Muhittin Böcek: Mafya kimdir bilmem ama burası için çok tehditler aldım

Muhittin Böcek: Mafya kimdir bilmem ama burası için çok tehditler aldım
04 Şubat 2020, 10:45
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya turizmiyle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaklaşık 10 aylık görev süresince yaptıklarını ve önümüzdeki döneme ilişkin plan ve hedeflerini Dünya Gazetesi'ne anlattı. Alkoçlar'ın işlettiği Konyaaltı Sahili İşletme sözleşmesinin iptaline değinen Başkan Böcek, “Konyaaltı Belediye Başkanlığım döneminde burayı alıp 12-13 dönem biz işlettik. Mafya kimdir bilmem, tanımam ama çok tehditler aldığım bir olaydır, dönemdir” ifadelerini kullandı.

Böyle bir ihale yapılamaz

Önceki dönemde iki kez düzenlenen Konyaaltı Sahili ihalesine katılım olmadığını anlatan Böcek şunları söyledi: “Daha sonra Encümen yetkisi olmadığı halde işletmeyi kira toplama ihalesine çıkardı. Tesisi, projeyi 254 milyon lira harcamayla belediye yaptı ama bütün işletme giderleri de yine işletenlere değil Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazıldı. Böyle bir ihale yapılamaz, olmaz dedik, yanlış dedik.”

Yanlış hesap Bağdat’tan döndü

Kişilerle bir sorunu olmadığının altını çizen Böcek, “Ben işimi yapıyorum. Seçim sürecinde vatandaşın derdine derman olacağımızı ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağımızı söyledim. Ve gördüm ki Konyaaltı Sahili ihalesinde alenen, açık seçik bir yanlışlık var. Yanlıştan geri dönüldü, yanlış hesap Bağdat’tan döndü” dedi.

Konyaaltı Sahili’ne yeni ve şeffaf ihale

İptal edilen sözleşmede alt kiracıların haklarının korunmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını anlatan Böcek, Konyaaltı Sahili'nin daha iyi işletilmesi için yeni bir süreç başlattıklarını bildirdi. Muhittin Böcek, şunları kaydetti. “Dünyaya mal olmuş bir sahil burası. Daha iyi, daha güzel neler yapılabilir bunlara çalışıyoruz. Ama bir taraftan da yerel, ulusal, uluslararası televizyon ve yazılı basında duyurup şeffaf bir ihale yapacağız. İhale adrese teslim olmayacak. Konyaaltı Sahili de inşallah beklediğimizden daha güzel hizmetlere layık görülecek. Kamu yararı önce gelecek. Vatandaşlar sahili ücretsiz kullanabilecek. Mevcut işletmecilerin, alt kiracıların haklarını, mevzuat neyi emrediyorsa, günü dolana kadar koruyacağız. Ondan sonra büyük ve geniş katılımlı bir ihaleyle süreci ilerleteceğiz. İhale süreciyle ilgili talimatı verdik, arkadaşlar çalışmalara başladılar.”

Turizme yaptığı katkı Antalya’ya yaramıyor

Antalya’da 501 beş yıldızlı otel ve tatil köyü bulunduğunu, bunun dışında da yüzlerce belediye ruhsatlı işletme, pansiyonlar ve benzeri işletmenin faaliyet gösterdiğini anlatan Muhitin Böcek, “Antalya’ya 16 milyon yabancı, 4 milyon yerli turist geliyor, 2.5 milyon da nüfusumuz var. Yani 22.5 milyona hizmet ediyoruz ama 2.5 milyona göre para geliyor. Ben de diyorum ki, haksızlık olmasın. Turizm ekonomisine en büyük katkıyı sunan il Antalya... Ancak buradaki işletmelerin pek çoğunun şirketleri İstanbul’da Ankara’da. Ben gönlümden bu şirketlerin Antalya’da olmaları gerektiğini geçiriyorum” dedi.

20 milyon nüfusa göre para alsam o otellerin önünü donatırım

Dünyada birçok ülkede 'şehircilik vergisi' bulunduğuna dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’nın turizmden yeterli payı alamadığından yakındı. Böcek, şöyle devam etti: “Bizde de bu konuyla şehircilik vergisiyle ilgili bir dava açıldı sanıyorum. Şehircilik vergisinin konaklama sayısına göre, haksızlık edilmeden illere verilmesi lazım. Şimdi düşünebiliyor musunuz, ben 20 milyon nüfusa göre para alsam, o otellerin önünü, dünyanın en muhteşem kaldırımını, yürüyüş parkurunu, bitkisini, ağacını, parkını yaparım, heykellerle donatırım. Zaten yapmaya çalışıyoruz ama bu sadece bizim için değil, ilçe belediyelerimiz için de geçerli. Yani turizm ekonomisine en büyük pay Antalya’dan ama ben aldığı paya bakıyorum...

Yorumlar
ali balcıoglu
06 Şubat 2020, Perşembe 09:03
başkan haklı parayı antalyada kazanacaksın vergiyi merkezde n dvericen antalyaya kuruş vermıyecen..adalet bunun neresinde..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha