Tur iadelerinde süreyi uzatmak için Hükümet harekete geçiyor

Tur iadelerinde süreyi uzatmak için Hükümet harekete geçiyor
10 Nisan 2020, 12:39
Paket tur sözleşmesinde 14 gün olan iade süreleri, tatilin satın alındığı yere uçuşların başlamasından 74 gün sonrasında yapılacak şekilde yeniden düzenleniyor.

Seyahat acentalarının beklediği tur ücreti iadeleriyle ilgili olarak Hazine ve Maliye, Ticaret ile Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre paket turlarla ilgili yapılan yeni bir düzenleme 3-4 gün içinde devreye alınacak. Buna göre havayolu firmasının uçuşunun yeniden başlamasının üzerinden 2 ay 14 gün geçtikten sonra acenteler tüketiciye iade yapacak. İadelerdeki en önemli detay ise havayolu firmasının o noktaya uçuşu başlatması olacak. Örneğin müşteri Kapadokya için tur aldı ama Nevşehir'e uçuş yapılmıyor. Uçuşlar 1 Haziran'da başlarsa tüketicinin iadesi, 74 günlük sürenin ardından 14 Ağustos'ta yapılacak. Arzu edene tatil iadesi yerine erteleme sağlanacak.

Paket turlarda iade süresi kanunen 14 iş gününü kapsıyor. Paket Tur Sözleşmesi Yönetmeliği'nin, 'Sözleşmenin Feshi' başlıklı 16. maddesinde 'Katılımcının gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya mücbir sebep nedeniyle paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala fesih bildiriminde bulunması halinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile üçüncü kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir" ifadeleri yer alıyor. Ancak son dönemde acentelerin yaşadığı sorunlar nedeniyle yönetmelikte önümüzdeki günlerde değişiklik yapılması bekleniyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha