Mürsel Alban'dan çarpıcı açıklama: Dava açacağım, Bakan Ersoy'un o oteli yıkılacak!

Mürsel Alban'dan çarpıcı açıklama: Dava açacağım, Bakan Ersoy'un o oteli yıkılacak!
18 Temmuz 2021, 23:37
CHP Milletvekili Mürsel Alban, Turizmi Teşvik Kanun'unda yapılacak değişikliklerle ilgili söz aldığı TBMM Genel Kurulu’nda çarpıcı açıklamalar yaptı.

CHP Milletvekili Mürsel Alban, Turizmi Teşvik Kanun'unda yapılacak değişikliklerle ilgili söz aldığı TBMM Genel Kurulu’nda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bu teklife evet diyenlere sesleniyorum: Artık sizin yaylarınız yok, meralarınız yok çünkü...

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Turizmi Teşvik Kanunu teklifini AKP'nin sabah saat 08.00 sıralarında getirdiğini ifade ederken, "Karadenizliler size sesleniyorum; yaylası olanlar, kışlağı olanlar, merası olanlar size sesleniyorum; bu kanun teklifine ‘evet’ diyenler size sesleniyorum: Artık sizin yaylalarınız yok, artık kışlaklarınız yok, meralarınız yok, ormanlarınız yok çünkü artık mülkiyeti, tasarrufu kamuya ait olan alanlar doğal karakteri korunarak turizme açılacak. Ben, soruyorum şimdi size: Ayder'in yaylaları rengarenk çiçek. Siz çiçekli çadırlar mı kuracaksınız oraya? Çiçekli binalar mı yapacaksınız Ayder'in yaylalarına?" diye tepki gösterdi.

Anayasaya aykırı

Kanun teklifinin sadece Turizmi Teşvik Kanunu olmadığını söyleyen Alban, “Gerçekte teklifin ana konusu, yerel yönetimlerin yetkilerini tırpanlamaktır. Bu kanun teklifinin özü, muhalefetin yönetimde bulunduğu kıyı kenarlarındaki kentleri, belediyeleri turizm sektörlerinde dışlamaktır; tüm yetkileri Bakanlığın çatısı altına almak ve tüm kararları Bakanlığa bırakmaktır; tek adam rejiminin turizmde de uygulanması demektir” diyerek eleştirdi. Alban, yerel seçimlerde turizm bölgelerinde CHP’li belediyelerin sayısının arttığına işaret ederken, “CHP’li belediyelerin turizm bölgelerinde sayısı artınca ‘Bu belediyelerin turizmde yetkilerini nasıl alırız ellerinden?’ diye düşünülmüş, bu kanun teklifi hazırlanmıştır. Belediyeleri dışlamak, turizmi geliştirmez, aksine hizmeti küçültür. Yerel yönetimlerin süreçten dışlanması, yetkilerinin elinden alınmasıyla turizmden daha da çok döviz kazanılmaz; emek küçülür. Yerel yönetimlerin turizmle ilgili yürütülecek sürece katılması ve karar mekanizmalarında söz sahibi olması gerekmektedir. Yerel yönetimlere turizm faaliyetlerine daha da aktif katılmaları için kaynak aktarmak yerine, ellerindeki kaynakları almak için hazırlanan bu kanun teklifi tümden Anayasa'ya aykırıdır.” dedi.

Bakan Ersoy'un Torba'da yaptığı gasptır, dava açacağım, Voyage otel yıkılacak

Planlama yetkisinin Turizm Bakanı’nda olduğunu belirten Alban, " Artık Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın da yetkisi kalmadı. Bakın, tek adam diyorum ya, planlama yetkisini eline alan Turizm Bakanı istediği yeri turizm alanı ilan edebiliyor. Mesela size bir örnek veriyorum. Burayı iyi dinleyin, siz de iyi dinleyin Bakan Yardımcısı, Komisyon Başkanı bakın, iyi dinleyin, destek veren ittifak ortağı iyi dinleyin. Torba’da Turizm Bakanı’na ait Voyage Otel'in olduğu alanda genişliği 10 metre bir yol, uzunluğu da 50 metre olan bu alan Turizm Bakanı tarafından planlandı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da onaylandı. Bu alandaki yolu yani aşağı yukarı bir dönümlük alanı kendi arsasına kattı, gasp etti, gasp. O alanı kendi arsasına katarken kenarlarında harita olarak, şehir plancılığı olarak o kadar alanı terk etmesi gerekiyordu ama hiçbirini terk etmedi, yolu da arsasına kattı, gitti üzerine bina yaptı. Vicdanınız rahat mı? Yola bile bina yaptı. Bakın, bu bir gasptır. Bunu şimdi ben tespit ettirdim, dava açacağım; o binalarını da yeni yaptı, onu bekliyordum çünkü çekme mesafelerine tecavüz olacak, yaptığı Voyage Otel yıkılacak.

Bakan Ersoy'un Voyage Otel'de yolu arsasına kattığını üzerine bina yaptığını belirten Alban, " Ben Kars'taydım, bakın, Kars'ta Doğu Ekspresi turizme açıldı ama Kars'a baktığınız zaman Anadolu'da bir kadın şunu söyledi dedi ki: ‘Aras'ı mürekkep etseniz, meşeyi kalem; benim derdim yaz, yaz bitmez.’ Ben şimdi söylüyorum Aras Nehri bol ve gür, sürekli akıyor; Aras'ı mürekkep etseniz, meşeyi kalem AKP iktidarının Turizm Bakanı’nın günahlarını yaz, yaz, yaz bitmez, bu günahınız çoktur öbür dünyada nasıl hesap vereceksiniz? Kul hakkı vardır burada." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha