Yeni ulaştırma yönetmeliği neden uygulanamaz?

Ferit Turgut
Ferit TurgutTÜRSAB Akdeniz BTK Başkanı
09 Ekim 2018, 15:22

Turist taşımak için Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bir lisans var. Sektördeki adı D2. Uzun adı “tarifesiz olarak yurtiçi ticari yolcu taşımacılığı belgesi”. Açıklaması ise, zaman tarifesine uymaksızın, yolcu durumuna göre geçici noktalar arasında sefer yapma lisansıdır.

Bir yönetmelik ile bu taşımacılık şekli, teoride de pratikte de yapılabilmesi mümkün olmayacak şekilde, yeniden düzenlenmek isteniyor.

Neden mümkün olmadığını tek tek sıralayalım:

Bizler neyi biliyoruz? Mr Muller AB 123 nolu uçaktan 3 kişiyle gelecek, C oteline gidecek… Biz bu bilgiyle havalimanında ulaşıyoruz.

Yeni yönetmelikte istenenler ise;

1)Yolcunun pasaport bilgileri, havalimanına geldikten sonra, otobüse binmeden önce alınacak.

2)Yolcunun her bagajına bir numara verilecek ve yük bilgisi içeriği istenecek.

3)Bagajların kaç kilo olduğu araca binmeden otoparkta tartılacak. (30 kg’a kadar olanlar ücretsiz taşınır ibaresi var. Bu fazlasının ücretli ve vergiye tabi olduğu anlamına mı geliyor?)

4)Yolculara koltuk numaraları verilecek ve o koltuklarda oturmaları sağlanacak.

5)Bu bilgiler hareket saatinden en az 1 saat önce sisteme girilecek. (Bu madde en son kaydı sisteme girdikten 1 saat sonra sefere çıkabileceği anlamına geliyor. Örneğin otobüsü kaçıran bir yolcuyu 5 dk sonra başka bir araçla alamayacağız. Geç kalan yolcu, aracımız hazır olsa da yönetmelik gereği bilgileri girildikten 1 saat sonra oteline veya havalimanına doğru yola çıkabilecek.)

6)Bu verilerin şirketimizin statik ip’sine bağlı bir bilgisayardan, bakanlığın veri tabanına gönderilmesi gerekir. (Bu konuyu da teknolojiye ihanet olarak not edelim.)

7)Otobüsünüz yolda kaldığında yakınlardan bir otobüs tedarik etmeniz de yasak. Otobüs ne kadar uzakta kalırsa kalsın yine kendi firmanıza ait bir otobüsü göndermek zorundasınız. (Aksilik yaşamamak için otobüsün arkasına boş otobüs gönderme fikri komik görünse de mağduriyetleri önlemek için iyi fikir olabilir!)

8)Minibüslerle en fazla 3, otobüslerde en fazla 6 durakta yolcu alabileceğiz. (Sefer durak sınırlaması, otelleri dolaşarak yolcu alıp tur yapmak neredeyse imkansız hale getirecek).

Ve yukarıda saydığım işlemlerin hepsini açık havada, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüzde yapacağız…

Bu kuralları otelin 2 km ötedeki golf sahasına veya 2 km uzaktaki kongre merkezine gitmek isteyen turiste de eksiksiz uygulamak zorunda kalacağız.

Aynı kuralları limana gelmiş dev kurvaziyer gemisinden inen binlerce yolcuyu şehre taşımak için uygulamak zorundayız.

Bu yönetmelikle ilgili onlarca komik ve imkansız senaryoyu yazabilmek mümkün…

Yönetmeliğin uygulanamaz yanlarının yanında FATAL ERROR,veren kısımları da var…

Örneğin turizm taşımacılarının müşterilerinin kimlik numaralarını veya pasaport numaralarını alma yetkileri yok… Hiçbir şirket, kardeş şirket dahi olsa, bu bilgileri başka bir şirkete vermesi yasal olarak mümkün değil!

Maalesef karşı karşıya kalabileceğimiz tazminat davalarında ise muhatap, Bakanlık değil biz olacağız…

Hadi gözümüzü kararttık kayıtsız olarak taşımaya başladık diyelim, aldığımız risk ise D2 belgemizin iptali…

Bu yönetmelik, sektör gerçeklerine uymayan bir yönetmeliktir. Kimlik bilgilerinin hepsini pasaport polisine vermiş, uçağa binerken bagajı gramına kadar tartılmış, bir sürü güvenlik sürecinden geçmiş ve 30 dakika sonra gireceği otelde bilgilerini yeniden verecek olan misafirin kayıtlarını, bir de transfer sürecinde almak işgüzarlıktan başka bir şey değildir. Müşteri memnuniyeti için yarışırken her şeyin altüst olmasıdır. Gelenleri yıldırmaktır ve rakip ülkelere koz vermektir.

Sonuç olarak önerim ve sektörüm adına talebim; 45 sayfalık yönetmelikteki D2 tipi taşımacılık ile ilgili maddeler iptal edilmesi, sonrasında ise sektör gerçeklerine uygun bir şekilde sektörle beraber yeniden düzenlenmesidir.

Başka söze de gerek yoktur...

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Veysel gün
26 Ekim 2018, Cuma 08:12
Yeni turizm bakanımız evet yeni ama sektörün içinden gelen biri TÜRSAB başkanıda öyle sektörün sorunlarını bilen kişiler ama görüyorumki sektöre çok büyük zararlar verecek kararlara imza atıyorlar zaten bitmek üzere olan bir sektör geri kalan kısmınıda bu kararlar bitirecek ondan sonra hep birlikte nerede hata yaptık diye yakınırız ama iş işten geçmiş olacak atı alan Üsküdar’a bile uğramadan geçip gitmiş olacak yazık çok yazık cennet ülkemizi doğru kararlarla pazarlıyamıyoruz
murat dinç
25 Ekim 2018, Perşembe 09:27
Burası türkiye... Welcome the turkey.... Bizim ülke işlerinde kervan seferde düzülür hesabı, önce paldır güldür yola çıkılır, ondan sonra aaa şurası şöyle olmuş hadi değiştirek, aa burası böyle olmuş hadi bunu böyle yapak... Ben 49 yaşındayım, 49 senedir bunu aksini görmedim bu ülkede. Bürokraside de böyle, iş hayatında da böyle, her kesimde her yerde böyle. Çünkü bizim insanımız / yöneticilerimiz vs düşünmeyi bilmiyor herhalde. Bunun başka açıklaması yok..Bizim ülke olarak en iyi bildiğimiz şey, kendi ayağımıza sıkmak....
Osman Baloğlu
25 Ekim 2018, Perşembe 07:34
Ne o ithal edilen ANGUSlara yapılması gereken, belgeler eksik ve sorunlu diye Türkiyenin İzmir vilayeti limanına sokulmayan, sonrasında başka bir Türkiyenin İskenderun limanına boca edilen hayvanlarla turisti karıştırdınız galiba böyle dangalaklık olamaz. Ülkeye tırist gelsin diye mi yoksa gelmesin diye mi uğraşılıyor bacasız fabrika vardı o nu da yok edelim hadi bi el atın.
Sinan arikan
24 Ekim 2018, Çarşamba 08:58
Turizme vurulan darbe olur bu yönetmelik .kabul edilmesi mümkün diil.
Murat kara
24 Ekim 2018, Çarşamba 03:15
turizim mi yoksa karakol komutanlığımi acaba bu özelllikle orta doğu turizimi bitirmek için kurulmuş bir tuzaktır korsan için uygulama fazlası yapın ve araçları men edin Uber için uygulama ve arac için haciz cezaları yeterli siz aracı men etmeden uygulama kapatmadan sistemde zorluk yapıyorsunuz oturduğunuz yerde bütün bilgiler yaniniza gelecek en kucuk bir ihmalde karşı tarafı suçlamak için bahane uretuyorsunuz tek car trafikten men ve uygulama kapat .orta-doğu turisti gece rüyasında gördüğünü gündüz uygulamak istiyor o zaman ne yapacaz.
İlhan aydin
24 Ekim 2018, Çarşamba 02:47
Bu kanunları koyan vatan hainidir.
Yahya yazıcı
24 Ekim 2018, Çarşamba 01:50
Artık Ülkemde Herşey Kapak Tadı vermeye başladı Başka ülkelere gidin görün böyle bir dünya yok Başkanıma sonuna kadar katılıyorum bu yasa Truzim in Ölüm fermanıdır .
İbrahim biner
24 Ekim 2018, Çarşamba 01:25
Bence bu yeni çıkacak sözde adı düzenlemede ACENTA sahipleri bir araya gelip konuyu daha yüksek birimlere bildirip böyle bir uygulamanın imkansız olacağını dile getirmeleri gerekiyor biz taşımacılar ise eksik olan evraklarımızı tamamıyla noksansız bir şekilde şehir içi şehirler arası taşımacılık yapmaya devam etmeliyiz UBER den en az taksiciler kadar bizlerde tepkiliyiz uberle (Truzim taşımacılığ) bir değildir unutmayın olay nedir kurunun yanında yaşta yanıyor böyle olmamalıdır saygıyla vesselam
Remzi Berberoğlu
24 Ekim 2018, Çarşamba 03:00
Hayırdır efendiler. Yumurta kapıya mı geliyor? ???? Tacir, tüccar tanımında BASİRETLİ (İLERİYİ GÖREN ) iş insanı der. Sizler, birlikleriniz bu güne kadar ne yaptınız? Şimdi ne bu ağlama duvarı? Daha D 2 nedir bilmeyen, anlayamayanlar UBER tartışmasında işkembeden atıyordu. Defalarca Turizm Belgesi ayrı olmalı diye UYARDIM, BUNUN ÇALIŞMASI YAPILMALI DEDİM. KİM ANLADI? KİM DİNLEDİ? Kimse. Hangi taş büyük ve sivriyse başınızı ona vurun. Merak etmeyin ERTELENİR. ????
Tayfun Potkalar
24 Ekim 2018, Çarşamba 12:29
Sorun Uber ise aplikasyon kapatsınlar. Bizde işimize bakalım. Polisin müşteriyi nereden buldun demesi çok ilginç. Turisti de rahatsız etmeyelim poliside meşgul etmeyelim. Birtek bu ilginç durumlar bizim ülkemizde var.
Ferit aybars
24 Ekim 2018, Çarşamba 12:16
Neyi dogru yaptilar ki bunu dogru yapsinlar once kapadokyada vizesiz calisan Tur satan ballonlari karaborsada satan vizesiz afganlari iranlilari temizlesinler bu hukumetin isi Turk milletiyle ugrasmak
Mehmet Özçelik
16 Ekim 2018, Salı 06:40
bu kanunu turizm taşımacılığında uygulamak imkansıza yakın. herkes bilirki havalanında sadece yolcu almak için gönderilen personel ingilizce bilmez. sadece yolcuları alır gideceği otele bırakır. bu kişi pasaport bilgisini nasıl isteyecek , haydi istedi diyelim müşteri bunu vermemek için direnicek , haydi aldı diyelim bunu sisteme işleyebilmesi için teknolojiye yatkın olması ve hızlı bir şekilde girmesi lazımki en hızlı senaryoda bile müşteriler en az 1-1,5 saat havaalanında beklerler. bagaj olayına hiç girmiyorum bile. havalanı > hal'e döner :) ** otomatik olarak programdan veri girişi ve merkeze gönderilmesi içinde uygulanamaz şeyler mevcut. seferden en az 1 saat önce bu bilgilerin karşı tarafa gönderilmesi gerekiyor diyor. bagaj'ın kaç kg geleceğini müşteri inmeden / ölçmeden nasıl bileceğiz bunu bilmeden otomasyona bu veri girişi nasıl sağlanıcak , pasaport numarası içinde aynı şey geçerli. ** golf sektöründe shuttle dediğimiz transfer şeklini bu sistemde uygulamak imkansız.
ENGİN BUDAK
16 Ekim 2018, Salı 12:50
KONU HAKKINDAKİ TESPİTLERİNİZ TAMAMI İLE DOĞRU VE GERÇEKÇİDİR. HATTA BUNA EK OLARAK BİR ÇOK DAHA OLUMSUZLUKLAR EKLEMEK MÜMKÜNDÜR. HER GEÇEN GÜN TURİZMDE DAHA İLERİYİ HEDEFLEYEN BİR ÜLKE OLARAK VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI ÇALIŞAN SEKTÖRÜMÜZDE, BU OLUMSUZLUKLAR İLE BAŞ EDEBİLECEKMİYİZ SORUSU AKLIMIZA GELMEKTEDİR. EĞERKİ YUKRIDA İŞLENMİŞ OLAN OLUMSUZLUKLAR GERÇEKLİK DIŞI İSE, SEBEPLERİ İLE BİRLİKTE SEKTÖRÜN AYDINLATILMASI DOĞRU DEĞİLMİDİR? İLK OLARAK ÜLKE TURİZMİMİZİN, NETİCESİNDE TÜM TURİZM SEKTÖRÜNÜN MÜZDARİP OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ. BİR SOROU DA BİZDEN: FARZ EDELİM Kİ; TÜM KAYITLARIMIZ VE İŞLEMLERİMİZ EKSİKSİZ OLARAK ŞÖFÖR ARKADAŞIMIZI HAVALİMANI KARŞILAMAYA YÖNLENDİRDİK. FAKAT ŞÖFER ARKADAŞIMIZ RAHATSIZLANDI VE YAHUT ARACI TERK EDİP GİTTİ. BU DURUMDA YOLCUYU ARABAYA OTURTAMIYORUM OTURTSAMDA TRANSFERİNİ GERÇEKLEŞTİREMİYORUM. MİSAFİRLERİMİ EN AZ 1 SAAT ARAÇTA BEKLETMEM GEREKECEK. BUNUN YANISIRA ARACA YENİ BİR ŞÖFER TAYİN ETMEKTE AYRI BİR SORUN. PEKİ ŞÖFERÜ DE TAYİN EDEBİLDİK; BEKLETTİĞİMİZ MİSAFİRİMİZE KONUYU NASIL AÇIKLAYACAĞIZ? BU SADECE AKLIMA GELEN BİRÇOK OLUMSUKLUKTAN BİRTANESİDİR. BU ÖRNEKLERİ KESİNLİKLE ÇOĞALTMAK KOLAYDIR. BUNUN YANISIRA MUTKLAKA Kİ SEKTÖRDE DÜZELTİLMESİ GEREKEN SORUNLAR BULUNMAKTADIR VE MUTLAKA Kİ BU SEKTÖRDE FAALİYET GÖSTEREN KİŞİ VE FİRMALARIN YETKİNLİKLERİ OLMALIDIR. SONUÇ OLARAK SORUNLARIN, KONUYA TAMAMİYLE HAKİM OLAN YETKİN KİŞİLERLE İSTİŞARE EDİLMESİ VE SONUCA BAĞLANMASI HEM ÜLKEMİZ MENFAATLERİ HEMDE SEKTÖR İÇİN FAYDALI OLACAKTIR KANAATİNDEYİZ.
Şeref özcan
14 Ekim 2018, Pazar 05:20
Tek çözüm var: Taxi ile taşıma yapacağız. Taxi ile giden yolculardan bunların hiç biri istenmiyor çünkü?????????? Way halimize...düştüğümüz duruna bak.????????????
Mehmet alkaya
14 Ekim 2018, Pazar 10:39
Yeni cikan ve yururluluge giren sistem ile artik kimse para karsiligi D2 belgesi kiralayama yapamayacak artik kiraliyan kendisi calistiracak sehirler arasi firmalari gibi. Bu sistemde en buyuk sikinti pasoport nosu ve bagaj etiket olayi diger konular basit . Cok sayida suriyeli acenta belgesi ve arac alarak bunlari uberde calustirilmakta ve bu detay ve plakalar emnlyetin elinde var bu isi yapanlar hem acenta hemde D2 velgesinin iptal edilmedi ve seyahat elacentasi bekge fiyatlarin yukselyilerek her kesin bu belgeyi almasi onune gecilmeli ve bu isi yapacaklarin almasi saglanmalidir. Bu sistemle 1 kasim 2018 den sonra Uetds sistemine yukleme yapanlarin her ise fatura kesmeli ve emekli calistirankarin ay icinde kac gun calistirdiysa sigortasini odemek zorunda cunku bu datalar hem vergi dairesi hemde ssk tarafindan incelenecektir Bu sonuclar ile maliyetler artacak rekabet adi altinda geberik fiyat verenler biraz daha fiyat verirken dusunecektir Taksi sahipleride mercek altina alinmalidir
Murat Çeğil
14 Ekim 2018, Pazar 01:02
Sayin başkanım inşallah sizlerde sayesinde bu sorununuz çözüme ulaşacak aksi takdirde sektörümuz büyük bir cikmazin içinde bizlerin sesi ve savunucusu sizlersiniz saygılar sunuyorum
Taner Kara
11 Ekim 2018, Perşembe 11:25
Yıllardır bu d2 belgesini kiralayarak taksi esnafının haklarını çalanların bu işi turizm adı altında yaparken niye sus pustunuz? Belgeden kira almak tatlı geldi dimi? Gerçek turizmciler ve taksi esnafı kaybetti kim kazandı? Bu acentalar ve korsan überciler. Şimdiye kadar sesiniz niye çıkmadı?
Orhan aydemir
11 Ekim 2018, Perşembe 09:52
Bu sacmaliktan baska bise deyil sen hangi yolcunun tc sini almaya hakkin var hangi yolcu sana tc sini verecek resmen otobus camiasina kan kusturuyo serefsizler
Recep Karaman
11 Ekim 2018, Perşembe 11:47
Bu yasa maalesef ki sektörün en altında olan taşımacılık yapan firmalara direk kapatın gidin bu işi yapmayacaksınız yasasıdır açıkcası bu durum üzücü bakalım daha neler olacak burası turizm cenneti olan ve talep olan bir ülke daha ne kadar ve nasıl tekmelenecek bu turizm den devlete akan gelir nasıl engellerim mantığı ile hazırlanmış bir yasa kendini bu işi iyi bilen biriyim diye tanıtıp sonrada sektörün içeriğini ve tüzüğünden haberi olmayan sahada ise bir dakika turist ile zaman geçirmeyen Kişiler nerden bilir memnuniyeti vesselam nerden bilir taşımacılığın ince noktalarını nereden bilecek evrakların niteliğini bu kadar basitçe daha nasıl sektör Yok edilir ki başka türlüsü hangi ülkede mevcut ki geldin bizi bitirmeye çabalamaktasın ey yetkili dediğimiz kurum yada kurumun başındaki rant çı şahıslar ?
BioLuxor
11 Ekim 2018, Perşembe 10:58
Bence, Taşımacı firmanın yad bir acentenin anahtarını bu ucube kararı çıkartanalara teslim edelim. Kendileri becerebiliyorlarsa bizde yapalım. Ama önce kendileri bir denesin. Beceremezse istifa etsin, hatta memelkete ihanet etti için Türkiyeyi terk etsin,
İrada Huseyinova
10 Ekim 2018, Çarşamba 08:50
Komik bir durum. Acaba Cem Yılmaz dan rica etsek, sahnelestirip programina dahil etse.. Sesimizi duyurması için daha etkili olur diye düşünüyorum
Faysal altun
09 Ekim 2018, Salı 11:36
Turizm sektöründe yıllardır faaliyet gösteren ve bu anlamada çok ciddi rekabet ortaminda ülke turizmine katkıda bulunmak için kılı kırk yarıp bugünlere gelmemize ve bizi yetiştiren siz değerli büyüklerimizin bu konuya müdahil olmanız bizim için bir umut kaynağıdır yıllardır sektörde ki sıkıntılar için çözüm üretmeyen kişi veya kurumlar bugün turizm arenasında destek olmaları gerekirken maalesef köstek oluyorlar ve sektörü tekelestirme politikası uygulamaya çalışıyorlar kaldığı D2 belgesini öne sürenler yasallastiran zihniyet sistem tıklandığında en pratik yol olan ki tamamen gayri meşru araç temin Edip adeta bu pass yöntemini uygulamaktan çekinmediler ve bu sektörde faaliyet gösteren gayet ciddi kişi ve kurumlar maalesef sektörden çekildi netice itibariyle bu sektörde faaliyet gösteren ve bazı kişi veya kurumlar bugün turizm arenasında ciddi pay sahibi olmak için böyle bir düzenleme ihtiyaç duydukları kesin bizler türk turizmciler bugünlere pratik ve hizli çözüm sayesinde geldik
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha