Martı Otelleri'nde son durum... Emre Narin'den önemli açıklamalar!

Martı Otelleri'nde son durum... Emre Narin'den önemli açıklamalar!
23 Kasım 2022, 08:55
Martı Otel İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurullah Emre Narin, Türkiye’nin turizm ve yatırım gündemi ile Martı Grubu’nun hedef ve beklentilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Martı Otel İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurullah Emre Narin, Türkiye’nin turizm ve yatırım gündemi ile Martı Grubu’nun hedef ve beklentilerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Tüm pazarlarda ciddi talep artışları gözlemliyoruz’”

Turizm sektörünün büyümeye devam edeceğini ancak istihdamın önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Emre Narin, şunları söyledi:

“Turizm sektörü çok hızlı büyüyor ve şu anda da ciddi bir talep var. Londra’da geçtiğimiz günlerde gerçeklesen World Travel Market fuarında, özellikle İngiliz pazarının önümüzdeki 5 senelik dönemde yüzde 100’ük bir büyüme yasayacağı, İngiltere tur operatörleri tarafından ifade ediliyor. Erken rezervasyon dönemi başlayan iç pazarda da çok ciddi bir talep artışı gözlemliyoruz. Öngörülerimiz, bu talep artışının tüm pazarlarda önümüzdeki süreçte de devam edeceği yönünde.

Martı Grubu olarak bu sene sezon geç başlamasına rağmen, geçtiğimiz günlerde geleceğe yönelik yaptığımız şirket değerlendirmesinde belirttiğimiz gibi, Nisan – Eylül döneminde geceleme sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık bir büyüme kaydettik. Önümüzdeki sene için konjonktürel sıkıntılar yaşanmadığı takdirde geceleme sayımızın yüzde 40 artmasını hedefliyoruz. Ciro bazında ise, su anki veriler ışığında, Euro cinsinden en az yüzde 60’lık bir büyüme olabileceğini düşünüyoruz.

Operasyonel olarak en önemli sorunumuz, sektörün tamamını ilgilendiren, ciddi bir istihdam yani kalifiye eleman sıkıntısı. Şu anda çalıştıracak kalifiye eleman bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu yüzden de birçok otel grubu gibi biz de yurt dışından personel getirerek, bunu dengelemeye çalışıyoruz. Ülkemizde bu alanda çalışan çok güzel üniversitelerimiz var ama sektörün hızlı büyümesi nedeniyle mezun sayıları ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor. Ayrıca pandemi sürecinde otellerin birçoğu kapalı kaldığından Antalya’dan Anadolu’ya tersine bir göç yaşadık. Bunlar henüz geri dönemediğinden, istihdam sıkıntımız da büyümeye devam etti.”

“Yabancı otel zincirlerinin güney sahillerine ilgisi artacaktır”

Turizm sektöründeki büyümenin yabancı yatırımcıların da sektöre olan ilgisini artırdığına dikkat çeken Martı Otel İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Narin, şöyle devam etti:

“Turizmde yakaladığımız büyüme ivmesi yabancıların da ilgisini artırdı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerimizde halihazırda yabancı otel zincirleri mevcut. Ancak güney sahillerimize henüz çok daha yer almadılar. Özellikle bu sahillerimize de, yabancı otel zincirlerinin ilgisinin artacağına inanıyorum. Yabancı otel zincirleri sıfırdan başlamak yerine, daha çok birkaç otellik bir portföyle sektöre girip, piyasa paylarını oluşturmaya daha yukarıdan başlamayı tercih ediyorlar. Biz de çok uzun zamandır halka açık, şeffaf yapısı olan bir şirket olarak, buraya girmek isteyen uluslararası zincirlerin ilgi gösterebilecekleri şirketlerden bir tanesiyiz. Bizim hedefimiz, şirketimizi büyüterek, hisse değerini maksimize etmek. Bu konuda önümüze çıkacak fırsatları ya da iş birliği imkanlarını elbette değerlendirebiliriz. Ancak şu an için somut bir şey yok ama olduğu zaman da buna her zaman açık olduk, bundan sonra da açık olmaya devam edeceğiz.”

“Hisse alımlarımız bundan sonra da devam edecek”

Martı Grubu hisselerindeki ortak alımları hakkında da bilgi veren Nurullah Emre Narin, şirket hisselerini almaya devam ettiklerini belirterek, “Şirketimizin hisselerine yönelik alımlarımıza belli bir seviyeye kadar bundan sonra da devam etmeyi planlıyoruz. Şirketimizin hisse değerinin son zamanlarda çok artması ya da artmaması bizim bu kararlarımızı çok da etkileyen bir faktör değil. Biz işimize inanıyoruz, işimizle varız. Diğer yandan bugünkü enflasyonist ortamda borsadaki hisse değerlemeleri çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla şu anda çok pahalı dediğimiz birçok hisse bundan 3-4 ay sonra yatırımcı gözünde çok ucuz hale gelebilir. Geçmiş dönemde hisse alımları yapmıştık, son dönemde de bilançomuzu açıkladıktan sonra da yine alımlar yaptık. Önümüzdeki süreçte de bu alımlara devam etmeyi düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Yapılandırma sürecimiz sorunsuz devam ediyor”

Martı Grubu olarak, 2021 yılının Şubat ayında ciddi bir yapılandırmaya gittiklerini hatırlatan Emre Narin, “2030 yılına kadar bir yapılandırma yapıldı. Bu yapılandırmayı da sorunsuz bir şekilde yürütüyoruz. Yapılandırma kapsamında, iki senelik ödemesiz dönemimiz var. Önümüzdeki seneden itibaren de ödemelerimiz başlayacak. Bu yapılandırmanın ardından Martı GYO’da 2021 yazında, Martı Otel İşletmeleri’nde ise bu sene iki sermaye artışımız oldu. Yatırımcılarımız bu sermaye artışlarımızın tamamına ilgi gösterdiler, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Şu anda şirketimizin finansal stabilitesi artmış durumda, kısa vadeli bütün borçlarımızı minimize ettik. Bilanço yapımızda ve likidite oranlarımızda da bu durum net olarak gözüküyor. Sermayemize göre borçluluk oranlarımız ciddi ölçüde pozitif olarak değişmiş durumda. Sermaye yapımızın, gayrimenkulde yaşanan değerlenmeler doğrultusunda önümüzdeki süreçte daha kuvvetleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Kış mevsiminde otellerimizde yenileme çalışması başlatıyoruz”

Sektördeki hareketliliğin rekabet ortamını arttırdığını vurgulayarak, Martı Otel İşletmeleri olarak müşterilerine en iyiyi sunmayı hedeflediklerini kaydeden Narin, “Bu kapsamda otellerimizde bu kış mevsiminde yenileme ve modernizasyon çalışmalarına başlatıyoruz. Özellikle de sermaye artışımızın önemli bir payını da otellerimizin yenileme ve modernizasyonlarına ayırdık. Bu kışın başlıyoruz ve yeni dönemde müşterilerimizin önüne yeni yüzümüzle çıkacağız” dedi.

“Gayrimenkuldeki değerlenmeden pozitif etkileniyoruz”

Martı Otel İşletmeleri iştiraki Martı GYO’nun da yapılan sermaye artışı ve gayrimenkuldeki değerlenme sayesinde yoluna çok daha güçlenerek devam ettiğini anlatan Narin, “Şu anda ülkemizde piyasa mantığı içerisinde arz talepten ötürü gayrimenkullerin değeri daha fazla artıyor. Enflasyonun da üzerinde bir artış yaşıyoruz. Enflasyon nedeniyle para değerini kaybetmeden gidecek bir yer arıyor. Burada da gayrimenkul en doğru ve en sağlam değerleme metodu olarak öne çıkıyor. Beklentimiz, bu artışların önümüzdeki dönemde devam edeceği yönünde. Biz de gayrimenkul yoğun bir şirket olarak, bu değer artışlarından pozitif anlamda etkileniyoruz” diyerek, bilanço büyüklüklerinin bu çerçevede artmaya devam etmesini beklediklerini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha