Rota

İspanya’da turizm çalışanlarında büyük kayıp!

İspanya’da turizm çalışanlarında büyük kayıp!
23 Ekim 2020, 09:32
İspanya turizminin 2020 zarar tahmini 100 milyar Avro’yu aştı.

İspanya turizminin önde gelen araştırma kurumlarından Exceltur’un yaptığı tahminlere göre; ülkenin turizm sektörünün 2020'yi 106,1 milyar avroluk bir faaliyet düşüşü ile kapatacak.

Bu düşüş; turizm ekonomisinin 1995 yılı seviyelerine gerileyeceğini gösteriyor. Yaz dönemi geceleme ve harcamada % 80 daralmayla karşılaşan ülkenin toplam 2020 kaybının; ülkenin GSYİH'deki toplam gerilemenin % 67'sini yaratacağı bir ekonomik kayıp anlamına geliyor.

İspanya turizmindeki en büyük kırılmayı Covid mi yarattı?

Exceltur başkan yardımcısı José Luis Zoreda, basın toplantısında yaptığı tespitlerde; COVID-19'un etkisiyle hareketlilik, karantina, sınır kapatma, güven kaybı ve ekonomik bozulmanın etkisi nedeniyle, 2020'deki İspanyol turizm GSYİH tahmininin revize edildiğini söyledi.

Exceltur'un salgının başlangıcından bu yana yaptığı üçüncü tahmine göre bu gerileme; İspanya Bankası tarafından bu yıl tüm İspanyol ekonomisi için tahmin edilen GSYİH'deki toplam düşüşün % 67'sini denk gelen bir ekonomik kayıp anlamına geliyor.

İspanya’da turizm çalışanlarında büyük kayıp?

Kurumun ağustos ayında yaptığı tahmine göre, zarar, 7,5 milyar Avro daha arttı. (Ağustos tahmini 98.7 milyar Avro)

İspanya'da 2020’nin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, turizm faaliyetlerinde yaklaşık 40 milyar avro daha az gelir kazanmış, Yaz dönemi geceleme ve harcamada % 80 daralmayla geçmişti. Sektör bu dönemde; Eylül ayına kadar 595 bin iş kaybıyla karşılaşmıştı.

İspanya’daki toplam kayıpların, turizm ekonomisini 25 yıl geriye; 1995 yılına gerileteceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İspanya turizminde en büyük daralma hangi bölgede olacak?

Kurumun tahminlerine göte en büyük turizm hasılası düşüşü; 21 milyar Avro ile Katalonya’da, 16,5 milyar Avro ile Endülüs’te gerçekleşecek. Nalear ve Kanarya’nın kayıpları da 24 milyar Avro’ya yakın

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha