Zafer Alkaya: Ağustos'ta otellerde yer kalmadı

Zafer Alkaya: Ağustos'ta otellerde yer kalmadı
05 Ağustos 2022, 13:57
Antalya Belek'te hizmet veren Cornelia Diamond Golf Resort SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de turizmin kalesi olarak kabul edilen Antalya, turizmde rekora koşuyor. Belek'te hizmet veren Cornelia Diamond Golf Resort SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya, 2014 ve 2019 yıllarının Antalya turizminin en parlak dönemi olduğunu hatırlatarak "2019 yılında 15 milyon turist Antalya'yı ziyaret etmişti. Pandeminin etkisiyle turist sayısı geçtiğimiz yıl 9 milyona kadar gerilemişti. Bu yıl ise 2019 yılı rakamlarına yaklaştık. Rusya-Ukrayna savaşı olmasaydı bu yıl yeni bir rekor kırabilirdik" dedi.

Türkiye Gazetesi'nden Ömer Temür'e değerlendirmelerde bulunan Zafer Alkaya, Almanya'nın yeniden birincilik koltuğuna oturduğunu belirterek “Ana pazarlarımız Rusya, Almanya, İngiltere gibi Avrupa ülkeleri. Almanya, uzunca bir süredir birinciliği Ruslara kaptırmıştı ama 2022 yılında Almanya turist sayısında Rusların önüne geçti ve birinciliğe yerleşti. Ukrayna dördüncü sıradaydı ama bu yıl çok gelmek istemelerine rağmen Ukrayna bu özel durumdan dolayı bu yıl gelemedi, Ukrayna pazarı minimuma indi” diye konuştu. Alkaya, otellerde ağustos için yer kalmadığını, yerli turist sayısında da geçmişe göre yüzde 50 artış yaşandığını açıkladı. Alkaya “Rakamlarımız turist sayısı anlamında tatmin edici. Doğu Avrupa ülkeleri de Türkiye'yi tercih etmeye başladı. Sırbistan, Polonya, Romanya, Slovenya, Slovakya, Hırvatistan, buralardan turist akışı sürdü ülkemize. Bir yükselen değer de Bulgaristan. Yine, BDT ülkeleri olarak adlandırdığımız Kazakistan, Türki Cumhuriyetleri gibi ülkeler de önemli bir akış içerisinde. Özellikle, Kazakistan bayağı önemli grupları Antalya’ya yönlendirdiler. Dolayısıyla, 2023’e pazar paylarımızı arttırmış, yeni pazarlara ulaşmış bir yıl olarak bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha