Zafer Alkaya: Sorun fiyatta değil

Zafer Alkaya: Sorun fiyatta değil
04 Ağustos 2023, 11:34
Hürriyet'teki yazısında temmuz ayında Antalya otellerinin verimli doluluğa ulaşamadığını vurgulayan Cornelia Diamond Genel Müdürü Zafer Alkaya, "Otellerin fiyatları olarak görülmesi elbette beklediğimiz ama doğru bulmadığımız bir durum. Fiyat doğruysa yüksek olduğu sonucunu çıkarmak yanlış" dedi.

Turizm açısından tuhaf bir temmuz ayının geride kaldığını söyleyen Cornelia Diamond Golf Resort &Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, "Hiç alışkın olmadığımız ve bizi gerçekten önemli ölçüde hayal kırıklığına uğratan bir temmuz ayını geride bıraktık. Bu tuhaf temmuz ayından geriye kalan, bizi yıllarca mutlu eden güzel sonuçlar yerine gerçekten bunaldığımız sıcak günler oldu" dedi. Alkaya şunları kaydetti:

"Sektörün tüm değerli paydaşlarının cevap aradığı bir soru gündemi ısrarla işgal etmeye devam ediyor.

Madem ki güzel Antalya’mızda turist sayısı anlamında bu denli hareketli bir sezon yaşanıyor, o halde temmuz gibi muhteşem bir turizm ayında geçtiğimiz yılların temmuzlarında yaşadığımız verimli doluluklara otellerimiz neden ulaşamadılar?! Yani nerede bu turist?!

Nedenlerden bir tanesinin hatta en önemlisinin otellerin fiyatları olarak görülmesi elbette beklediğimiz ama doğru bulmadığımız bir durumdur. Otel fiyatlarının hangi kıstaslara göre yüksek olduğu meselesi üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur.

Fiyat doğru ise bundan yüksek olduğu şeklinde bir anlam çıkarmak yanlıştır.

Akdeniz çanağında turizm yapan farklı kentler arasında son yıllarda ürün ve hizmet kalitesi anlamında kendinden söz ettirmeyi başarabilmiş bir kent olan Antalya’mız hiç şüphe yoktur ki hak ettiği ‘DOĞRU FİYAT‘ın peşinde olmaktan asla vazgeçmeyecektir.

‘DOĞRU FİYAT’ bir kez daha dile getiriyorum sunduğumuz ürün ve hizmet kalitesi noktasında tam karşılığını bulması gereken fiyattır.

‘DOĞRU FİYAT’ aynı zamanda sürdürülebilir turizmin önünü açacak en temel unsurlardan biridir.

Hizmet kalitemizin tam karşılığını almadan sürdürülebilir turizm adına geleceğe dönük sağlıklı adımlar atabilmemiz de mümkün olmayacaktır.

Dolayısıyla ‘DOĞRU FİYAT’ anlayışı içerisinde hareket ederken her hangi bir fiyat stresi içerisinde de olmamamız gerekmektedir.

Sezonu kurtarma manevraları zaten öteden beri arka arkaya uygulamak zorunda kaldığımız özel bir durumdur ve bizleri çoğu zaman ideal sonuçlardan uzaklaştırmıştır. Beklendik veya beklenmedik tüm olumsuz gelişmeler karşısında istesek de istemesek de yıllardır bazı önemli tavizleri vererek bugünlere geldik.

Gerektiğinde mecburen taviz vermek zorunda olmayı bir alışkanlık haline getirirsek bundan herhangi bir önemli yarar sağlayamayacağımız açıktır. Bu yüzden de şartlar ne olursa olsun ısrar etmemizi gerektiren ‘DOĞRU FİYAT’ kararlılığımız bizi doğru sonuçlara götürebilecek en anlamlı hamledir.

Turizm hareketimizin geleceği adına her anlamda arzu ettiğimiz verimliliğe ulaşana dek uzak - yakın tüm turizm coğrafyamızdaki mücadelemizi bıkmadan usanmadan sürdürmeliyiz."

Yorumlar
Hasan Basdogan
07 Ağustos 2023, Pazartesi 01:58
Bütün güzellikleri betona gomerseniz daha çok temmuz beklersiniz.
Tolga aksoy
07 Ağustos 2023, Pazartesi 01:45
Her zaman müşteri haklıdır siz ne kadar fiyatlar makul desenizde müşteri fiyati pahalı diyorsa haklıdır bu yıl hayal kirikliginin sebebini turizmciler bulmak istiyorsa bağımsız kuruluşlara sordurmalidirlar sektör gelecegi. Şeffaflik ve müşteri memnuniyeti gözetilmelidir aksi halde müşteri başka alternatif cözüm yolalari arsr
Eren
06 Ağustos 2023, Pazar 12:16
Fiyatlari asiri yukselttiniz bunu onceki senelerde gelen misafirler soyluyor bu kadar bos olmasinin tek sebebi bu doymuyorsunuz personele verdiniz maaslardan belli degilmi askari ucret yukselmese zam yapmak bile istemiyorsunuz
Mehmet YilmaZ
06 Ağustos 2023, Pazar 12:07
Bu fiyaylara çok beklersiniz...Turistler de aptal enayi değil...Dolar yada euro fiyati 3 kt artarmi? Kiytirik otel bile 2000 3000 tl ...Bi bakin dünya fiyatlarina
Antalyali
05 Ağustos 2023, Cumartesi 08:38
Oldu canım.. Senin işlettiğin oteli biz dolduralım...?? Çok komiksin
Turist Ömer
05 Ağustos 2023, Cumartesi 04:46
Evet sorun fiyat değil şu çalıştığım otelde elli tane satici var biri gidiyor biri geliyor temizlik servis kötü ben bu ve buna benzer5yildizli otelde kamak istemem otelllerin %90 kötü diğerleri de fiyatlar uçuk
Paul pushed
05 Ağustos 2023, Cumartesi 10:28
Fiyat değilse sorun neymiş onu niye bahsetmemiş. Turizmle ilgisi olmayan mütahitler, kara paracılar rant için her yeri otel doldurursa, müşteri bulmak için Ruslara ve ucuz müşteriye mahkum kalırsınız. Yoksa o kadar otel dolmaz. Bir de transit yolcuyu, Yunan adalarına Türkiye'den geçenleri, ülkesine gidip dönen yerleşik yabancıyı, gurbetçiyi herkesi turist yazıp hem de iki kere turist sayısında kendimizi kandırıyoruz.
Aykiri
04 Ağustos 2023, Cuma 05:48
Geçen yıl yazın Antalya çok kalabalıktı. Haftasonu haftaiçi sabah akşam denizde yüzecek yer neredeyse yoktu. Otobus dolmuşta kapı girişindeki merdivende yolculuk ettiğim oldu. O kalabalığı gören turist bu yıl gelmemeye karar vermiş olabilir. Turizmciler için sayının fazlalığı iyi ancak tatil yapan için öyle değil.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha