Kaçakla dört koldan mücadele

Kaçakla dört koldan mücadele
07 Ocak 2019, 19:49
Kaçak turlarla ilgili denetimlerini sıklaştıran TÜRSAB bölge temsilcilikleri yeni adımlar atıyor.

Kaçak turlarla ilgili denetimlerini sıklaştıran TÜRSAB bölge temsilcilikleri yeni adımlar atıyor. TÜRSAB Orta Karadeniz Bölge Temsil Kurulu(BTK) Başkanı Yılmaz Uzunlar sorumluluk alanlarındaki Samsun, Tokat, Amasya, Ordu ve Sinop illerinde kaçak turlara yönelik denetimlerle ilgili Turizm Ajansı'na bilgiler verdi. Bölgede kaçak tur faaliyetlerine karşı yoğun bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Uzunlar, son zamanlarda denetimlerde tuttukları tutanakları Maliye ve SGK'ya da göndermeye başladıklarını söyledi. Maliye'nin turla ilgili fatura ve vergi denetimi, SGK'nın da sigortasız çalıştırılan şoför ve görevlilerle ilgili inceleme yaptığını belirten Uzunlar, bu sayede kaçak turlarla daha etkin mücadele etme imkanına sahip olduklarını ifade etti.

Cezaların farkında değiller!

Kaçak tur düzenlendiğinin tespiti halinde ciddi para cezası ve 2 ay araç bağlama gibi cezaların bulunduğunu ifade eden Uzunlar, kaçak tur düzenleyenlerin bilinçsiz olduğunu ve bu cezaların farkında olmadığını söyledi.

Okulları tek tek dolaştım

Kaçak turlara karşı duyarlılığı artırmak için bölgedeki okulları tek tek dolaştığını ifade eden Uzunlar, “ Okul yetkililerine de ‘Gezilerinizi turizm seyahat acenteleriyle yapın” dedik. Belgeli seyahat acenteleriyle gezi düzenlemenin neden gerekli olduğunu anlattık. Maalesef çok kaçak var” dedi.

Tüketicilere kaçak tur uyarısı

Yılmaz Uzunlar, tüketicilerin kaçak turlara karşı uyarıda bulundu: “ Tüketiciler seyahat acentesi olmayan kimselerle ne tura ne de hac umreye gitsinler. Çünkü gittikleri zaman hiçbir güvenceleri yok. Örneğin belgesiz iş yapanlarla bir yere gidecek olsalar ya da bilet almış olsalar ve havalimanında kalsalar muhatapları yok. Oysa belgeli bir acenteyle iş yaptıklarında herhangi bir sorun yaşadıkları zaman TÜRSAB olarak rahatlıkla o acenteden hesap sorabiliriz. Ama yetkisiz kişilerden hizmet aldıklarında muhatap olmadığı için ortada kalırlar” dedi.

Belgesini kiralayanlara müsamaha yok

Bazı acentelerin belgesini başkalarına kiraya verdiğini belirten Uzunlar, bu konuda da kesinlikle müsamahalarının olmadığını söyledi. Uzunlar, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın belgesini kiraya veren acentelere yetki belgesinin iptaline kadar giden yaptırımlar uygulanması konusunda net kararının olduğunu dile getirdi.

4 ayda 166 işyeri denetimi yapıldı

Uzunlar, 4 aylık Başkanlık süresi boyunca TÜRSAB Orta Karadeniz BTK olarak 75’i Samsun’da olmak üzere 166 işyeri denetimi yaptıklarını söyledi. İşletme belgesiz hizmet veren 12 acenteyle ilgili işlem yapıldığını belirten Uzunlar, “ Yol denetimlerimizde 107 aracı denetledik. Ankara’ya belgesiz tur düzenlediğini tespit ettiğimiz 6 aracın sahibine ve sürücüsüne ayrı ayrı 4600'şar TL para cezası kesildi ayrıca araçlar 60 gün süreyle trafikten men edildi. Ladik Akdağ mevkiinde yapılan denetimlerde de 1 araç 30 gün süreyle trafikten men edildi ve aracın sahibi ve sürücüsüne 4036 TL kesildi” dedi.

Yorumlar
Nazif
10 Ocak 2019, Perşembe 04:17
Sizlere çok teşekkür ederim işinizi laiki ile yapiyorsunuz başarılar dilerim inşallah tüketicilerin de bu konuda duyarlılığı ile bu kaçak tur faaliyetleri bitiririz Kuşadası BTK
Serdar Sarıçam
09 Ocak 2019, Çarşamba 11:50
İşlerini layıkıyla yapan TÜRSAB Orta Karadeniz Bölge Temsil Kurulu(BTK) Başkanı Yılmaz Uzunlar beyi takdir ve tebrik ederim. Güzel işi alkışlamak erdemliktir.
Necmi dinc
09 Ocak 2019, Çarşamba 10:13
Onun bunun tursap belgesiyle okul turlari yapan ogretmenleri denetlesinler bu is ayaga dustu
Levent çuağılır
08 Ocak 2019, Salı 09:01
Burda kaçak tur diyorsunuz da türsaba başvuru yapılalı 3 ay oldu ama helen belge çıkmadı yok aidat tutarı belli olmadı yok vakıf kurduk oraya ayrıca para yatıracaksınız.soygunluktan başka bişey değil.ilk önce işinizi yapın düzgün ondan sonra hareket edin.
Levent çuağılır
08 Ocak 2019, Salı 09:01
Burda kaçak tur diyorsunuz da türsaba başvuru yapılalı 3 ay oldu ama helen belge çıkmadı yok aidat tutarı belli olmadı yok vakıf kurduk oraya ayrıca para yatıracaksınız.soygunluktan başka bişey değil.ilk önce işinizi yapın düzgün ondan sonra hareket edin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha