Turizm çalışanlarına çifte darbe!

Turizm çalışanlarına çifte darbe!
24 Nisan 2020, 13:12
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, turizm sektöründeki işletmeci ve çalışanların sorunlarını Meclis'e taşıdı.

Koronavirüs salgınına karşı önlem amacıyla uygulanan karantina ve seyahat yasakları nedeniyle turizm sektörü zor günler geçiriyor. Sektör çalışanları ve işletmelerin sorunlarını hazırladığı soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclis'ne (TBMM) taşıyan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, turizm sektöründe mevcut çalışanların işini kaybettiğini, sezonluk çalışanların ise hiç işbaşı yapamadığını belirtti.

Sektör de çalışanlar da çaresiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un 27 Şubat'ta TBMM'de yaptığı açıklamayı anımsatan Girgin, "Sayın Bakan 2020 için Çin'den 500.000 turist beklentisi olduğunu, Asya pazarından salgın nedeniyle 500.000 kayıp olabileceğini, İran'dan 2019 için 2 milyon turist geldiğini, 2020 yılında bunun bir milyona düşmesinin beklendiğini, alınacak tedbirlerle 2020'de 58 milyon turist ve 41 milyar dolar Turizm geliri hedeflendiğini ifade etmişti. Salgının sanki Türkiye'ye hiç uğramayacağı, sadece turist sayısında azalma olacağı ve bunun yarattığı gelir kaybının da alınacak tedbirlerle giderilebileceği üzerinde yapılan değerlendirmelerden 10 gün geçmeden ülkemiz kendini salgının merkezinde buldu. Can derdine düştüğümüz ortamda Turizm sektörü de "seyahatler olur ama insan sağlığı geri gelmez" diyerek alınan tedbirleri destekleyici açıklamalar yaptılar. Ancak dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını sonrasında turistlerin tercihlerinde ve sektörün dinamiklerinde köklü bir değişim yaşanacağı ortada ve turizm sektörü 2020 yılı için ayakta kalabilmenin derdinde. Gelinen noktada sektör de çaresiz sektör çalışanları da." ifadelerini kullandı.

Bu insanların suçu turizmde çalışmak mı?

Sektör çalışanlarının zor durumda olduğunu vurgulayan Girgin, "Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan turizmde hem mevcut çalışanlar işini kaybediyor, hem de sezonluk çalışan işçiler işbaşı yapamıyor. Çalıştığı otelden 6 ay önce işten çıkarılan turizm işçileri başka yere müracaat etse askıda çalışan olarak görüldüğü için iş verilmiyor. Askıda göründüğünden işsizlik maaşı da alamıyor. Şu anda salgından dolayı iş başı da yapamıyorlar. Bu insanların suçu turizmde çalışmak mı?" ifadelerine yer verdi. (Cumhuriyet)

Yorumlar
VG
26 Nisan 2020, Pazar 05:20
E GİT KARDEŞİM NE DURUYORSUNUZ BAK GİDENLERDE HEP GERİ GELİYOR SAOLSUN DEVLET BABA GETİRİYOR
Arif Arsen
26 Nisan 2020, Pazar 12:17
Ben TC vatandaşi değilim ama TÜRKÜM Türkiye'de otoruyorum peki ben ne yapiçam evin kirasini nasil ödiycem bama da yardimci olun lütfen illa ağlamam gerekiyor ana haberlerde?
Şefika coşkun
25 Nisan 2020, Cumartesi 04:18
Antalya manavgat bölgesinde turizim calisaniyim,sezonluk, burada ki turizm personeli berbat durumda..sezonluk turizm calisanlarinada acil DESTEK paketi bekliyoruz.
Metin
25 Nisan 2020, Cumartesi 10:21
Sen git gelme zaten gerek yok
Sürhat
24 Nisan 2020, Cuma 06:40
Aynen doğrudur şu anda işsiz ve beş parasız ortada kaldık.kimsenin de umrunda değil..sölicek bir şey yok.şu salgını atlatalım ilk işim türkiyeden ayrılıp mısıra gitmek olucak.burada bize sahip çıkan kimse yok nasılsa..bu yorumun yayınlanmış anoda biliyorum..detaylı yazmadım onun için.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha