Rota

Otellerden 'Virüs' başvurusu!

Otellerden 'Virüs' başvurusu!
09 Mart 2020, 09:21
2020'ye büyük umutlarla giren turizm sektörü koronavirüsün oluşturduğu olumsuzlar sebebiyle konaklama vergisinin ertelenmesi için harekete geçti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin 2020’ye çok olumlu beklentilerle girdiklerini ancak son durumda Türkiye’de de dünyada da birçok gelişme olduğunu söyledi. Milliyet'ten Aysel Bozan Yılmaz'a konuşan Eresin, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı payını ciro üzerinden binde 7.5 olarak ödemeye başladıklarını söyledi. Eresin, " Bunun üzerine konaklama vergisi geldi. Koronavirüsün yarattığı global kriz nedeniyle konaklama vergisinin nisan yerine kasım ayına ertelenmesini talep ediyoruz. İlgili bakanlıklara talebimizi ilettik. Konaklama vergisinin kasım ayında başlaması, negatif yöne gidebilecek bir dönemde hem otelciye hem seyahat acentesine hem misafire ekstra bir yük getirmemesini sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Çin'den boşalan 450 bin turisti Avrupa'dan kapatmak için çalışıyoruz

Koronavirüsün turizm sektörüne etkilerini en aza indirmeye çalıştıklarını ifade eden Eresin, " Koronavirüs konusunda şu anda en güvenilir ülkelerden biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Çok şükür şu ana kadar bizde çıkmadı. Türkiye olarak Çin’den boşalan 450 bin turisti Avrupa’dan kapatmak için birçok çalışma yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜROB ve THY iş birliğiyle turizm potansiyeli yüksek birçok ülkede workshop planladık. Bu yıl Azerbaycan ve Polonya’da düzenledik. Fransa, Yunanistan, Kazakistan gibi ülkeler sırada. Bu workshoplardan verimli sonuçlar alıyoruz. Çin’e seyahat edemeyecek birçok Avrupalı turist Türkiye’yi seçsin diye çalışıyoruz. Bu tabii virüsle ilgili tedavi yönteminin ne kadar çabuk bulunacağıyla da ilgili. Türkiye ile alakalı bir sorun olmamasına rağmen Türkiye koronavirüsten etkilenebilecek önemli destinasyonlardan biri. Dolayısıyla 2020 artış beklentilerimizi revize etmek zorunda kalabiliriz. Ancak 2019’da yakaladığımız yükselme trendi devam edecek ve 2020 rakamlarımız 2019’dan daha yukarıda olacaktır." ifadelerini kullandı

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha