Alban'dan Bakan Ersoy'a: Bunun hesabını nasıl vereceksiniz?

Alban'dan Bakan Ersoy'a: Bunun hesabını nasıl vereceksiniz?
12 Aralık 2019, 13:52
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a yüklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlğı’nın 2020 yılı bütçesi, TBMM’de görüşüldü. Bakan Ersoy’un hazır bulunduğu görüşmelerde CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'da söz alarak konuşma yaptı.

Bakan pembe tablo çiziyor ama...

Bakan Ersoy’un komisyonda yapmış olduğu sunumda “pembe tablo çizdiğini fakat bunun doğru olmadığını” iddia eden Alban, ülkeye gelen turist sayısının arttığını fakat gelirin düştüğünü belirtti. Turistlerin kişi başı harcamasının 2008 yılından 2018 yılına kadar 125 Dolar düştüğünü vurgulayan Alban, gelen turist sayısında dünya sıralamasında altıncı sırada bulunan Türkiye’nin, gelirde ilk 10’a giremediğini ifade etti.

Thomas Cook krizi nedeniyle afete uğramış turizmci hakkında, Bakanlığın gerekli girişimleri yapmadığını savunan Alban, “ Mağdur turizmciyi desteklemediniz, onların sorunlarına çözüm üretmediniz ama o turizmciye bir köstek yaptınız, “konaklama vergisi” adı altında yüzde 2 yatak parası vergisi getirdiniz. O turizmcinin bütçesinin, cirosunun üzerine binde 7,5 vergi yükü bindirdiniz. Siz bu konularda nasıl başarılıyız diye övünürsünüz Sayın Bakan?” dedi.

Bunun hesabını nasıl vereceksiniz sayın Bakan?

CHP Milletvekili Alban, Bakan Ersoy’a ait olan Ersoy Turizmcilik AŞ’nin, Adalıyalı’da bir otel inşaatı yapmak istediğini, fakat bunun başta çevreciler olmak üzere yaptıkları girişimlerle yargıdan döndüğünü ifade etti. Alban, Kızılağaç ve Torba’nın da içinde olduğu birçok yerin Turizm Alanı ilan edilmesinin altında yine bu şirkete birtakım imtiyazlar verilmek üzere yapıldığını kaydetti.

Alban konuşmasını şöyle sürdürdü: “Planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından planlanıyor, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıyor. Turizm Bakanının oteline özel imar çıkartılıyor. Bunun hesabını nasıl vereceksiniz Sayın Bakan? Bakanlığınızın adı Kültür ve Turizm Geliştirme ve Koruma Bakanlığı oysa bakıldığında siz hiçbir şeyi geliştiremediniz, hiçbir şeyi koruyamadınız. Siz tüccar mantığıyla hareket ettiniz, bir bakan gibi davranmadınız, bir tüccar olarak bu ülkeyi yönetip göz diktiniz çünkü buraları yağmalamaya çalıştınız Sayın Bakan.

Bakanımızın görevi çevreyi, doğayı korumakken, biz Muğla’da yaşayanlar olarak, Muğla’yı, Bodrum’u ve diğer illeri Turizm Bakanından ve Turizm Bakanının şirketlerinden korumaya çalışıyoruz. Sayın Bakanım, şunu unutmayın: Muğla’da yalana, talana, yağmaya geçit yok. Faşizme ölüm, halka hürriyet diyorum." (Cumhuriyet)

Yorumlar
Cengiz Can
13 Aralık 2019, Cuma 09:37
Bir Chp'li ve Doğasever bir turizmci olarak takdir ve tebrik ediyorum Vekilimizi. Ets Tur Bakanlığı diye bir şey oldu bu dönem. Üstümüzdeki vergi yükünü arttırmak başarı hikayesi değil. Otelcileri bir şekilde kendine şirketine mahkum etmek başarı değil. Acentalar özellikle Bakanlık ve Tursab arasında sıkıştı kaldı. Tarih bunu böyle bilecek ve böyle yazacak.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha