HIKVISION

Seyahat acentaları seslerini Twitter'dan duyurmaya çalıştı

Seyahat acentaları seslerini Twitter'dan duyurmaya çalıştı
01 Temmuz 2020, 11:51
Koronavirüs salgını sebebiyle zor duruma düşen seyahat acentaları seslerini duyurabilmek için sosyal medyada #SeyahatAcentalarınaDestekOl Hastagıyla kampanya başlattı. Acentalar twitter'da seslerini duyurmak isterken tüketiciyle de karşı karşıya kaldılar.

Seyahat Acentaları Platformu, sosyal medyadan başlattıkları #SeyahatAcentalarınaDestekOl kampanyasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Covid-19 Salgını sürecinde Turizm Sektörü haricinde hiçbir sektörde yüzde 99 kayıp yaşanmadığı belirtildi.

Yüzde 1 ile devam etmemiz imkansız

Acentaların yüzde 1 ile yola devam etmesinin imkansız olduğu belirtilen açıklamada " Bu zorlu süreçte hayatta kalabilmek için öncelikli taleplerimizden oluşan bir metin oluşturduk. Bu taleplerin doğru mercilere ulaşabilmesi için hep birlikte hareket etmek üzere bir araya geldik. Taleplerimiz olabilirliği yüksek uzun soluklu işlerimiz tekrar eski haline gelene kadar bize nefes aldırabilecek niteliktedir." ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı'ndan 9 talep

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Seyahat Acenteleri Dayanışma Platformu Olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN”dan Taleplerimiz Aşağıdaki Gibidir;

1. Turizm sektörüne 1 yıl geri ödemesiz 36 aylık KGF destekli ciro ile doğru orantılı kredi olanağının sağlanması.

2. 2020 yılının SGK ve Stopaj ödemelerinden muaf tutularak bu yıla özel kredi taleplerinde sicil affının getirilmesi ve kriter olarak istenmemesi.

3. Kısa Çalışma Ödeneği Uygulamasının, turizm işletmecileri için 3 ay daha uzatılması

4. Uçak bileti satan Seyahat acentalarının geçmiş dönemden günümüze devam etmekte olan servis ücreti bedelinin günümüz koşullarına göre güncellenmesi, Tüm havayollarının internet satış kanallarıyla fiyatların eşitlenmesi ve Havayolları tarafından uygulanan tüm kampanyalardan Seyahat Acentalarının da faydalanmasının sağlanması.

5. Başta İstanbul Yeni Havalimanı yolunda olmak üzere çok geç gönderilmiş olan EDS cezalarının, 31 Aralık 2019 tarihine kadar kesilmiş olan Turizm taşımacılarına ait araç statüsününde göz önüne alınarak iptalinin sağlanması.

6. Seyahat acentalarına yeterli alana sahip olması kaydı ile home office hakkının sürekli tanınmasının sağlanması. Home ofis hakkının yanı sıra aynı ofiste birkaç acentanın faaliyetinin birlikte sürdürebilmesine olanak tanınması.

7. Seyahat acentalarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan belgenin transfer hizmetlerinde yeterli olmasının sağlanması. Özmal araçlarla herhangi bir belgeye ihtiyaç olmadan (D-2 ve yol belgesi gibi) çalışma imkanı sağlanması.

8. İstanbul Yeni Havalimanında acentaların kendi misafirlerini İGA ‘ya hiçbir ücret ödemeden kendi personeliyle(tüm evraklar eksiksiz olmak kaydı ile) karşılama yapabilmesinin sağlanması.

9. 1 - 3 Kasım 2017 tarihinde Ankara da yapılan 3.Turizm Şurasında 13 komisyonun Bakanlık nezdinde hazırladığı raporun kanunlaşması."

Bazı tüketicilerden kampanyaya tepki

Twitter'daki #SeyahatAcentalarınaDestekOl kampanyası yoğun ilgi gördü. İki gündür Twitter gündeminde ilk sıralarda yer alan kampanyaya bazı tüketicilerin tepki yorumları yazması dikkat çekti. Bazı tüketiciler "Corona'dan önce aldığınız paraları geri vermiyorsunuz" şeklindeki ifadelerle kampanyaya tepki gösterdi.

Yorumlar
Gökhan
01 Temmuz 2020, Çarşamba 03:23
Acenteler isterseniz memleketin tapusunu versinler size insanlardan cprona oncesi aldığınız paraları iade edin ve kenarını daki bankadaki paranızı kullanın cocuklarınız In altındaki araları alıp satın gece hayatınıza son verin çokkk büyük tasarruf olur. Ve batan acenteler de mağdur olan vatandasların sesini ne kadar siz duyup cevap verdiyseniz ( türsab olarakta) sanırım bu yetkililere sizi duyar Örnek ;atlasglobal, tatilstil, pegasus( iade etmediği para, kırılan ve c alınan bagaj parası, 12 saat rötar tazminatı gibi gibi) Yani hurma misali
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha