CHP'li Mürsel Alban: Turizmciler iflasın eşiğinde, Bakan ortalarda yok

CHP'li Mürsel Alban: Turizmciler iflasın eşiğinde, Bakan ortalarda yok
13 Nisan 2020, 16:14
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, korona virüse bağlı olarak devam eden ekonomik krizden en çok turizm sektörünün etkileneceğini belirterek, “Türkiye’nin stratejik ve lokomotif sektörü turizm iflasın eşiğine gelmiş noktadır. İç ve dış rezervasyonların iptal edilmesiyle birçok işletme iflas bayrağı çekmeye hazırlanıyor.” dedi.

Sorumlu Bakan ortalarda yok

Tüm bu olumsuz gelişmeler olurken, Kültür ve Turizm Bakanı’nın ortalarda görünmediğini belirten CHP’li Alban, “Firmalar, işletmeler kan ağlıyor, feryat ediyor. Bir el uzanmasını bekliyor. Fakat, sorumlu bakan ortalıklarda yok. Sadece konaklama vergisini ertelemekle turizmci bu bataktan kurtulamaz” dedi.

Önergesinde virüsün yayılımının engellenmesi amacıyla uygulamaya konulan seyahat yasakları, karantinalar ve bu kapsamdaki diğer tedbirler neredeyse turizm faaliyetlerini durma noktasına getirdiğini ifade eden Alban, virüs salgının etkisinin kısıtlanması amacıyla şimdiden turizm sezonunun Mayıs ayının sonuna ertelendiğini kaydetti.

Turizmcilere özel ekonomik paket desteği açıklanacak mı?

“Uzmanlar tarafından, Haziran ayının bile virüsle mücadelede kritik bir ay olduğunu ifade etmeleri göz önüne alındığında, ilerleyen aylarda da belirsizliğin süreceği açıktır. Batı Avrupa ülkelerindeki duruma bakıldığında geçen sezona oranla ülkemiz için en az 20 milyon turist kaybı olacaktır” vurgusu yapan Alban, önergesinde şu sorulara yer verdi.

Korona virüsüne bağlı olarak aralarında konaklama vergisinin de ertelendiği bir dizi ekonomik önlem paketi açıklanmış fakat bunlar turizm işletmelerimizin zararı gideremeyecek seviyede olduğu görülmüştür. Bunların dışında, sadece turizm işletmelerine özel bir ekonomik paket desteği açıklanacak mıdır?

Turizm firmalarının talepleri doğrultusunda, yapılması gereken mali desteklerle ilgili olarak Maliye ve Hazine Bakanlığı’na konuyla ilgili olarak tarafınızdan bir rapor sunulmuş mudur? Bu yönde bir çalışmanız var mıdır?

Turizm sektörünün tüm temsilcileri ve uzmanları, Korona virüsüne bağlı olarak oluşan krizde, turizm sektöründe yaklaşık olarak iki milyona yakın kişinin işsiz kalacaklarını öngörmektedirler. Bu durumun vahameti ortadayken bakanlığınız tarafından hangi önlemler planlanmaktadır?

Turizm sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, banka kredilerinin yeniden yapılandırılması ve önümüzdeki 2021 yılının turizm sezonuna kadar ertelenmesiyle ilgili somut bir çalışmanız var mıdır?

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha