16 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Yeni ulaştırma yönetmeliği neden uygulanamaz?

Ferit Turgut
Ferit TurgutTÜRSAB Akdeniz YTK Başkanı
09 Ekim 2018, 15:22

Turist taşımak için Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bir lisans var. Sektördeki adı D2. Uzun adı “tarifesiz olarak yurtiçi ticari yolcu taşımacılığı belgesi”. Açıklaması ise, zaman tarifesine uymaksızın, yolcu durumuna göre geçici noktalar arasında sefer yapma lisansıdır.

Bir yönetmelik ile bu taşımacılık şekli, teoride de pratikte de yapılabilmesi mümkün olmayacak şekilde, yeniden düzenlenmek isteniyor.

Neden mümkün olmadığını tek tek sıralayalım:

Bizler neyi biliyoruz? Mr Muller AB 123 nolu uçaktan 3 kişiyle gelecek, C oteline gidecek… Biz bu bilgiyle havalimanında ulaşıyoruz.

Yeni yönetmelikte istenenler ise;

1)Yolcunun pasaport bilgileri, havalimanına geldikten sonra, otobüse binmeden önce alınacak.

2)Yolcunun her bagajına bir numara verilecek ve yük bilgisi içeriği istenecek.

3)Bagajların kaç kilo olduğu araca binmeden otoparkta tartılacak. (30 kg’a kadar olanlar ücretsiz taşınır ibaresi var. Bu fazlasının ücretli ve vergiye tabi olduğu anlamına mı geliyor?)

4)Yolculara koltuk numaraları verilecek ve o koltuklarda oturmaları sağlanacak.

5)Bu bilgiler hareket saatinden en az 1 saat önce sisteme girilecek. (Bu madde en son kaydı sisteme girdikten 1 saat sonra sefere çıkabileceği anlamına geliyor. Örneğin otobüsü kaçıran bir yolcuyu 5 dk sonra başka bir araçla alamayacağız. Geç kalan yolcu, aracımız hazır olsa da yönetmelik gereği bilgileri girildikten 1 saat sonra oteline veya havalimanına doğru yola çıkabilecek.)

6)Bu verilerin şirketimizin statik ip’sine bağlı bir bilgisayardan, bakanlığın veri tabanına gönderilmesi gerekir. (Bu konuyu da teknolojiye ihanet olarak not edelim.)

7)Otobüsünüz yolda kaldığında yakınlardan bir otobüs tedarik etmeniz de yasak. Otobüs ne kadar uzakta kalırsa kalsın yine kendi firmanıza ait bir otobüsü göndermek zorundasınız. (Aksilik yaşamamak için otobüsün arkasına boş otobüs gönderme fikri komik görünse de mağduriyetleri önlemek için iyi fikir olabilir!)

8)Minibüslerle en fazla 3, otobüslerde en fazla 6 durakta yolcu alabileceğiz. (Sefer durak sınırlaması, otelleri dolaşarak yolcu alıp tur yapmak neredeyse imkansız hale getirecek).

Ve yukarıda saydığım işlemlerin hepsini açık havada, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüzde yapacağız…

Bu kuralları otelin 2 km ötedeki golf sahasına veya 2 km uzaktaki kongre merkezine gitmek isteyen turiste de eksiksiz uygulamak zorunda kalacağız.

Aynı kuralları limana gelmiş dev kurvaziyer gemisinden inen binlerce yolcuyu şehre taşımak için uygulamak zorundayız.

Bu yönetmelikle ilgili onlarca komik ve imkansız senaryoyu yazabilmek mümkün…

Yönetmeliğin uygulanamaz yanlarının yanında FATAL ERROR,veren kısımları da var…

Örneğin turizm taşımacılarının müşterilerinin kimlik numaralarını veya pasaport numaralarını alma yetkileri yok… Hiçbir şirket, kardeş şirket dahi olsa, bu bilgileri başka bir şirkete vermesi yasal olarak mümkün değil!

Maalesef karşı karşıya kalabileceğimiz tazminat davalarında ise muhatap, Bakanlık değil biz olacağız…

Hadi gözümüzü kararttık kayıtsız olarak taşımaya başladık diyelim, aldığımız risk ise D2 belgemizin iptali…

Bu yönetmelik, sektör gerçeklerine uymayan bir yönetmeliktir. Kimlik bilgilerinin hepsini pasaport polisine vermiş, uçağa binerken bagajı gramına kadar tartılmış, bir sürü güvenlik sürecinden geçmiş ve 30 dakika sonra gireceği otelde bilgilerini yeniden verecek olan misafirin kayıtlarını, bir de transfer sürecinde almak işgüzarlıktan başka bir şey değildir. Müşteri memnuniyeti için yarışırken her şeyin altüst olmasıdır. Gelenleri yıldırmaktır ve rakip ülkelere koz vermektir.

Sonuç olarak önerim ve sektörüm adına talebim; 45 sayfalık yönetmelikteki D2 tipi taşımacılık ile ilgili maddeler iptal edilmesi, sonrasında ise sektör gerçeklerine uygun bir şekilde sektörle beraber yeniden düzenlenmesidir.

Başka söze de gerek yoktur...

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Şeref özcan
14 Ekim 2018, Pazar 05:20
Tek çözüm var: Taxi ile taşıma yapacağız. Taxi ile giden yolculardan bunların hiç biri istenmiyor çünkü?????????? Way halimize...düştüğümüz duruna bak.????????????
Mehmet alkaya
14 Ekim 2018, Pazar 10:39
Yeni cikan ve yururluluge giren sistem ile artik kimse para karsiligi D2 belgesi kiralayama yapamayacak artik kiraliyan kendisi calistiracak sehirler arasi firmalari gibi. Bu sistemde en buyuk sikinti pasoport nosu ve bagaj etiket olayi diger konular basit . Cok sayida suriyeli acenta belgesi ve arac alarak bunlari uberde calustirilmakta ve bu detay ve plakalar emnlyetin elinde var bu isi yapanlar hem acenta hemde D2 velgesinin iptal edilmedi ve seyahat elacentasi bekge fiyatlarin yukselyilerek her kesin bu belgeyi almasi onune gecilmeli ve bu isi yapacaklarin almasi saglanmalidir. Bu sistemle 1 kasim 2018 den sonra Uetds sistemine yukleme yapanlarin her ise fatura kesmeli ve emekli calistirankarin ay icinde kac gun calistirdiysa sigortasini odemek zorunda cunku bu datalar hem vergi dairesi hemde ssk tarafindan incelenecektir Bu sonuclar ile maliyetler artacak rekabet adi altinda geberik fiyat verenler biraz daha fiyat verirken dusunecektir Taksi sahipleride mercek altina alinmalidir
Murat Çeğil
14 Ekim 2018, Pazar 01:02
Sayin başkanım inşallah sizlerde sayesinde bu sorununuz çözüme ulaşacak aksi takdirde sektörümuz büyük bir cikmazin içinde bizlerin sesi ve savunucusu sizlersiniz saygılar sunuyorum
Taner Kara
11 Ekim 2018, Perşembe 11:25
Yıllardır bu d2 belgesini kiralayarak taksi esnafının haklarını çalanların bu işi turizm adı altında yaparken niye sus pustunuz? Belgeden kira almak tatlı geldi dimi? Gerçek turizmciler ve taksi esnafı kaybetti kim kazandı? Bu acentalar ve korsan überciler. Şimdiye kadar sesiniz niye çıkmadı?
Orhan aydemir
11 Ekim 2018, Perşembe 09:52
Bu sacmaliktan baska bise deyil sen hangi yolcunun tc sini almaya hakkin var hangi yolcu sana tc sini verecek resmen otobus camiasina kan kusturuyo serefsizler
Recep Karaman
11 Ekim 2018, Perşembe 11:47
Bu yasa maalesef ki sektörün en altında olan taşımacılık yapan firmalara direk kapatın gidin bu işi yapmayacaksınız yasasıdır açıkcası bu durum üzücü bakalım daha neler olacak burası turizm cenneti olan ve talep olan bir ülke daha ne kadar ve nasıl tekmelenecek bu turizm den devlete akan gelir nasıl engellerim mantığı ile hazırlanmış bir yasa kendini bu işi iyi bilen biriyim diye tanıtıp sonrada sektörün içeriğini ve tüzüğünden haberi olmayan sahada ise bir dakika turist ile zaman geçirmeyen Kişiler nerden bilir memnuniyeti vesselam nerden bilir taşımacılığın ince noktalarını nereden bilecek evrakların niteliğini bu kadar basitçe daha nasıl sektör Yok edilir ki başka türlüsü hangi ülkede mevcut ki geldin bizi bitirmeye çabalamaktasın ey yetkili dediğimiz kurum yada kurumun başındaki rant çı şahıslar ?
BioLuxor
11 Ekim 2018, Perşembe 10:58
Bence, Taşımacı firmanın yad bir acentenin anahtarını bu ucube kararı çıkartanalara teslim edelim. Kendileri becerebiliyorlarsa bizde yapalım. Ama önce kendileri bir denesin. Beceremezse istifa etsin, hatta memelkete ihanet etti için Türkiyeyi terk etsin,
İrada Huseyinova
10 Ekim 2018, Çarşamba 08:50
Komik bir durum. Acaba Cem Yılmaz dan rica etsek, sahnelestirip programina dahil etse.. Sesimizi duyurması için daha etkili olur diye düşünüyorum
Faysal altun
09 Ekim 2018, Salı 11:36
Turizm sektöründe yıllardır faaliyet gösteren ve bu anlamada çok ciddi rekabet ortaminda ülke turizmine katkıda bulunmak için kılı kırk yarıp bugünlere gelmemize ve bizi yetiştiren siz değerli büyüklerimizin bu konuya müdahil olmanız bizim için bir umut kaynağıdır yıllardır sektörde ki sıkıntılar için çözüm üretmeyen kişi veya kurumlar bugün turizm arenasında destek olmaları gerekirken maalesef köstek oluyorlar ve sektörü tekelestirme politikası uygulamaya çalışıyorlar kaldığı D2 belgesini öne sürenler yasallastiran zihniyet sistem tıklandığında en pratik yol olan ki tamamen gayri meşru araç temin Edip adeta bu pass yöntemini uygulamaktan çekinmediler ve bu sektörde faaliyet gösteren gayet ciddi kişi ve kurumlar maalesef sektörden çekildi netice itibariyle bu sektörde faaliyet gösteren ve bazı kişi veya kurumlar bugün turizm arenasında ciddi pay sahibi olmak için böyle bir düzenleme ihtiyaç duydukları kesin bizler türk turizmciler bugünlere pratik ve hizli çözüm sayesinde geldik
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha