Uzay turizmi çok yakın

Uzay turizmi çok yakın
26 Ocak 2019, 15:33
Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un uzay şirketi Blue Origin, uzay turizmini resmen başlatmaya artık çok yakın.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un uzay şirketi Blue Origin, uzay turizmini resmen başlatmaya artık çok yakın. Tekrar kullanılabilir roketi New Shepard'ı geçtiğimiz günlerde yine başarılı bir şekilde test eden şirket, bu yıl içerisinde ilk kez mürettebatlı bir uçuşa çıkmaya hazırlanıyor. Ayrıca uzay turizmi için bilet satışları da yakında başlayacak.

Çok az kaldı

Donanımhaber'de yer alan habere göre test uçuşunun ardından bazı açıklamalar yapan Blue Origin yetkilisi Ariane Cornell,"Gerçekten de çok heyecanlı bir süreç içerisindeyiz. İnsanlı uçuşlara artık çok az kaldı. Bu yılın sonuna doğru ilk kez bir insanı alt yörüngeye fırlatmaya hazırlanıyoruz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi öncelikle tam olarak hazır olmamız ve yolcularımızın güvenliğinden emin olmamız gerekiyor. Acelemiz yok." sözlerini kullandı.


Yolcular 4 dakika yerçekimsiz ortamda kalacak

Blue Origin, uzay gezisi için bilet satın alan yolcularını Yeryüzü'nden yaklaşık 100 kilometre yüksekliğe taşıyacak. Alt yörünge olarak isimlendirilen bu bölgede yolcular 4 dakikalık bir yerçekimsiz ortam keyfi yaşayacak ve Dünya'yı uzaydan seyretmenin ayrılacağını hissedecek.

En az 200 bin dolar

Uzay yolculuğunun bilet fiyatlarının 200 bin dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Blue Origin, uzay turizminden kazandığı parayı daha büyük roketler ve uzay araçları yapmak için kullanacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha