HIKVISION

Rus turist Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Rus turist Türkiye'ye ne zaman gelecek?
19 Mayıs 2020, 12:19
Koronavirüs'ten en çok etkilenen ülkelerden biri olan Rusya'dan turist akışının ne zaman başlayacağı yönünde farklı bakış açıları var. Konuşulan senaryolar ve profesyonellerin düşüncelerini mercek altına aldık.

Turizm Ajansı

Rusya'da yaşayan Gazeteci Siyamend Kaçmaz, Rusya'nın sınırlarını en geç kapattığı ülkenin Türkiye olduğunu ve yine en erken sınırları açacağı ülkenin Türkiye olacağını, zengin Rus turistlerin karantina sürecinden sıkıldığını ve ilk fırsatta kendilerini deniz, kum ve güneşin olduğu destinasyona atacaklarını söyledi. Kaçmaz şunları kaydetti:

Rusya Başbakanı Mihail Vladimiroviç Mişusti'in imzaladığı kararname ile 18 Mart'tan itibaren Rusya'ya hiçbir yabancı ülke vatandaşının alınmayacağı duyuruldu. Kararname 1 Mayıs'a kadar geçerli olduğu belirtilmiş ise de henüz yürürlükten kaldırılması hususunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Zaten karantina süreçleri de uzayınca bu kararname yürürlükte kaldı. Zaten serbest gelmek isteyenler için de bir araç yok. Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya) ilk olarak 23 Mart'ta birçok ülkeyle uçuşları askıya aldığını duyurdu. Sadece içinde İstanbul'un olduğu birkaç noktaya düşük frekanslı uçuş izni verildiği açıklandı. Bakanlar Kurulu kararı ile 27 Mart itibariyle tüm uçuşlar durdurulunca bu uygulama da son buldu. Rusya bu tarihten itibaren havayolu yolculuğunu tüm dünya ile durdurmuş oldu. Mevcut durum devam ediyor. Sadece kargo uçuş izinleri ve yurt dışındaki Rus yolcuların tahliye edilmesi yönünde uçuşlar yapılıyor.

Rusya'da birçok şehirde karantina rejimi kapsamında dışarı çıkılmasına izin verilmiyor. Her yer açık olsa bile kimsenin bir yere gitmek gibi bir niyeti yok. En azından 1-2 ay kimsenin bir yere gideceğini düşünmüyorum. Ancak maddi durumu yerinde olan turistlerin de yaklaşık 1.5 aydır evinde oturmanın psikolojisiyle kendisini en kolay deniz, kum ve güneşle buluşturacağı destinasyonlara atacağından eminim. Bunu Rusya'da yaşadığım 17 yıllık tecrübeyle söylüyorum. Mesleğim itibariyle sürekli araştırıyorum ve daha çok insanla konuşuyorum. Uçuşlar açıldığında en çok tercih edilecek ülkenin hem uçuş mesafesi açısından yakın olması hem de vizesiz olması nedeniyle Türkiye olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

"RUSLAR İÇİN ANTALYA'NIN ÖZEL BİR KONUMU VAR"

Virüsün yayılma senaryosuna göre Türkiye olarak 2 hafta önden gidiyoruz. Onun avantajını yaşayabiliriz. Başta Antalya olmak üzere bütün destinasyonlarımızda hayatın hızla normale döndürülmesi ve bunun en iyi şekilde duyurulması gerekiyor. Bu yıl birçok ülkenin iç turizme yöneleceğini söyleyebiliriz. Rusya'da da öncelik iç turizm olacak ancak Ruslar için Antalya'nın özel bir konumu var. Adeta bir Rus şehri gibi algılanıyor. Neredeyse Rusya'da bir şehirden diğerine uçuştan daha yakın mesafede. Sınırların açılmasıyla birlikte ben Rusların mevsim gözetmeksizin Antalya'ya uçacağına inanıyorum. Sezonun kapanacağı Ekim sonunun bu yıl daha ileri bir tarihe uzayacağını düşünüyorum. Bu süre Aralık ortasını bulabilir. 2021 sezonu da çok daha erken başlayabilir. İnsanlar korona psikolojisini atmak isteyecekler. Tabii işin ekonomik boyutları var ancak insanlar şu anda sağlık derdinde, muhtemelen bu daha sonra konuşulacak. Rusya sınırlarını en geç kapattığı ülke Türkiye oldu ve yine en erken sınırları açacağı ülke Türkiye olacak. Uçuşların açılacağı tarih 1-2 hafta önce açıklanırsa tur operatörlerinin hemen planlama yapacağını düşünüyorum. Tur operatörlerinin hızlıca organize olabileceklerini düşünüyorum.

RUSYA'DA HANGİ SENARYOLAR KONUŞULUYOR?

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov'un açıklaması bugüne kadar ki en kötü senaryoydu. Sınırların kapalı olacağı sürenin aşının bulunup piyasaya sürüleceği zamana kadar olacağını söylemişti. Cabarov, sınırların açılmaması gerektiğini ve uçakların bu virüsün çabuk yayılmasını sağladığını belirtti. Sınırların açılması halinde Rusya'ya sınırdan çok sayıda enfekte insanın geleceği endişesini dile getirirken Rusya'nın havayolu bağlantısını hemen açmayacağını söyledi.

Bazı Rus analistler iyimser ve kötümser senaryolarını da açıkladılar. Rusya'da koronavirüs salgınında peak noktasının geçilmesi düşüncesi hakim. Eğer bu Mayıs ayı ortasında gerçekleşirse Temmuz ayı ortasında Rusya'nın Çin, Kazakistan, Ukrayna ve Finlandiya'dan turistleri ağırlayabileceği ve yine tatil için bu ülkelere gidilebileceği ifade ediliyor. Ben açıkcası Türkiye'nin de bu listeye dahil edilebileceğini düşünüyorum.

Bir başka senaryoya göre Rusya'da salgın sonrasındaki sorunların daha uzun soluklu hissedileceği yönünde. Yani temmuz ayına kadar enfekte olan vaka sayıları artmaya devam edecek. Bu durumda sınırların eylül ayından önce açılmayacağı yönünde! Sonrasında sınırların açılması tüm ülkeler için aynı zamanda olacak ve bu tarihten sonra Ruslar iç turizme yönelecek. Zaten Federal Turizm Ajansı Başkanı Yelena Lisenkova bu düşnceyi doğrular bir açıklamada bulunmuştu. 2020 Yaz sezonunun ülke içinde gerçekleşeceğini, bu nedenle aktif imkanların gösterilmesi ve bölgeler arası turizm hareketliliğinin sağlanması gerektiğini söylemişti. Lisenkova, diğer ülkelerdeki durumunda belirleyici olduğuna işaret etmişti.

Öte yandan TUI Russia & CIS Ceo'su Taras Demura'dan bir açıklama geldi. O da Rusya için en iyi senaryonun Rus Hükümeti'nin temmuz ayında havayolu bağlantısını açması olarak gösterdi. Bunun önceden açıklanması halinde tur operatörlerinin zaman kazanacağını ve en azından turizm sezonunun bir kısmının kurtarılması açısından yardımcı olabileceğini söyledi.Ancak Demura gerçekçi senaryo olarak Ekim ayını işaret etti. En kötü senaryo olarak 2021 Nisan ayını olarak gösterdi. Taras Demura, turizm hareketlerinin yine iç hat uçuşları ile başlayacağını ve iç turizmin ön planda olacağını da sözlerine ekledi. Rusya'nın ilk hava yolu bağlantısını açacağı ülkenin de Türkiye olacağını söyledi.

Aeroflot Basın Sözcüsü Yuliya Spikova'nın bir açıklaması oldu. Kendisi hava trafiğinin başlamasının birkaç ayı bulabileceğini söyledi. Uçuşların başlaması için en iyimser tahminin yaz ortası olduğunu söyledi. Öte yandan Aeroflot yurtdışı uçak bileti satışlarını 1 Ağustos'a kadar askıya aldığını duyurdu.

Yorumlar
Emre Pekin
20 Mayıs 2020, Çarşamba 07:22
Siyamend Beyin söylemek istediğinin Türkçe meali, "Havada bulut, sen bu sene Rus'u unut"...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha