HIKVISION

Neşet Koçkar: Gelir gelmez uçakta 12 vaka çıktı

Neşet Koçkar: Gelir gelmez uçakta 12 vaka çıktı
29 Haziran 2020, 08:38
Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar turizmci Cem Kınay'ın Instagram yayınında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Önceki gün Kazakistan'dan getirdikleri uçakta 12 vaka çıktığını belirten Koçkar, bununla nasıl baş edeceklerini bilmediklerini söyledi.

Şoför de rehber de karantinaya alındı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sektörden gelen birisi olduğunu ve çok çalıştığını belirten Koçkar, " Ama konu, denenmemiş bir şeyde önümüze neler çıkacağını kimse bilmiyor. Mesela öğrendim ki, dün yeni gelen Kazak misafirde pozitif vaka çıktı, şoför de karantinaya alındı rehber de. Otel diyor ki ‘burada kalmasın’. Yolcu diyor ki, ‘ben 14 gün karantinada kalmak istemiyorum, beni geri götürün, bu hava yolu ile uçmak istemiyorum...’ Önümüzdeki süreçte, pratikle ortaya çıkacak sonuçlar bizi yönlendirecek. Ama zaten dünya bu konuda ne yapacağını bilmiyor. Bu nedenle çok da plan yapılacak bir dönem değil. Biraz başımıza gelecek, yaşayacağız, öğreneceğiz... Ama genel olarak bu illetten kurtulmadığımız sürece işler rayına girmeyecek." diye konuştu.

Bu yılı biraz yok saymak lazım

Türkiye'de dahil olmak üzere koranavirüs salgınının dünya genelinde henüz atlatılmadığını belirten Koçkar, " Çok fazla cevapsız soru var. Dolayısıyla ben herkese aynı şeyi tavsiye ediyorum; bu yılı biraz yok saymak lazım. ’’ diye konuştu. ifadelerini kullandı.

Rusya açılsın ama...

Turizmcilerin gözünün Rusya pazarının açılmasında olduğunu da belirten Koçkar, " Ama Rusya'da her gün ortalama 7 bin vaka çıkıyor. Ruslar Antalya'ya geldi diyelim. Peki bunlarla beraber Antalya yarın anormal bir vaka sayısına ulaşır, vaka sayısı alıp başın giderse ne olacak? Olaya sadece işin ekonomik boyutuyla bakmamak gerekiyor. Mesela bugün yarın Ukrayna’ya başlayacağız ama açık konuşayım ben çok kaygılıyım.’’ dedi.

Rusya’da 15 Temmuz itibariyle belli şehirlerden belli ülkelere açılma planı vardığını belirten Koçkar, " Ama bir süredir bununla ilgili hiç ses soluk çıkmıyor. Benim tahminim Rusya yakın zamanda kolay kolay açılmayacak. Rusya pazarıyla ilgili benim iyi tahminim 1 Ağustos. Kötü tahminime göre de bu iş eylül-ekime kadar sürer. " diye konuştu.

Almanya bu konuda ayak direyecek

Almanya pazarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Koçkar, " Perşembe günü Mehmet Nuri Ersoy’la Mevlüt Çavuşoğlu Almanya’ya gidecek. Nasıl bir faydası olur bilmiyorum ama benim gördüğüm Almanya bu konuda ayak direyecek. Bir de vaka sayısı meselesi var. Bir şekilde inanmıyorlar bize, inandıramıyoruz. Dün mesela 1.458 kişi çıktı. Bize göre bu çok yüksek bir sayı ama genelde buna da inanmıyorlar." diye konuştu.

Yorumlar
Mehmet
01 Temmuz 2020, Çarşamba 12:23
Ben koronaya falan zaten inanmıyorum. Saçma sapan çin ve dünya sağlık örgütünün uydurması. Madem öyle bişey var çinde bıçak gibi kesildi bu vakalar? Korona virüs testlerinede inanmıyorum
Cengiz yurttakal
01 Temmuz 2020, Çarşamba 12:23
abicim herkes korksada korkmasada rabbimin ölüm emrinden kimse kaçamaz bunu kimse unutmasın elinde sonunda Birgün her nefis ölümü tadacaktır.
Ceyhune Kazımova
30 Haziran 2020, Salı 08:36
Rusiyayla yolların açılmasından korkuyorsunuz peki onca arası açılan ülkelerde hergün binlerce vaka var o zaman niye açıldı.azerbaycanda vaka sayısı yok gibi ama açılmıyor buralarda mağdur kaldık çark seferler açıldı fiyat altı bin buda bir saçmalık.7 sene öncede azerbaycanın şimdi kapanmış olduği ANS kanalında yinede ölümcül koronavirus covid 19 dan bahs ediliyordu. Benim şahsi düşüncem ben artık bu devletlerin saşma sapan koronavirus oyunlarını ciddiye bile almıyorum.ne işse iki sene önce çinliler film çekmişlerdi bu dünkü durum korona covid 19 dan bahs ediliyordu. Neyse ALLAH İSLAH ETSİN diyorum
Antalyalı
30 Haziran 2020, Salı 07:51
Biz kendimizi rakamlar konusunda daha ikna edememişken diğer ülkeler bize niye inansın ki.... Uzun zamandır Antalya ili için güncel vaka sayılarını açıklamıyorlar, neler oluyor bilinmiyor... Neden? Gerçekler bilinirse turist gelmez.... Antalya da yaşayan halk ne yapacak?
Erhan Çakar
30 Haziran 2020, Salı 11:50
Salgın hastalık var iken bunun böyle olmasından daha doğal birşey yok. Hal böyleyken neden sorunlara sorun eklenir onu anlamak imkansız.
FİKRET BAŞTÜRK
30 Haziran 2020, Salı 09:07
NEŞET KARDEŞİM DEDİKLERİNDE BAŞDAN AŞAĞI HAKLISIN 2020 YILI KAYIP YIL, PANDEMİ BU ŞEKİLDE DEVAMEDERSE 2 VEYA 3 YILDA TURİZM KENDİNİ ANCA TOPLAR İNŞALLAH TEMENNİMİZ TURİZMİN ESKİ GÜNLERİNE DÖNMESİ ,SİZLERİN YORUM VE TEMENNİLERİ BİZE YOL GÖSTERECEKTİR. TEŞEKKÜRLER
Turizimci
29 Haziran 2020, Pazartesi 11:29
Aldiniz paralari 30-40 milyon dolar faizsiz dun ya size guzel. cokerler bir gun agaaaaaaaaaaaa
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha