TÜROB Başkanı Müberra Eresin: 'Turizm Tanıtım Ajansı payı' otelleri zorlayacak

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: 'Turizm Tanıtım Ajansı payı' otelleri zorlayacak
17 Temmuz 2019, 11:54
TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Turizm Tanıtım Ajansı'yla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, resmen kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın faaliyetlerinde kullanılmak üzere otellerin ciroları üzerinden binde 7,5 turizm payı alınacağını hatırlattı.

Büyük risk oluşturacak

Bu durumun konaklama tesislerini zorlayacağını ifade eden Eresin, şu ifadeleri kullandı: " İlla da 'cirodan pay alınacak' deniliyorsa o zaman dünyadaki uygulamalarda olduğu üzere konaklama yapan misafirden alınması gerektiğini savunmuştuk. Orta boy otelden karının neredeyse yüzde 3 ila yüzde 4,5'u civarında bir pay alınıyor. Bu gerçekten büyük bir oran. Bu turizm payı tesis zarar etse de talep ediliyor, biz buna şiddetle karşıyız. Turizm payının işletmelerinin kar veya zarar durumu dikkate alınmadan uygulanacak olması işletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı açısından son derece büyük risk oluşturacak. Bu konuda Cumhurbaşkanı'ndan hala bir ümidimiz var. Ajansın faydaları konusunda hiçbir tartışma yok. Adı fon olmuş, ajans olmuş fark etmez, bizim için önemli olan sürdüreceği faaliyetlerdir."

Fiyatlara 'Turizm Tanıtım Ajansı' ayarlaması gelebilir

TÜROB Başkanı Eresin, Turizm Tanıtım Ajansı için katkı payının aylık beyannamelerle tahsil edileceğini ancak konaklama tesislerinin acente, şirket vesaire gibi işlerde hiçbir zaman fatura kestiğinde tahsilat yapamadığını vurguladı. Eresin, " Tahsilatlar minimum 30 gün sürüyor, hatta 60-90 güne varabiliyor. Dolayısıyla tahsili edilmemiş bir paranın ödemesini yapmak durumunda kalacağız. Şu anda sezon ortasındayız ama muhtemelen bir dönem sonra konaklama fiyatlarımızın üzerine bir kısmını eklemek durumundayız." diye konuştu.

1 Ekim'de başlaması şehir otellerinde sorun yaratacak

Eresin, ayrıca Turizm Tanıtım Ajansı turizm payının takvim yılı başlangıcında yani 1 Ocak itibarıyla alınması gerektiğini belirttiklerini aktararak, işletmelerin yıl için tüm pazarlama, bütçe ve mali yapılarını takvim yılını esas alarak oluşturduğunu, uygulamanın 1 Ekim’de başlayacak olmasının özellikle şehir otellerinde önemli oranda sorun yaratacağını söyledi.

Yorumlar
Ahmet Dal
18 Temmuz 2019, Perşembe 11:08
Isleri kotu Zarar etmis bir seyahat acentesinden ciro uzerinden pay alinmasi kadar haksiz bir uygulama olamaz...kaldiki gelen turistten hic bir kazancimiz da yoktur...bu uygulamanin turist getiren getirmeyen acenteler vb isletmelerden tahsili gibi bir ayirimi olmasi gerekir..biz Atoll Turizm olarak yurt disindan turist getiren bir acente degiliz..kazanmadigimiz bir uygulamanin vergisini zarar etsek bile almak son derece kotu bir uygulamadir
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha