Neşet Koçkar ne yapacak?

Neşet Koçkar ne yapacak?
23 Eylül 2019, 09:43
Dünyanın en eski seyahat firması Thomas Cook'un iflas etmesi gözleri Anex Tour'un sahibi Neşet Koçkar'a çevirdi. Koçkar, geçtiğimiz Temmuz ayında Thomas Cook Grubu hisselerinin yüzde 8'sini satın almıştı.

Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Almanya'da tur operatörlüğü yapan çoğunluğu Türkiye'de olmak üzere 30 oteli bulunan Anex Tour geçtiğimiz Temmuz ayındaThomas Cook Grubu'nun hisselerinin yüzde 8’sini satın almıştı. Bu satın almayla Anex Tour’un sahibi Neşet Koçkar, Thomas Cook’un en büyük üçüncü hissedarı haline gelmişti.

'Devre dışı bırakılacağımı düşünmüyorum' demişti

Temmuz ayında peş peşe Thomas Cook hissesi satın alarak yüzde 8'le şirketin ikinci büyük hissedarı olan Neşet Koçkar ise bankalar ve Fosun'la yapılan anlaşmada devre dışı bırakılacağını düşünmediğini kaydetmişti. FT'ye konuşan Koçkar, Thomas Cook'ta ortaklık oluşturma konusunda Fosun'la görüştüğünü, ancak gizlilik sözleşmesi nedeniyle daha fazla detay paylaşamayacağını ifade etmişti.

'Kurtarmada rol almak istiyorum' demişti

Temmuz ayındaki satın almanın ardından Bloomberg'e konuşan Neşet Koçkar, doğru bir strateji ve yönetimle Thomas Cook'un başarılı olabileceğini belirtmişti. Çinli yatırım şirketi Fosun'un Thomas Cook'a 911 milyon dolar nakit enjekte etmesinin abartıldığını kaydeden Koçkar, Fosun'un Thomas Cook'a finansör gözlüğü ile bakabileceğini ifade etmişti. Koçkar, ''Düşünceme göre açıklanandan daha az bir nakit enjekte edilerek sorunların üstesinden gelinebileceğini düşünüyorum. Şirkette, finansal problemlerden çok yönetimsel sorunlar görüyorum.'' ifadelerini kullanmıştı.

Thomas Cook ile ilgili uzun vadeli bir iş planı hazırladığına dikkat çeken Neşe Koçkar, Thomas Cook ile çalışan bankalarla ve Fosun'la temas halinde olduğunu belirtmişti. ''Thomas Cook hisselerini almaktaki amacım ticaret yapmak değil'' diyen Neşet Koçkar, ''Herkes Thomas Cook'u arızalı bir makine gibi görüyor. Ancak ben, doğru adımlar atılması durumunda çok verimli bir makine olarak çalışacağına inanıyorum.'' dedi.

Thomas Cook'a yatırım yaptıktan sonra şirketin hisselerinde yaşanan yükselişin kendisi ile aynı düşünceyi paylaşan yatırımcıların olduğunu kanıtladığını dile getiren Koçkar, konuyla ilgilenen birçok şirketin kendisi ile iletişime geçtiğini de sözlerine ekledi.

Anex yılda 4 milyon kişiye hizmet veriyor

48 ülkede faaliyet gösteren Anex'in 18 ülkede ofisi bulunuyor. Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Almanya'da tur operatörlüğü yapan şirket, yılda 4 milyondan fazla kişiye turizm hizmeti veriyor. Azur Air ismiyle havayolu da bulunan şirketin filosunda 40 uçak var. Şirketin çoğunluğu Türkiye'de olmak üzere 30'dan fazla oteli bulunuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha