Ali Galip Savaşır: Türkiye'ye iş seyahatlerine izin verilecek ama turizm çok zor

Ali Galip Savaşır: Türkiye'ye iş seyahatlerine izin verilecek ama turizm çok zor
05 Haziran 2020, 14:50
30 yıldır Rusya'da yaşayan Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rusya'yla ilgili son durum hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Cumhuriyet Yazarı Jale Özgentürk'e açıklamalarda bulundu.

Özgentürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Pandemi sürecinde fazla etkilenen ülkelerden biri Rusya. Üç aydır sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bugünlerde sınırlı bir açılım var ve sadece iş insanlarının evden çıkmasına izin veriliyor. İki gün de işi olanlar belge alırlarsa evden çıkabiliyor. Rusya, Türkiye ekonomisi için önemli bir partner. 2019 itibarıyla 21.7 milyar dolar dış ticaret hacmi var. Türkiye’nin ihracatı sadece 3.46 milyar dolar yani ciddi bir dış ticaret açığı var ama turizm en önemli alan. Bu ülkeden geçen yıl yaklaşık 6 milyondan fazla turist geldi.

Rusya'da ekonomi sıkıntılı

Pandemi ile birlikte turist sayısının düşmesi kesin. Bu kaybı en aza indirmek isteyen Türkiye, bugünlerde Rusya ile turizmin başlatılması için görüşmeler yapıyor, bastırıyor, ama olumlu sinyal yok. Başbakan Mihail Misuştin’in net açıklamaları var. “Bu sene yurtdışı tatil planı yapmayın. Yapanlar da iptal etsin, çünkü çıkış çok zor.” Bugünlerde Moskova’da Nâzım Hikmet Vakfı’nı kuran Ali Galip Savaşır, yaklaşık 30 yıldır bu ülkede yaşayan bir iş insanı. TOBB Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Komitesi Başkanı olan Savaşır, üç aydır Moskova’da karantinada. Savaşır’a hem vakfı sordum hem de bir iş insanı olarak Rusya’daki durum hakkında bilgi aldım. İkili ilişkilerin yolunda gittiğini söyleyen Savaşır ekonominin sıkıntılı olduğunu söylüyor.

Genel kanı: Bu yıl Türkiye'ye gidiş çok az olacak

Türk yatırımcılar açısından inşaat sektöründe sorun olsa da kısa sürede aşılabileceğini ancak alışveriş merkezi sahiplerinin ciddi sıkıntı içinde yaşadığını ekliyor. Tabii ki en önemli sorun turizmde. Savaşır’ın ülkedeki yorumlar, haberler ve gelişmelerden çıkardığı sonuç turizm açısından şöyle: “Turizm konusu bu yıl için meçhul. İş seyahatlerine izin verilecek ama turizm için çok zor görünüyor. Burada bazı kesimler Türkiye’ye yanıt verilmesini istiyor ama genel kanı bu yıl Türkiye’ye gidiş çok az olacak. Uçak krizinin yarattığı ekonomik zorlukları yeni yeni aşmaya başlayan Türk turizmciler için zor günler yaşanıyor.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha