Avrupa’daki tarihi binalar otel yatırımcıları için fırsatlar sunuyor

Avrupa’daki tarihi binalar otel yatırımcıları için fırsatlar sunuyor
17 Ağustos 2019, 00:18
Türkiye’de otelcilik sektöründe kayda değer bir know how oluştuğuna dikkat çeken Alser Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Serim “Avrupa’da emlak fiyatlarında yaşanan gelişmelerden Türk otelcileri istifade etmeli” dedi.

Türk Otelcilik bilgi ve kalitesinin yüksek standartlara ulaştığını belirten Alser Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Serim “Avrupa’da emlak fiyatlarında yaşanan gelişmelerden Türk otelcileri istifade etmeli” dedi.

Serim yaptığı açıklamada, Avrup’da otelcilik sektöründe düzenli büyüme gözlemlenirken hizmet kalitesinin aynı oranda yükselmediğini ve işte tam bu noktada Türk otelcilerin Avrupa’ya örnek olabilecek bir know-how seviyesinde olduklarını, sektör özelinde gelirlerin 2018 yılında Porto’nun %10; Amsterdam, Prag ve Lizbon’un %7; Milan ve Paris’in %4; Cenevre ve Roma’nın %2; Berlin ve Londra’nın %1 büyüdüğünü belirtti.

2019 yılında ise Porto’nun %5, Frankfurt’un %4 büyüyecek bir otelcilik sektörüne ev sahipliği yapacağının altını çizdi. Londra’nın Brexit gündemine rağmen büyümesini %2’ye çıkaracağını ve 2020’de ise %5’lere yaklaşabileceğine olan inancını ifade etti.

Önümüzdeki yıllarda sırasıyla Cenevre, Paris, Zürih ve Londra en pahalı oda fiyatlarına sahip şehirler olmaya devam edeceğini ifade eden Serim, “Bu şehirlerde geliştirilebilecek çok sayıda satılık eski bina var. Buralarda neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. Alser Holding olarak yatırımcı ve ortaklarımızla birlikte Avrupa’da otel yatırımı yapmak için fırsat arıyoruz” dedi.

Ali Serim “Yatırımcılarımızla beraber İstanbul başta olmak üzere Avrupa’nın başlıca şehirlerinde anıt niteliğindeki tarihi binaların butik otellere dönüştürülmesi için arayış içindeyiz. Bugüne kadar İstanbul dahil Avrupa şehirlerinden 19 adet potansiyel binayı otel olarak geliştirmek için inceledik. Konseptimiz tarihin korunması, mimari anıt niteliğindeki binaların ulaşılabilir oda fiyatlarıyla otel olarak fonksiyonlandırarak yaşamasının sağlanması ve bunları yaparken de yatırımcımıza tatminkar geri dönüş olarak ifade edilebilecek kazançların orta vadede sağlanmasıdır. Diliyorum bizim öncülük edeceğimiz bu akıma ülkemizde otelcilik yatırımı konusunda deneyimi olan birçok başka grup da iştirak edecektir. Elimizdeki restorasyon ve otel işletme birikimini birleştirerek kıymetlendirmek zorundayız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha