Almanlar 2016’da yakın destinasyonları tercih etti Türkiye’nin kaybı hangi boyutta?

Almanlar 2016’da yakın destinasyonları tercih etti Türkiye’nin kaybı hangi boyutta?
28 Aralık 2016, 10:17
Alman Südwest Presse Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, 2016 yılının kendileri için zor geçmesinin başlıca nedenini Almanların tatil için Avusturya ve Almanya'yı seçmesini ve seyahatlerini kendilerinin planlamasını gösterdi.

Son dönemde ardı ardına yaşanan terör saldırıları turizme gölge düşürdü. Almanya'da yaşayan vatandaşlar tatil için daha yakın alternatifleri tercih ederken, Türkiye'ye yaklaşık 2 milyon daha az Alman turist geldi.

Almanya'da 2016 yılında seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin yıllık kârının yüzde üç ila dört oranında azaldığı tahmin ediliyor.

Alman turizm sektörünü ilgilendiren en büyük düşüş ise Türkiye seyahatlerinde kaydedildi. 2016 yılında Türkiye'ye seyahat eden Alman turistlerin sayısının yaklaşık 2 milyon azaldığı tahmin ediliyor. 2015 yılında Türkiye'ye yaklaşık 5 milyon 600 bin Alman turist gelmişti.

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Südwest Presse Gazetesi’ne verdiği demeçte "Güvenlik konusu tatil akımlarını değiştiren başlıca konu. Her yeni saldırının etkisini seyahat planlarıyla ilgili rakamlarda birebir görmek mümkün" şeklinde konuştu.

Fiebig Türkiye ile ilgili rakamlarda siyasetin etkisine de dikkat çekerek, bazı müşteriler için seyahat edecekleri ülkeyi seçerken politik ve etik konuların da rol oynadığına işaret etti. Fiebig "Ancak bizim branşımızda bu durumun bu denli fazla şekilde öne çıkması yeni bir gelişme" diye konuştu.

Seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin yıllık kârındaki düşüşü "Çok zorlu bir yıl oldu" sözleriyle değerlendiren Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Fiebig, bu durumun başlıca nedenlerinden biri olarak ise Almanya'da yaşayan vatandaşların tatil için Avusturya ve Almanya'yı seçmesini ve seyahatlerini kendilerinin planlamasını gösterdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha