Kritik soruyu cevapladı: 15 Nisan'dan sonra Türkiye'ye nasıl girilecek?

Kritik soruyu cevapladı: 15 Nisan'dan sonra Türkiye'ye nasıl girilecek?
15 Mart 2021, 14:57
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, BBC ONE televizyonunda katıldığı canlı yayında, Türkiye'ye girişlerde PCR testi zorunluğuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'ye turist kabulünde, kişilerin geldikleri ülkenin günlük vaka sayıları ve aşılama programları dikkate alınacak.

15 Nisan'dan sonra turist kabulünde vaka sayıları ve aşı programına bakılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, BBC ONE televizyonunda katıldığı canlı yayında Türkiye'ye 15 Nisan'a kadar giriş yapmak isteyen kişilerden negatif PCR testi isteneceğini söyledi. Ersoy, bunun 15 Nisan'dan sonra Sağlık Bakanlığıyla tekrar değerlendirileceğini anlattı.

"15 Nisan’dan sonra vaka sayılarına bakacağız. Eğer vaka sayılarında düşüş varsa geçen seneki uygulamamız gibi, o ülkelerden gelen kişilerden negatif PCR testi talep etmeyeceğiz."

"15 Nisan’dan sonra İngiliz vatandaşlarından test istenmeyebilir"

İngiltere’de aşılama programının hızlı ve etkili bir şekilde sürdürüldüğüne ve vaka sayılarının düşmeye devam ettiğine dikkat çeken Ersoy, bu eğilimin sürmesi halinde 15 Nisan’dan sonra İngiliz vatandaşlarından test istenmeyebileceği ihtimalinin bulunduğunu anlattı.

Ersoy, Türkiye’de de aşı programının başladığını, halihazırda 11 milyondan fazla kişiye aşı yapıldığını ve nisan sonuna kadar hedefin 50-60 milyon kişiyi aşılamak olduğunu anlatarak, böylelikle ülke genelinde vakaların düşeceğini söyledi.

Bakan Ersoy, turistlerin geldiği ülkelerdeki vaka sayılarının düşük olması ve aşı programının iyi ilerlemesi halinde Türkiye’ye gelen turistlerin de güvenli olacağını anlattı.

Yorumlar
Hıdır Lütfi Milli
17 Mart 2021, Çarşamba 04:28
Benim bildiğim 11 mılyon toplam yapılan aşı, 11 milyon kişi degil
Nusret dursun
16 Mart 2021, Salı 12:44
15 nisandan sonra pcr testi yabancilarda alimiyabilirmis ozaman pcr testi tum kalkmasi gerekiyor bulasmakla pcr testi fark eden ne hic yurrdidindan gelecek vatandaslara onu acilsin dusunuyorum saygilarimla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha