Bakan Ersoy: Ertelenen yatırımların yapılması için 2 karar aldık

Bakan Ersoy: Ertelenen yatırımların yapılması için 2 karar aldık
16 Mayıs 2022, 11:09
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye ve dünya turizminin 20 yıllık geleceğinin ele alınacağı Turizm Yatırım Forumu'nun açılışında konuştu.

Türkiye ve dünya turizminin 20 yıllık geleceğinin ele alınacağı Turizm Yatırım Forumu İstanbul'da başladı. Mandarin Oriental Bosphorus'ta düzenlenen Forum'un açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşma yaptı.

İstanbul'u kruvaziyer limanları arasında ilk sıraya çıkarmak istiyoruz

Kruvaziyer turizmi için önemli adımlar attıklarını belirten Ersoy " Galataport dünyanın en beğenilen kruvaziyer limanlarından biri. Şimdi dünyada planlanan kruvaziyer limanlarının tamamı İstanbul’u örnek alıyor. Galataport home-port olunca hareket ve varış noktası oluyor. Turistler birkaç gün İstanbul’da kalıyor ve sonrasında kruvaziyer gezisine çıkıyor. Bu da İstanbul’a hem konaklama hem de diğer alanlarda katkı sağlıyor. Kruvaziyer 12 ay devam edecek. Galataport şu anda 200’ü aşkın gemi rezervasyonuna sahip. Bunu önümüzdeki yıl iki katına çıkarabileceğimizi biliyoruz. Şimdi Yenikapı’da yeni bir liman için çalışmalara başlandı. İstanbul’u kruvaziyer limanları arasında ilk sıraya çıkarmak istiyoruz. Yakın bir gelecekte İstanbul dünyanın önde gelen home-portlarından biri haline gelecek.” diye konuştu.

Ertelenen yatırımların hızla yapılması gerekiyor, bu konuda iki karar aldık

Türk Hava Yollarının 330 havalimanına noktadan noktaya uçtuğunu, İstanbul Havalimanın ise dünyanın en büyük havalimanlarından biri olduğuna dikkat çeken Ersoy, “Turizmde V çıkışı yapıyoruz. Ertelenen yatırımların hızla yapılması gerekiyor. Bu konuda iki tane karar aldık. Birincisi 2025 sonuna kadar yapılan yatırımların hızlı KDV mahsubu, ikincisi de 50 milyar liraya kadar düşük faizli kredi desteği. Turizm yatırımlarına ivme kazandırarak 2027 ve 2028 hedeflerine ulaşmak istiyoruz. 2634 sayılı kanunda değişiklik yaptık ve bakanlık ve belediye belgeli olan iki ayrımı hepsini bakanlık belgeli olma şartı getirildi. Güvenli turizm sertifikası da yeşil sertifikaya dönüşecek. 3 yıllık bir program bu. 2030 yılına kadar yapılması gereken şeyler var. Yeşil sertifikasyon belgelerini alamazsak, kredi maliyetlerimiz bile yükselecek. Size yolcu gönderen ülkeler turistten vergi almaya başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha