Adrenalin dolu bir tatil ile Katar'ın başketini jet ski ile keşfedin

Adrenalin dolu bir tatil ile Katar'ın başketini jet ski ile keşfedin
25 Nisan 2022, 19:07
Katar Turizm (Qatar Tourism), Qatar Water Sport ile ortaklaşa başkentin sahil şeridi boyunca jet ski turu başlatıyor. Jet ski turu, Doha'nın turistik yerlerini Arap Körfezi'nden bambaşka bir açıdan gösteriyor.

Katar Turizm, Doha çevresinde jet ski turu yapmak ve manzarayı eşsiz bir açıdan deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için Katar'ın büyüleyici sahillerinden kareler yayınlandı.

Katar Turizm, yerel su sporları işletmesi 'Qatar Water Sport' ile ortaklaşa gerçekleştirdiği kişiye özel deniz turunda ziyaretçileri başkentin sahil şeridinde yer alan muhteşem selfie noktaları arasında gezintiye çıkarıyor.

Katar Turizm'in Operasyon Direktörü Berthold Trenkel konuyla ilgili şunları söyledi: "Arap Körfezi'nin dingin sularında konumlanan Doha, adrenalin dolu bir gezi için mükemmel bir yer. Ülkenin en etkileyici yapıları denizden bakıldığında yılın her günü pırıl pırıl görünüyor. Instagram hesaplarını nefes kesen karelerle doldurmak isteyen ziyaretçiler için Doha'da jet ski turundan daha iyi bir fikir düşünülebilir mi?"

Şehrin güneyinden başlanan Doha jet ski turunda göze çarpan yerler şunlar:

Stadium 974

FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ için hazırlanan en etkileyici mekânlardan biri olan Stadium 974, sökülebilir ilk stadyum olma özelliğiyle FIFA Dünya Kupası™ tarihine geçecek. Stadyum, denizden bakıldığında, benzersiz tasarımı, taşımacılık konteynırları ve parçalara ayrılabilen yapı birimleri ile göz dolduruyor. 974 sayısının Katar'ın alan kodu olduğunu da eklemeyi unutmayalım.

Katar Ulusal Müzesi

Ünlü Fransız mimar Jean Nouvel'in tasarımı olan Katar Ulusal Müzesi, çöl gülü olarak bilinen doğal kristal oluşumlarını taklit etmek için kullanılan iç içe geçmiş kolonlu diskler ile inşa edildi. Ülkenin tarihi ve coğrafyasından ilham alan müze, 40.000 metrekarelik dev bir alana yayılıyor.

Corniche

Doha Corniche parklar, restoranlar ve kültür merkezlerinin yer aldığı yedi kilometrelik bir gezinti mekânı. Mekândaki etkileyici yeniliklerden biri ise, Hublot'nun FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ Geri Sayım Saati. Bu göz dolduran kırmızı saatin tasarımında FIFA Dünya Kupası™ Katar 2022 amblemi ve kum saatinden ilham alınmış.

İslam Sanatları Müzesi

İslam Sanatları Müzesi, Paris'teki Louvre Müzesi'nin cam piramidini de tasarlayan mimar I. M. Pei'nin bir eseri. Yapıda yer alan ilginç geometrik şekiller, kişide sonsuz döngü hissi yaratıyor. Jet ski ile müzenin yanından geçerken 'Doha'nın gözleri'nin içine bakıyormuş gibi hissediyorsunuz. 'Doha'nın gözleri' ifadesi, müzenin tepesinin burka giymiş bir kadın figürünü andırıyor olmasından kaynaklanıyor.

West Bay

Doha'nın gökdelenlerde dolu merkezi West Bay, farklı yüksekliklerde ve şekillerde kulelerin göz kamaştıran bir bileşimi. Burada yer alan yapılar arasında şunları sayabiliriz: Aynı mimarın ulusal müze olarak tasarladığı Doha Kulesi, yalın tasarımıyla öne çıkan Tornado Kulesi, camdan yapılmış palmiye şeklinde iki altıgen gökdelen olan Palm Kuleleri ve de 1980'lerde kapılarını açtığında West Bay'in ilk simgesel yapılarından biri hâline gelen Sheraton Grand Doha Resort and Convention Hotel.

Al Safliya Adası

Bu küçük ıssız ada, doğanın onu yarattığı biçimde kalmış. Adada yalnızca birkaç mekân yer alıyor. Güneşlenme molası için harika bir yer olan Al Safliya, sahilde yer alan ahşap şemsiyeleriyle ziyaretçilere havanın tadını çıkarma fırsatı sunuyor. Uzaklardan göz kırpan Doha silüeti ise harika fotoğraf karelerine ilham oluyor.

Katara Kültür Köyü

Katara, Doha'nın sanat, kültür ve mutfak merkezi olarak biliniyor. Kıyıdan bakıldığında bir tarafta geniş kumsalı, diğer tarafta ise ikiz Katara tepeleri göze çarpıyor. Ortada ise devasa Katar Amfitiyatrosu yer alıyor. Burası klasik Yunan tarzını İslami ögelerle birleştiren, etkileyici bir açık hava mekânı.

The Pearl-Qatar

Doha'nın prestijli West Bay bölgesinin yakınında yer alan, devasa bir yapay ada olan Pearl-Qatar'da Akdeniz tarzı yatlarla dolu marinalar, rezidans kuleleri, villalar ve oteller bulunuyor. Genelde 'Arap Rivierası' olarak adlandırılan adada jet ski ile gezerken, ada sakinlerinin modern yaşam tarzının tadına varmamak mümkün değil.

Lusail City

Lusail, bölgenin teknolojik açıdan en gelişmiş şehirlerden biri. FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™'nın final maçının oynanacağı Lusail Stadyumu'na ev sahipliği yapan şehir, turnuvanın merkezi olacak. Şehrin Marina bölgesine jet skiden bakıldığında göze çarpan Katara Towers, yakında tamamlanmış olacak. Bu kuleler, Katar'ın ulusal simgelerinden olan geleneksel kılıçların mimari temsili olarak tasarlandı. Yılın ilerleyen aylarında Fairmont Hotel ve Raffles Hotel & Residences bu kulelerde hizmet vermeye başlayacak. Eğer doğru zamanda orada bulunursanız, iki "kılıcın" arasından batan güneşi izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Aşağıdaki firmalar Katar'da bireysel jet ski kiralama hizmeti sunuyor:

Abe’s Gulf Marine Services

https://abesmarine.com/

Aldar Marine Jet Ski Rentals

https://www.instagram.com/aldarmarineje/?hl=en

Qatar Water Sport

https://www.qatarwatersports.com/

Prime Marine

https://www.instagram.com/primemarineofficial.qa/

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha