Koçkar, Atlasglobal'den neden vazgeçti?

Koçkar, Atlasglobal'den neden vazgeçti?
02 Aralık 2019, 10:40
Ekonomik sorunlardan dolayı 21 Aralık'a kadar uçuşlarını durdurduğunu açıklayan Atlasglobal'in satış süreciyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

Habertürk Havacılık Yazarı Güntay Şimşek, önceki günkü yazısında Atlasglobal'in Neşet Koçkar'ın sahibi olduğu Anex Tour'a satışının neden gerçekleşmediğiyle ilgili dikkat çekici iddialar gündeme getirdi. Şimşek, zor durumda olan Atlasglobal'in uçuşlarını durduğunu açıklamadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşvik ve yönlendirmeleriyle satışı için çalışıldığını yazdı.

130 milyon dolarlık borcu görünce vazgeçmişler

Atlasglobal'in Rusya’da faaliyet gösteren ve her birinin aynı zamanda hava yolu da olan Türk kökenli tur operatörlerine satışı için Anex Tour’un sahibi Neşet Koçkar öncülüğünde görüşmeler yapıldığını belirten Şimşek yazısında şu ifadeleri kullandı: Atlasglobal’i incelemişler ve ön çalışmada şirketin 130 milyon dolar borcu olduğunu tespit etmişler. Satın almaya değer bulmamışlar. Böylece satın alma ve ortaklık imkanı ortadan kalkmış. Bunun üzerine bu tur operatörlerinin Rusya’dan Türkiye’ye getirecekleri Rus turistlerin yaz uçuşlarına istinaden depozitolu olarak milyon dolarlarla ifade edilen çekler vermişler. Atlasglobal de bu çekleri kırdırıp şirkete kaynak olarak aktarmış. Ama uçuşların durdurulmasına bu kaynak da çare olmamış.

Görüldüğü üzere gerek Turizm Bakanlığı’nın sektöre destek için baskı yapması ve gerekse Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrol ve denetimlerde Atlasglobal için titiz davranmaması şirketin durumunu daha kötüleştirmiş ve piyasa olan borçları da katlanarak artmış.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha