HIKVISION

Üç otele sahip KentPlus Yalova projesi iptal edildi

Üç otele sahip KentPlus Yalova projesi iptal edildi
13 Mayıs 2019, 11:22
Zor günlerden geçen inşaat sektöründe bir olumsuz haber de Yalova'dan geldi.

Emay İnşaat’ın, eskiden TOKİ iştiraki olan hali hazırda Emlak Konut GYO bünyesinde bulunan Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş (EPP)'nin 2016 yılında aldığı ihale tasfiye edildi. Sözcü'nün edindiği bilgiye göre, yatırım maliyeti 400 milyon dolar (2.4 milyar lira) olan KentPlus Yalova adlı proje, Emay İnşaat girdiği finansal sıkıntı nedeniyle askıya alındı.

Arazi sahibi EPP, bu yıl teslim edilmesi gereken ancak inşaat seviyesi yüzde 26.34'te kalan proje için arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle yeniden ihaleye çıkacak.

KentPlus Yalova projesi konut, AVM ve otellerden oluşan karma proje olarak planlanmıştı.

3 termal otel yapılacaktı

383 bin 500 metrekare alan üzerine konumlanacak denize sıfır karma projede; 163 blokta 1001 konut, alışveriş merkezi, 500 yatak kapasiteli üç termal otel, sağlık merkezi, okul, sosyal alanlar yer alacağı duyurulmuştu. Deniz ve doğa manzaralı olmak üzere 60 farklı tipten oluşacak. 230 bin metrekare peyzaj alanı, 1200 metrekarelik gölet de yer alacaktı.

KentPlus Yalova projesinde 163 blokta 1001 konut yer alacaktı.

Kuveytliler bir otel için anlaşma imzalamıştı

Merkezi Londra'da bulunan Kuveytli Tangible Holding bünyesindeki 15 grup şirketinden biri olan Tangible Middle East Investments, Yalova'daki KentPlus projesinde yer alan 3 otelden 1'i ve 214 rezidans için 2018 yılında 82 milyon dolarlık ortaklık anlaşması imzalamıştı.

Konkordato istemişti, 1.2 milyar liralık borcu var

Emay İnşaat Kasım 2018'de İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak konkordato talep etmişti. Komiser heyet atanan şirkete Nisan'da 1 yıllık kesin süre verilmişti. Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Çağlar, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada toplam borçlarının 2017 itibariyle 1.2 milyar lira civarında olduğunu söylemiş kur ve faiz artışının maliyetleri artırması ve yavaşlayan konut satışları nedeniyle yapılandırma ihtiyacı doğduğunu belirtmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha