Avrupa otellerinde 'yıldız' standartları değişiyor

Avrupa otellerinde 'yıldız' standartları değişiyor
13 Eylül 2019, 08:19
Avrupa Otel, Restoran, Bar ve Kafe'ler Birliği HOTREC bünyesindeki Hotelstars Union (HSU), AB'de faaliyet gösteren tüm otellere uygulanacak ortak bir yıldız derecelendirme sistemi hazırlıyor.

Avrupa Otel, Restoran, Bar ve Kafe'ler Birliği HOTREC bünyesindeki Hotelstars Union (HSU), AB'de faaliyet gösteren tüm otellere uygulanacak ortak bir yıldız derecelendirme sistemi hazırlıyor. Sistem 2021'de uygulanmaya başlayacak.

Avrupa Birilği (AB) üyesi ülkelerdeki otellerin yıldızlama sisteminde tek standarda gidilecek.

AB üyesi bütün ülkelerdeki otel yıldızlamasında aynı verilerin kullanılarak sınıflandırılacağı yeni sistemi Avrupa Otel, Restoran, Bar ve Kafe’ler Birliği HOTREC bünyesindeki Hotelstars Union (HSU) hazırlıyor.

HSU’nun 250 kritere göre hazırladığı yıldızlama sisteminin hazırlıkları 1 Ocak 2020'ye kadar tamamlanarak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek.

Almanya Deutsche Welle radyosunda yer alan habere göre hazırlanacak ortak standartlar yalnız Hotelstars Birliği HSU üyeleri için geçerli olacak.

HSU Başkanı Jens Zimmer Christensen, konunun mayıs ayında Helsinki'de yapılan yönetim kurulu toplantısı kararlaştırıldığını belirterek şunları söyledi:

“Yeni sınıflandırma ile kriterleri basitleştirip yıldızlamaya daha fazla esneklik ve şeffaflık yaratmayı hedefledik. Yeni sistemin otelleri zor durumda bırakmaması için bir geçiş dönemi öngördük. Yeni standartlarda aralarında dijitalleşmenin de olduğu bazı yeni kriterler koyduk. Yeni sistemde elektrikli araç şarj istasyonları veya cep telefonu kullanıcıları için tasarlanmış web sayfaları gibi yenilikçi çevre dostu sistemlere yatırım yapan otel işletmeleri daha fazla puan alabilir.” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha