HIKVISION

Erol Türk: Korona sonrası Türkiye Turizmi için hızla rezervasyon akıtacağız

Erol Türk: Korona sonrası Türkiye Turizmi için hızla rezervasyon akıtacağız
29 Mayıs 2020, 16:24
Salgın sonrası Türkiye turizmine değer katacak çalışmalar ve hızlı rezervasyon akışı sağlayacak sistemin kurucusu SAN TSG Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türk, Turizm Ajansı’na çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SAN Tourism Software Group, 72 ülkede seyahat sektörüne değer katan yazılım çözümleri üretiyor. Turizm sektöründe bilinen en güçlü markası Sejour’un yanı sıra, 2013 yılında kurulan Paximum markası ile iş modelini tamamen Sejour kullanan incoming acentesinin otel, tur, transfer ürününü global kitleye taşıma üzerine kurdular. Mesela, Türkiye’de faaliyet gösteren bir incoming acentesi, 700’ün üzerindeki Sejour kullanıcısı acenteden birisi ise sisteminde yer alan tüm kontratlı otelleri Tur Operatörlerine hali hazırda web servisleri, XML, Excel ya da Extranet aracılığı ile servis edebiliyor. Paximum kanalına da kendi belirlediği fiyat ve rezervasyon-iptal ve istediği milliyet koşullarıyla açabiliyor. Böylece acenteci yurt dışı operatörlerle tek tek kontrat yapmak yerine, anında yüzlerce satış kanalına ulaşıyor ve doluluklarını kısa zamanda arttırma şansı yakalayabiliyor.

YENİ MOBİL UYGULAMA HAYATA GEÇTİ

SAN TSG yönetim Kurulu Başkanı Erol Türk, “Sejour Mobile ve TourVisio Mobile adlı IOS ve Android marketlerde bulunan mobil uygulamamızı geliştirerek pandemi döneminde acentelerimizin hizmetine açtık. Sejour yazılımı kullanan Incoming acentelerimizin ve Tourvisio yazılımımızı kullanan tur operatörlerimizin işlerini mobilden real time takip edebilmelerini kolaylaştıran bu uygulama için en az yılbaşına kadar hiçbir ücret talep etmeyeceğiz.” müjdesi ile sözlerine başladı.

KORONA SONRASI ONLINE C/IN İLE OTELLERE DESTEK SUNACAĞIZ

Türk, “Evdekal sürecinde yüzlerce acentenin rezervasyonlarını otellere anlık olarak entegre eden Hotel2Sejour tarafında çok değerli bir çalışmayı bitirmek üzereyiz. Korona sonrası sosyal mesafenin korunmaya devam edileceği de düşünüldüğünde otellere ve misafirlere ciddi anlamda memnuniyet verecek bir çalışma yapmış olduk. Bu çalışma ile yurt dışındaki tur operatörleri, incoming acentelerimize müşteri datalarını eksiksiz girerek entegre etmeleri halinde otellere bu bilgiler anında ulaşacak, online Check In gerçekleşecek. Böylece ister münferit, ister grup olarak resepsiyona gelen misafirler lobide birikme yapmayacak, iç içe yoğun otele giriş prosedürleri de yaşanmayacak. Aynı zamanda incoming yolcu mobil uygulaması ile de daha otele giderken yolda online check-in yapabilecekler.” dedi.

BÖLGE ESNAFI VE REHBERLERE DE DEĞER KATAN ÇALIŞMALAR MÜJDELENDİ

Her geçen gün biraz daha dijitalleşen dünyada, Korona sonrasında tüm sektörlerin daha hızlı bir şekilde dijitalleşecekleri, hatta bu dijitalleşme hızına ayak uyduramayanların faaliyetlerini devam ettiremeyecekleri gibi söylemleri global stratejistlerden sıkça duymaya başladık. Bir turizm teknoloji yazılım firması olan SAN TSG, gerçek zamanlı (Real Time) incoming acentelerini rehberlere ve bölge esnafına bağlayan, raporlamaları görebilecekleri yazılımlarının tamamlanmak üzere olduğunun da müjdesini paylaştı.

Ayrıca artık otellerle incoming acentelerinin yüz yüze gelerek kontrat-aksiyon çalışmalarına imza atmak zorunda kalmayacakları, mobil üzerinden bu süreçleri yönetebilecekleri de belirtildi. Kontrat-Aksiyon faaliyetleri ise Ağustos ayından itibaren mobil üzerinden yapılıyor olacağı müjdelendi.

KORONA SONRASI PAXIMUM İLE SEKTÖRE CAN SUYU OLACAĞIZ

SAN TSG Yönetim Kurulu Başkanı Erol Türk, “2013’te maksimum kişi anlamına gelen Paximum ile yeni bir marka yolculuğu başlattık. Incoming acentelerimiz dünyanın dört bir yanında kendilerine turist potansiyeli gönderecek tur operatörleri ile tek tek irtibat kurmaya çalışmaktaydı. Yurt dışındaki tur operatörleri de Türkiye’deki oteller ve çevre gezileri için hangi incoming şirketini seçeceklerini bilemeden, uzunca araştırmalar yapıyorlardı. Her iki tarafı da Paximum ürünümüz ile bir araya getirip, hızla incoming acentelerimizin hedefledikleri pazar neresi ise, anında ürünlerini satabilmelerine böylelikle fırsat tanıdık. Travel Marketplace olan Paximum ürünümüzde %80’e yakın ürün, Sejour kullanan incoming acentelerimizden geliyor. Bed Bank’ten ürün yüklenmesine göre incoming acentesinin ürün yüklemesi çok daha değerli. Zira otellerde yapmış oldukları kontenjan anlaşmaları gereği odalarını istedikleri rezervasyon-iptal şartları ve kendi belirledikleri şartlarda hızla satıp eritebiliyorlar. Paximum ürünümüz sayesinde Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkemiz için önemli pazarların da en büyük tur operatörlerine bu sayede herhangi bir uğraş ve kontrat olmaksızın ürünlerini anında verebiliyorlar. Üstelik dünya genelinde yapacakları tüm satışlarda, Paximum olarak ödeme alma ve incoming acentelerimize ödeme sorumluluğu tamamen bizde, yani ödemelerini alamama gibi bir riskleri de bulunmuyor.

ACENTELER AMADEUS SİSTEMİNE BİLE ANINDA ADAPTE OLUYOR

1 yılı geçen bir süreç alan, birçok prosedürle Amadeus ile yaptığımız sözleşme sonucunda, tüm incoming acentelerimiz ürünlerini Amadeus otel sistemine de anında yüklemiş oluyorlar. Böylece belki de hiç giremeyecekleri veya girmek için 1 yıldan fazla uğraş ve ciddi maliyetle karşılaşacakları, banka teminatları sunacakları iş akışını bizim sayemizde hızla ve masrafsız çözmüş oluyorlar. Ayrıca dünya genelinde 100’ün üzerinde TourVisio acente yazılımımızı kullanan tur operatörü ile incoming acentelerimizin de entegre bir şekilde çalışmalarına aracılık etmiş oluyoruz.

DÜNYA DEVİ CTRIP ve AGODA’da OTELLERİ SATMAYA NE DERSİNİZ?

Çin’in en büyük seyahat platformu olan Ctrip ile pandemi süreci çalışmalarımız kapsamında 07 Mayıs’ta çok değerli bir anlaşma yaptık ve CTrip’e Paximum tedarikçi oldu. Aynı zamanda Uzakdoğu’da öne çıkan Booking.com’un diğer şirketi Agoda ile de çalışmaya başladık. Incoming acentelerimiz Çin seyahat platformu olan CTrip’e ve Agoda’ya ürün vermek istediklerinde, Sejour’a ürünlerini girmeleri yeterli, Paximum ile CTrip’e ürünlerini ileterek zahmetsiz, değerli bir işbirliğini onlar adına başlatmış oluyoruz.” dedi.

SAN TSG’nin Paximum platformunda yıllık rezervasyonlar bazında 2019 yılı içinde 250.000’e yakın Pax satışına aracılık ettiğini belirten Türk, Korona öncesindeki 2020 hedeflerinin de 450.000 Pax seviyelerinde olduğunu ifade etmişti. Her ne kadar marka tarafından yeni hedefler revize edilecek olsa da, Korona sonrası dönemde, Sejour kullanan incoming acentelerin hızlı bir şekilde toparlanmaları ve Türkiye’ye gelen daha fazla turiste aracılık edebilmeleri adına SAN Tourism Software bünyesindeki Sejour-Paximum yazılımları önemli bir destek sunacak gibi gözüküyor.

www.santsg.com/tr/

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha