TTYD

Turistlere ' Geziniz gizli kalsın' broşürü!

Turistlere ' Geziniz gizli kalsın' broşürü!
09 Ağustos 2019, 11:39
Halkın ve turistlerin gergin ilişkisi ile bilinen İspanya'nın en büyük 2. şehri ve Katalonya bölgesinin başkenti Barselona'da tartışmalı bir uygulama başladı.

Turist sayısının fazlalılığından şikayet eden Katalanlar kitle turizmine karşı kampanya başlattı. Şehre gelen turistlerden dönüşte Barselona'yı ziyaretleriyle ilgili sessiz kalmaları isteniyor.

Şehre gelen ve ana cazibe merkezlerini ziyaret eden gezginlerin, Barselona'daki gezilerinin fotoğraflarını ve diğer 'kanıtlarını' sosyal medyada paylaşmamaları, izlenimlerini arkadaşlarıyla ve tanıdıklarına da aktarmamaları isteniyor.

Broşür dağıttılar

Turistleri Barselona ziyareti hakkında “sessiz” olmaya ikna etmek için, FAVB aktivistleri geçtiğimiz hafta Kutsal Aile Katedrali yakınında “Barselona bir hazinedir, sakla!” yazan broşürleri dağıttı.

Şehir Sakinleri Dernekleri Federasyonu (FAVB) aktivistlerine göre, böyle bir uygulama Barselona'ya turist akışının durmasına yardımcı olacak.

Uygulama 'Turist dostu'

FAVB Başkanı Ana Menendez, başlatılan kampanyanın “turist dostu” olduğunu savundu. Menendez, turistlerin Barselona’ya destek olmalarının en kolay yolunun şehri ziyaretlerini gizli tutmaları olduğunu savundu. Menendez'e göre bu uygulama turistleri suçlamıyor, ancak sorunun bir parçası olduklarını anlamalarını sağlıyor.

FAVB, broşür dağıtma uygulamasını önümüzdeki haftalarda genişletmeyi planlıyor.

Barselona, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında 12. sırada. 2018 yılında şehri yaklaşık 16 milyon turist ziyaret etti ve 30 milyon gecelik konaklama yapıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha