TÜRSAB: Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyoruz

TÜRSAB: Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyoruz
15 Mayıs 2020, 14:40
Paket tur sözleşmeleri yönetmeliğinde yapılan geçici değişikliğin sorunlara “kısmi bir çözüm” getirdiğini açıklayan TÜRSAB, yaptığı yazılı açıklamada, konuyla ilgili taleplerinin devam ettiğini belirtilerek, “İyi bir başlangıç olarak değerlendiriyor ve konuya ilişkin yaklaşımı nedeniyle Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyoruz” denildi.

Paket Tur Yönetmeliği'ne tur iptal ve iadeleriyle ilgili eklenen geçici maddeyle ilgili olarak TÜRSAB’dan açıklama geldi. Açıklamada, soruna kapsayıcı bir çözüm getirmediği ifade edilen değişikle ilgili olarak “Covid-19 ile ortaya çıkan gerçekler karşısında, gayrı adil sonuçlar doğuran yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesi talebinin kısmen de olsa karşılanması memnuniyet vericidir” denildi.

Konuyla ilgili olarak TÜRSAB’dan yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

Paket Tur Yönetmeliği'nde Yeni Düzenleme ile İlgili Açıklama

TÜRSAB’ın, Covid-19 ile ortaya çıkan gerçekler karşısında, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen turizm tüketicileri ile ilgili düzenlemelerde yer alan ve gayrı adil sonuçlar doğuran yönetmelik hükümlerinin değiştirilmesi talebinin kısmen de olsa karşılanması memnuniyet vericidir.

Özellikle hava taşımacılığı hizmeti içeren paket turlarda, hava taşıma bedelleri ile ilgili yapılan düzenleme yerindedir. Böylece Sivil Havacılık mevzuatındaki düzenleme ile uyum sağlanmıştır. Ancak; gerek yapılan değişikliğin tüketici bilgilendirme ve seçimlilik hakkı kullanımını kayıt altına alma yükünü seyahat acentalarına yüklemesi ve bunun operasyonel olarak zorluğu; gerekse uçak bileti kavramı ile charter uçuşlardaki durumun açık olarak düzenlememesi nedeniyle uygulamada yeni karışıklıklara yol açacağı düşünülmektedir. Dileğimiz ve talebimiz; Bakanlığın bu konuda gereken ek düzenlemeyle durumu açıklığa kavuşturmasıdır.

Öte yandan; hava taşımacılığına ilişkin tutarlar dışında kalan ödemelerle ilgili düzenleme mevcut durumu tekrar etmekten ileri gitmemektedir. Bu konudaki sıkıntıların giderilebilmesi ve karışıklığa yer verilmemesi için paket tur bedelinin tamamını içeren tek bir uygulama şeklindeki bir düzenleme yerinde olacaktır.

Ancak; yine de turizmde tüketici haklarının, soyut bir kavram olarak zamanın üründeki rolü nedeniyle diğer sektörleri kapsayan kanundan ayrı, turizm otoritesi olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenmesi konusundaki görüş ve talebimiz sürmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, mevcut durumu 1983 yılından bu yana değişmemiş “Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla, Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkında Yönetmelik” üzerinde yapacağı değişiklikle bu hususları da bütüncül olarak düzenlemelidir.

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın seyahat acentalarının maruz kaldığı haksızlığı kısmen de olsa giderecek adımını iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyor, konuya olan yaklaşımına ilişkin Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyor, kalıcı çözümler için taleplerimizin değerlendirilmesi hususundaki hassasiyetin devam edeceğine inanıyoruz.

Saygılarımızla

Yorumlar
Mağrur Turizm Seyahat Acentası
16 Mayıs 2020, Cumartesi 10:57
Seyahat acentaları sadece uçak ödemesimi yapıyorlar müşterilerimiz gittikleri bölgede parklarda bahçelerdemi yatıyor, neden sadece uçak iadeleri gündemde bunun içinde diğer tedarikçiler yokmu oteli transferi rehberi, ayrıca uçuş yasağı kalktıktan sonra bu ücretlerin havayolları tarafından nakden ödeneceğinin garantisi nedir, çok defs bu tip (az veya cok) bakiyeleri satışlara mahsup ettiklerini çok iyi biliyoruz, ne yazıkki çözüm üretilmemiş göz göre göre uçuruma itiliyoruz, çok acı...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha