TGA turizmcilerden topladığı parayı dövize yatırmış

TGA turizmcilerden topladığı parayı dövize yatırmış
17 Aralık 2021, 09:43
Hükümet yetkililerinin “Devletin kendisine verdiği TL’yi gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır” sözlerine rağmen Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın vergiden aldığı payı dövize çevirdiği ortaya çıktı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un, “Devletin kendisine verdiği TL’yi gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır” sözleri tartışılmaya devam edilirken Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden toplanan vergiden aldığı payı dövize çevirerek bankaya yatırdığı ve faiz aldığı öğrenildi.

Sayıştay raporuna yansıdı

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020 Yılı Denetim Raporu’nda, ajansın vadeli mevduat hesabındaki paraların döviz cinsinden detayları paylaşıldı. Rapor, ajansın 31 Aralık 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, kasasındaki parayı dövizde değerlendirdiğini ortaya koydu.

Ajansa yönelik bağımsız denetim şirketine hazırlatılan denetim raporunda, ajansın vadeli mevduat hesabında TL cinsinden 113,1 milyon bulunduğu belirtilirken hesapta 13,3 milyon avro, 4 milyon dolar ve 1 milyon 291 bin de sterlin bulunduğu bildirildi.

Alban: Turizmciden topladığı dövize yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış

Ajans’ın vadeli mevduat hesabında döviz bulundurmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Mürsel Alban, “Ajans, turizmciden topladığı parayı dövizi yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış. Esnafı ahlaksızlıkla suçlayan AKP’lilerin kendi ahlaksızlıklarına ne söyleyeceğini merak ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yastık altındaki dövizleri bozdurma” çağrısını hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı kendi bakanlarına bile güven vermiyor demektir. Devletin kurumları bile Erdoğan’ın ekonomi politikasına inanmıyor” diye konuştu.

Bakan Ersoy Yönetim Kurulu Başkanı

Yalçın Lokmanhekim’in genel müdür olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapıyor. Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Ajansın yönetim kurulu kadrosunda THY Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı da yer alıyor.

Yorumlar
Hamza Dağlı
07 Ocak 2022, Cuma 10:28
Orada yapılan her iş kalem kalem incelenmelidir.TGA ne yaptığı bilinmeyen kocaman bir kara delik. Devletin boş binası mı yoktu da Astoria Kulelerinde 4. ve 5. kat kiralanıyor anlamak mümkün değil. Bu paralar milletin paraları ! har vurup harman savurmak ne kadar kolay.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha