Hamit Gazez: 34 yıldır Türk turizmi için çalışıyorum; yapılan, her şeyden önce, ayıp!

Hamit Gazez: 34 yıldır Türk turizmi için çalışıyorum; yapılan, her şeyden önce, ayıp!
23 Nisan 2020, 05:06
Bakan Ersoy’un, bünyesinde havayolu şirketi bulunan tur operatörlerine verileceğini duyurduğu 120 milyon dolarlık destek kredisine ilişkin konuşan Rezeda Tours Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Gazez, “34 yıldır Türk turizmi için çalışıyorum. Her şeyden önce, yapılan ayıp!” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı ve bünyesinde uçak şirketi bulunan tur operatörlerine verileceğini belirttiği 120 milyon dolarlık krediye gelen tepkiler artarak devam ediyor.

Romanya pazarında faaliyet gösteren Rezeda Tours’un Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Gazez de tepki gösteren tur operatörlerinden biri. Planlanan kredi destek paketinin “Birilerini kollamak ve gözetmek için hazırlandığını” ileri süren Hamit Gazez, Bakan Ersoy’un yaklaşımını “Küçük ve orta ölçekli tur operatörlerini yok etme girişimi” olarak yorumladı.

“34 yıldır Türk turizmi için çalışıyorum; yapılan ayıp!”

Türk turizminin sağlıklı ve dengeli büyümesinde küçük ve orta ölçekli tur operatörlerinin kritik önem taşıdığını savunan Hamit Gazez, “Her şeyden önce yapılan ayıp… Ben 34 senedir bu mesleğin içindeyim ve Türk turizmi için çalışıyorum. Neden sadece dört şirket gözetilerek kredi veriliyor? Biz kiraladığımız uçaklara para ödemiyor muyuz? Biz personel çalıştırmıyor muyuz? Bizim şirketimizin giderleri yok mu?” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Kendisi en büyük olmaya oynuyor”

Türkiye’ye turist taşıyan her tur operatörünün değerli olduğunun altını çizen Hamit Gazez, Bakan Ersoy’un bu yaklaşımından rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, “Kendisi en büyük olmaya oynuyor” dedi.

Az getirene az, çok getirene çok verilsin

Destek kredilerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi uçak başına hesaplanarak verilmesi gerektiğini savunan Hamit Gazez, “Anex 1000 uçak getiriyorsa ona o kadar kredi verilsin. Ama diğer yandan 5 uçak kaldıran küçük bir operatöre de destek verilsin” diye konuştu.

“Bizim bıraktığımız pazarlara onlar girecek!”

Bakan Ersoy’un politikalarının orta ve küçük ölçekli operatörleri yok etmeye dönük olduğunu yineleyen Hamit Gazez, “Bizim gibi tur operatörleri, yılgınlıkla bırakıp gittiğinde, bu dört tur operatörü terk ettiğimiz pazarları alıp götürecekler” dedi.

“Desteklediği büyüklerin rakip destinasyonlara çalışmayacağının garantisi var mı?”

Romanya pazarında Türkiye’nin rakiplerinin Yunanistan, Mısır ve Tunus olduğunu belirten Hamit Gazez, “Kültür ve Turizm Bakanlığı kaç yıldır Romanya’da tanıtım yapmıyor. Biraz destek verseler daha fazla turist getireceğiz. Sormak istiyorum biz yok olup gidersek, yerimize gelecek Anex, Pegas gibi operatörler, Romanya’nın potansiyelinin ne kadarını Türkiye’ye çekebilecek? Buradaki müşteriyi alıp Mısır veya Tunus’a götürmeyeceklerinin garantisini kim verebilir? Halbuki bizim gibi şirketler müşterisinin yüzde 90’ını Türkiye’ye götürüyor. Büyükleri yaşatıp orta ve küçük ölçekli tur operatörlerini yok etmeye çalışırken acaba bunları düşünüyorlar mı?” diye konuştu.

Yorumlar
ASLAN
27 Nisan 2020, Pazartesi 06:14
AYNEN ÖYLE KESİNLİKLE HAKKIMIZ HELAL DEĞİLDİR ORTA ÖLÇEKLİ ACENTALARI BİTİRME PEŞİNDE BUNLAR VE BU GİDİŞLE BAŞARIYORLARDA.
Erhan Tunç
23 Nisan 2020, Perşembe 03:20
Türkiyede acentacılık faaliyetinde bulunan ve aynı zamanda yurtdışından %100 Türkiye operasyonu yapan operatörler desteklenmeli. Bu durum tur operatörü olmaya niyetli Türk seyahat acentalarını yüreklendirecektir. Yurtdışında kendi markalarımızı ve bayrak temsilciliklerimizi çoğaltıcaktır. Bırakın Rusya desteklesin, Rusyadan yolcu alan Yunanistan desteklesin,Tunus desteklesin, Mısır desteklesin, İspanya desteklesin. Size ne! Bir kere de doğru olanı, milli olanı destekleyin. Aksi halde Türkiyede acentacılık faaliyetinde bulunan ve aynı zamanda yurtdışından %100 Türkiye operasyonu yapan operatörler UZUN SÜRECEK zor dönemde kepenk kapatmak zorunda kalacaklar. Bakanlık'ta veya TÜRSAB'ta Türkiyede acentacılık faaliyetinde bulunan ve aynı zamanda yurtdışından %100 Türkiye operasyonu yapan operatörler listesi mevcut mudur? Sanmıyorum.
TOLGA
23 Nisan 2020, Perşembe 10:05
Sayın Meslektaşım, ne güzel ifade etmiş herşeyi.Biz küçük ve orta ölçekli seyahat acnetaları olarak batmamak adına direniyoruz, ama önümüzde ışık göremiyoruz.Hakkımızı helal etmiyoruz, bunu bizlere yaşatanlara.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha