Zarina Doguzov: Tüm çabamız vatandaşlarımızın yurt içinde tatil yapmasını sağlamak

Zarina Doguzov: Tüm çabamız vatandaşlarımızın yurt içinde tatil yapmasını sağlamak
26 Mayıs 2020, 09:25
Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in Başkanı Zarina Doguzova, yurtdışına seyahat etmekten kaçınılması yönündeki tavsiyelerinin geçerliliğini koruduğunu, uluslararası turizm için önkoşulun gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Gazetecilere konuşan Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in Başkanı Zarina Doguzova, “Tüm dünyada şu an karantina tedbirlerinin aşamalı olarak kaldırılması konusu konuşuluyor. Görüyoruz ki bu süreç çok dikkatli şekilde ilerliyor ve her yerde, öncelikle kısıtlamaların kaldırılmasına ülke içindeki küçük seyahatlerle başlanıyor” dedi.

Uluslararası turizmin başlaması için bir önkoşul görmediklerini ve birçok ülkedeki durumun hala zorlu olduğunu belirten Doguzova şunları ifade etti:

“Bununla bağlantılı olarak, Rusya vatandaşlarının salgın durumu normalleşinceye kadar yurtdışına seyahat etmekten geçici süreyle kaçınmasına ilişkin tavsiyemiz güncelliğini koruyor. Bu nedenle bugün tüm çabalarımız bu yıl vatandaşlarımızın yurtiçinde güvenli şekilde tatil yapmasına olanak vermeye yönelik.”

Salgın devam ederken Rus turistlerin bu yıl Türkiye’ye gelip gelemeyeceği merak konusu. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzvestiya’ya yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus turistler için kapılarını açmaya hazırlandığını, ancak bu konuda dikkatli davrandığını ifade etmişti. Ersoy Türkiye’nin Rusya ile uçuşların ancak temmuz ortasında başlayabilmesini umduğunu belirtmişti. Diğer yandan Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden İzvestiya’ya yapılan açıklamada iki ülke arasındaki uçuşların ne zaman yeniden başlayacağı konusunda net bir tarihten söz etmek için erken olduğu kaydedilmişti.

Çernışenko: Neyse ki ülkemizde tatil için tüm şartlar var

Rusya Federasyonu Başbakan yardımcısı Dmitriy Çernışenko ise yaptığı açıklamada ülke içi tatil vurgusu yaptı. Çernışenko, herkesin “seyahat beklemekten bıkmış olmasına” rağmen, yurt dışında toplu turizm gezilerine başlamak için herhangi bir önkoşul bulunmadığını ve ikinci bir koronavirüs dalgası tehlikesinin hala yüksek olduğunu kaydetti.

Çernışenko açıklamalarında aynı zamanda “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre, koronavirüs nedeniyle seyahat kısıtlamaları uygulayan ülke sayısı yüzde 100’e ulaştı. İnsanların tatil yapması gerektiğini anlıyoruz. Neyse ki ülkemizde bunun için tüm şartlar var” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha