Belek'te 'Orman yangın üssü'ne de otel!

Belek'te 'Orman yangın üssü'ne de otel!
20 Şubat 2020, 09:37
Antalya Belek'te tartışmalı bir plan değişikliğine gidildi.

Antalya’nın önemli turizm merkezlerinden Belek’te, orman yangın üssü olan arazinin bir kısmını da otellere açan plan değişikliği ile halkın denizle buluşması için ayrılan alanlarda 3 yeni otel inşa edilecek.

Antalya’nın Serik ilçesi sahilinde yer alan Belek Turizm Merkezi’nde yapılan imar planı değişikliği ile daha önce Belek ve Kadriye belde belediyelerine tahsis edilerek otellerle çevrili bölgede halkın denizle buluşmasını sağlayan toplam 6 parsel otel inşaatlarına açıldı. Mevcutta 50’ye yakın 5 yıldızlı otele ev sahipliği yapan Belek bölgesinde 145 ada 23, 24 ve 42 parsellerde yapılan imar değişikliği ile daha önceki planda günübirlik tesis alanı, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan parseller, yeni planda ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesisi Alanı’ ve ‘Orman Yangın Üssü’ olarak belirlendi.

Odatv'den Yusuf Yavuz'un haberine göre daha önceki planda ‘Orman Yangın Üssü’ olan parselin büyük bölümünün de yapılaşmaya açılması dikkat çekiyor. 1960’lı yıllarda bölgedeki kıyı kumullarının ilerleyişini durdurmak amacıyla devlet eliyle dikilen fıstık çamlarının oluşturduğu ormanlar, sıcak yaz aylarında yangın riskiyle de karşı karşıya bırakıyor. Yeni planda otellere açılan arazi, orman yangın üssü olarak ayrılmıştı. Orman yangınlarına karşı ekiplerin acil müdahale yapabilmesi için ayrılan yangın üssünde, bir helikopter pisti de bulunuyor. Belek’te 1997-2005 yılları arasında 70 civarında orman yangını çıktığı belirtiliyor.

Bir önceki dönem Serik Belediye Meclis Üyeliği yapan Hüseyin Barış Ünal, “Bölgemizdeki 1000 yataklı orta ölçekli bir otelin bile 200-300 metre sahil şeridi kullandığı düşünülürse vatandaşımızın uğradığı haksızlığın boyutu ortadadır” diye konuştu.

Yorumlar
Osman EĞDİR
22 Şubat 2020, Cumartesi 04:59
Bu planlar derhal iptal edilmelidir.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuyla ilgilecegini bekliyoruz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha