Antalya’nın turizm ilçelerindeki koruma alanları imara açıldı

Antalya’nın turizm ilçelerindeki koruma alanları imara açıldı
10 Ocak 2018, 10:16
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya’nın Alanya, Kaş ve Demre’de yer alan SİT alanlarının statüsünü yeniden düzenlendi. Yeni düzenlenmeye göre bu ilçelerdeki belirtilen bölgelerde villa, turizm tesisi, hatta taş ocağı ve maden faaliyeti bile yapılabilecek.

Antalya’nın turizm beldelerinde SİT alanlarının sınırları yeniden çizildi. Alanya Kalesi, Kaş ilçesinde yer alan Patara ve Fırnaz Koyu ile Noel Baba’nın memleketi olarak bilinen Demre’nin Taşdibi Yarımadası’nın SİT statüleri yenilendi. Böylece bu yerlerde villa, turizm tesisinin yanı sıra belli sınırlamalarla taşocağı, maden faaliyetinin yapılması mümkün olabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin onayıyla alınan kararlar, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlk karar Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Alanya Kalesi’ne ilişkin oldu. 3 statüye ayrılan kalenin, nitelikli doğal koruma alanı ve sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı sınırları netleşti.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre kesin korunacak hassas alana ilişkin sınırlar ise Bakanlar Kurulu onayıyla yürürlüğe girecek. İlan edilen haritada yapılaşmanın mümkün olduğu yerleri gösteren sarı alanın büyüklüğü dikkat çekti.

Antik kent ve caretta carettaların bulunduğu Patara ile Kalkan’a 8 kilometre uzaklıkta yer alan Yeşilköy, Fırnaz Koyu ve çevresinde de SİT statüsü yenilendi. Nitelikli doğal koruma alanı ve sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı sınırları çizildi.

“Noel Baba” olarak tanınan Aziz Nikolaos’un mezarının bulunduğu Demre ilçesindeki Taşdibi Yarımadası Doğal SİT Alanı ise nitelikli doğal koruma alanı olarak ilan edildi. Kesin korunacak hassas alan sınırı ise yine diğer iki bölgede olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek. Taşdibi, diğer kararlardan farklı olarak sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı statüsüne alınmadı. Böylece Taşdibi’nin nitelikli doğal koruma alanı içinde sınırlı yapılaşma mümkün olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha