Trabzonlu turizmciler: Turist sayısının artmasından bir şey anlayamadık, çünkü...

Trabzonlu turizmciler: Turist sayısının artmasından bir şey anlayamadık, çünkü...
17 Ekim 2023, 10:03
Trabzon'a gelen turist sayısı yılın ilk 9 ayında geçen yıla göre yüzde 66 arttı ancak sektör sezondan memnun kalmadı. Turizmciler sektördeki arz artışının pastanın dilimlerini küçülttüğünü söylüyor.

Trabzon’a bu yılın ilk 9 ayında gelen turist sayısı 1 milyon 138 bin 743 kişiye ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 arttı. Kente gelen yabancı turist sayısı yüzde 66 artışla 652 bin 713 olurken, yerli ziyaretçi sayısı da yüzde 20 artışla 486 bin 30 kişiye ulaştı. Turist sayısındaki artışa rağmen sektöre çok sayıda kayıtlı, kayıtsız işletmenin katılması pastanın dilimlerini küçülttüğü için sezon turizm sektörünün umduğu gibi gitmedi.

Trabzon'a en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırayı 269 bin 216 ziyaretçi ile Suudi Arabistan alırken bu ülkeyi 58 bin 397 ziyaretçi ile Umman, 41 bin 809 ziyaretçi ile Kuveyt, 41 bin 598 ziyaretçi ile Birleşik Arap Emirlikleri, 33 bin 886 ziyaretçi ile Ürdün takip etti.

Trabzon'a gelen uçak sayısı da geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 27 arttı. Suudi Arabistan, Umman ve Katar gibi ülkelerden direkt uçuşlar düzenlenen Trabzon'a bu dönemde 62 ülkeden 3 bin 514 sefer yapıldı.

Kayıt dışı işletmelerin sayısı patladı, turistin artmasından bir şey anlamadık

Gazete Duvar'dan Fatih Saygın'a değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Doğu Karadeniz Başkanı Volkan Kantarcı, rakamların artmasına rağmen işletmelerde geçen yılki karlılığın gerçekleşmediğini söyledi. Bunun sadece bölgeye özel olmadığını belirten Kantarcı, Türkiye genelinde aynı durumun olduğunu kaydetti.

Geçen yıl pandeminin sona yazdan itibaren ciddi bir yoğunluk yaşandığını hatırlatan Kantarcı, "Geçen yılın bu verimliliğinden sonra sektörümüzdeki paydaş sayısı da inanılmaz bir şekilde arttı. Resmi ya da gayri resmi, konaklama belgesi var ya da yok sektörde ciddi bir kapasite artışı oldu. Trabzon'daki acente sayısı 200'lerden 300'lere çıktı. Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'ne bağlı turizm taşımacılığı yapan D-2 veya B-2 belgeli minibüsten büyük otobüse varıncaya kadar taşıma araçlarının sayısı yüzde 30 artarak 2600'lü rakamlardan 3500'ün üzerine çıktı. Dolayısıyla bölgede çalışan turizm işletmesi sayısı artınca pastanın dilimleri ufaldı" sözlerini kullandı.

Çavga: Kayıt dışı önlenmediği için artış sektörü pozitif yansımadı

Trabzon Turizm İşletmeleri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga da geçen yıl yaşanan turizm hareketliliğin sektörde arz artışına neden olduğunu bu sebeple de turizm işletmelerinin çoğunluğunun bu yıldan yeterince memnun kalmadığını ifade etti.

"Dışarıdan baktığımız zaman resmin bütününde dağ taş, yabancı misafirle doldu ama esnafa yansıması çok pozitif olmadı" sözlerini kullanan Çavga, yaz döneminde herkesin sektöre dahil olmaya çalıştığını kaydetti. Kamu idaresinin kayıt dışı işletmeleri sektörün dışında tutmasıyla turizm sektörünün rakamlardan daha pozitif yararlanacağını ve yatırımlarını artıracağını dile getiren Çavga, "Bölgede turizmin 3 aya sıkıştığı söylemi çok iyimser bir rakam. Aslına bakarsanız bu yıl için konuşursak Temmuz'dan Ağustos ortasına sıkışan bir turizm hareketliliği var. Yani bölgede turizm yoğunluğu 45 gün yaşanıyor. Kayıt dışının önüne geçersek bu 45 gün daha uzun süreye yayılır ve turistler müsait olan günleri tercih eder. Temmuz ve Ağustos'ta yer bulamayan Eylül'e kaydırır ya da daha önceki tarihleri tercih eder" değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha