Bakan Ersoy: Sezon Nisan sonuna ertelenecek...Aynı bölgede 2-3 oteli olan birini açacak

Bakan Ersoy: Sezon Nisan sonuna ertelenecek...Aynı bölgede 2-3 oteli olan birini açacak
11 Mart 2020, 20:21
Koronavirüs Bilim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla Sağlık Bakanlığında toplandı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Ersoy, sektöre verilecek destekleri en geç bir hafta içinde açıklayacaklarını söyledi.

Bilim Kurul toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, otellere, yaz sezonu başlangıcını bu yıl mart sonu değil nisan sonu olarak planlamalarını önerdiklerini bildirdi. Ersoy, "15 Nisan virüs açısından hassas bir tarih. Bu sebeple mümkünse yurt dışından Türkiye'ye turizm talebinin nisan sonuna ertelenmesi mantıklı geliyor." diye konuştu.

Daha az turistin gelmesini sağlamak sağlıklı çözüm

Bu bağlamda geçen seneyle kıyaslandığında turizm hareketlerini cezbettirmek yerine, daha az turistin gelmesini sağlamanın çok daha sağlıklı bir çözüm olacağını ifade eden Bakan Ersoy, dün sektör temsilcileriyle, bugün de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile toplantı gerçekleştirdiğini aktardı.

Sektörel destekleri bir hafta içinde açıklayacağız

En geç bir hafta içinde sektörel desteklerle ilgili açıklama yapacaklarını bildiren Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili Bakanlığımıza bağlı genel müdürlüklerin etkinlik ve organizasyonlarını nisan sonrasına ötelemek de gündemde. Bununla ilgili açıklamayı da yarın netleştirilmiş olacağız. Ama bugünden Nisan'ın 15'i ve sonrasına ilgili kısmı en fazla hassasiyetle, en fazla dikkatle geçirirsek sonrası için hem sektör hem Türk açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz."

Neden Nisan sonu?

Basın mensuplarının detay vermesini istemesi üzerine Bakan Ersoy, yaz sezonun mart sonunda başladığını anımsattı.

Bu konuyu otelciler birlikleri ile görüştüklerini belirten Bakan Ersoy, "Açılmamış otellerin sezon başlangıcını bu sene mart sonu değil nisan sonu olarak planlamalarını ilk etapta öneriyoruz. Görüşmelerimizi yaptık, onlar diğerlerine söyleyecekler. Önemli olan martta, nisanda bir sayı yakalamak değil sonrasında virüsün riskinin azaldığı dönemlerde gerçek sayıları yakalamak Türkiye açısından çok çok daha önemli." şeklinde konuştu.

Aynı bölgede 2 ya da daha fazla oteli olanlar birini açacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, aynı bölgede 2, 3 ya da 4 oteli olan zincir otellerin, bir veya ikisini açacağını dile getirdi.

Kruvaziyer gemi sorusu?

Kruvaziyer gemilerinin karaya yanaşamamasına ilişkin soru üzerine Bakan Ersoy, bu durumun yolcu profiliyle ilgili olduğunu söyledi.

Bazı ülkelerle yolcu trafiğinin kapalı olduğuna işaret eden Bakan Ersoy, "O ülkelerden yolcu taşıyorsa bu kapsama giriyor." ifadesini kullandı.

Gemilerin bu tür durumlarda sağlık protokolü uyguladıklarına dikkati çeken Bakan Ersoy, "Bizim için öncelikli olan geminin protokolü ve kendisi değil. Biz hangi ülkeye ne tür sınırlamalar uyguluyoruz. Yani bizim için önemli olan yolcu profili. Gemi bizim açımızdan ikinci planda." şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha