TUI kış kapasitesini düşürüyor

TUI kış kapasitesini düşürüyor
24 Eylül 2020, 10:45
Avrupa'nın en büyük turizm grubu TUI, değişken talebin ortasında ve küresel COVID-19 salgını nedeniyle bu yaz rezervasyonlarda %83'lük düşüşün ardından 2020/21 kışı için kapasitesini daha da küçültme kararı adlı.

Haziran ayında 2020 yaz programını yeniden başlattıktan sonra TUI Group, son dört ayda yalnızca 1,4 milyon müşteriyi ağırladı. Kapanış öncesi işlem güncellemesinde, 2020 yazı için genel rezervasyonların geçen yıla göre %83 ve ortalama satış fiyatının %19 düştüğü belirtildi. Şirket Mart ayından itibaren mevcut programının %15 kadarının satışını gerçekleştirebilmiş durumda.

Bu zayıf talebe yanıt olarak TUI, Temmuz'dan Eylül'e kadar olan kapasiteyi başlangıçta planlanan seviyelerin sadece% 30'undan % 25'e düşürdü, ancak bu düşük seviyede bile %84 oranında doluluğa ulaştı. Şirket Ağustos ayı sonunda 157 oteli (sahip olunan portföyünün yaklaşık% 44'ü) yeniden açtı ve TUI Cruises ve Hapag-Lloyd Cruises ile kısa Avrupa yolculuklarına devam etti, ancak Marella Cruises operasyonları Birleşik Krallık yönergeleri nedeniyle askıya alındı.

Rezervasyon ortamındaki değişkenlik sürüyor

Yine de CEO Fritz Joussen, şirketin son performansı hakkında olumlu konuştu. Joussen, "Faaliyetlerimizi başarıyla yeniden başlattık; müşteriler yeni adapte edilen hijyen protokolleriyle tatillerinin tadını çıkarıyor ve yeniden başlatıldığından beri 1,4 milyon müşteriyi tatillerine götürdük" dedi.

Ancak şunu da kabul etti: "Şu an için destinasyon mevcudiyeti hükümet politikası ve salgının gelişmesinden oldukça etkileniyor, bu da ortamın değişken kaldığı anlamına geliyor ve önümüzdeki birkaç çeyrekte de muhtemelen böyle kalacak."

Seyahat tavsiyelerinde değişiklik yaz sonu rezervasyonlarını etkiliyor

Almanya merkezli grup şu açıklamada bulundu: "Geçen ay, pazarlarımızdaki çeşitli hükümetler tarafından seyahat tavsiyelerinde yapılan sürekli değişikliklerden etkilendik. Hükümetlerin seyahat tavsiyelerinin oldukça akışkan kalmasını bekliyoruz ve daha sonra kısa vadeli rezervasyonların, müşteriler daha kesin plan yapana kadar devam etmesini bekliyoruz."

TUI'nin önerisi ise şöyle: “Mümkün olduğunda, kapsamlı bir seyahat politikası yerine her hükümet tarafından bölgesel bir risk değerlendirme politikasının uygulanmasını tercih ederiz. Ek olarak, testler destinasyona varışta ve ayrılırken daha erişilebilir hale getirilirse, bu aynı zamanda zorunlu karantina ve hareket kısıtlamalarının önlenmesine de yardımcı olacaktır."

Kış kapasitesi% 60 azaltıldı

TUI şimdi önümüzdeki kış 2020/21 sezonu için zayıf talep bekliyor ve kapasitesini %20 oranında, başlangıçta planlanan seviyelerin sadece %40'a düşürdü. Bu azaltılmış kapasitenin yaklaşık % 30'u bugüne kadar satıldı, bu da geçen yılın normal seviyelerine kıyasla% 59'luk bir düşüşe denk geliyor. Avrupa pazar lideri TUI, "Müşterilerimize bir dizi güvenli kış tatili seçeneklerini sorumlu bir şekilde sunmaya devam etmemizi sağlamak için, kapasitemizi talebe ve seyahat kısıtlamalarına uygun olarak izleyecek ve esnek bir şekilde uyarlayacağız" açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte, TUI şu anda önümüzdeki yaz için makul derecede iyimser ve % 80 ayarlanmış kapasite hayata geçirmeyi bekliyor. Bu yaz ve yeni rezervasyonların bir karışımı nedeniyle 2021 yaz rezervasyonları, normal rezervasyon döngüsünün başlarında şu anda% 84 arttı.

%30 maliyet kesintisi ve 8.000 iş kaybı

Bu arada TUI Group, bir 'küresel yeniden düzenleme programı' altında maliyetleri azaltmaya güçlü bir şekilde odaklanıyor. Grup çapında yıllık genel maliyet tabanını 300 milyon € 'dan fazla tasarrufla %30 oranında kalıcı olarak azaltma planını çoktan duyurdu. Bu potansiyel olarak 8.000 çalışanı etkiliyor.

Finans açısından, seyahat tavsiyesindeki son değişikliklerden kaynaklanan yüksek müşteri iade yükümlülükleri, TUI'nin ayda 'üç basamaklı milyon euro' nakit çıkışına devam ettiği anlamına geliyor. Ağustos ayındaki Alman devlet kredilerinin ardından, grubun şu anda yaklaşık 2 milyar Euro nakit rezervi var ve oteller veya yolcu gemileri gibi bazı varlıkları satarak finansal pozisyonunu iyileştirme seçeneklerini araştırıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha