Acentelerden THY'ye tepki: Onlarca rezervasyon iptali yaşıyoruz

Acentelerden THY'ye tepki: Onlarca rezervasyon iptali yaşıyoruz
12 Eylül 2019, 10:48
Web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla yapılan rezervasyonlara yüzde 20-30 indirim getiren Türk Hava Yolları’nın, seyahat acentelerinin kampanya dışında tutulmasına Kurumsal Seyahat Acentaları Platformu’ndan tepki geldi.

Kurumsal Seyahat Acentaları Platformu (KURAP), THY acenteleri promosyonlu bilet kampanyasının dışında tutmasına tepki gösterdi. Platformun başkanı Moris Kohen Kasar imzasıyla yapılan açıklamda, acentelerin prestij ve rezervasyon kaybı yaşadığı kaydedildi. KURAP'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Türk Hava Yolları'nın yayınladığı, sadece web sitesi ve mobil uygulamasında geçerli Sonbahar promosyonunu büyük şaşkınlıkla duymuş bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi ekonomi sınıfta yüzde 20 ve business sınıfta yüzde 30 indirim olarak tasarlanmış bu promosyona acenteler dahil edilmemiştir.

Özellikle business yolcuların tamamına yakını seyahat acenteleri ile çalışırken, THY’nin her ortamda iş ortaklarım dediği seyahat acentelerini bu promosyonun dışında tutması nasıl açıklanabilir.

Kurumsal Acenteler Platformu - KURAP üyesi seyahat acentelerimize onlarca rezervasyon iptali gelmektedir.

İş kaybının yanı sıra büyük bir prestij kaybıyla da karşı karşıyayız.

Promosyonun kısa süreli ve kısıtlı koltuk için geçerli olması kesinlikle olayın vehametini azaltmaz.

Bir bilet için dahi olsa yıllarca servis verdiğimiz müşterilerimizin nezdinde güven kaybına uğramaktayız.

Milli hava yolumuzun bu yanlışından derhal dönmesini ve bu promosyona yanı sıra gelecekteki tüm promosyonlarına ‘’iş ortağım’’ dediği seyahat acentelerini de dahil etmesini talep ediyoruz."

Yorumlar
trn
13 Eylül 2019, Cuma 03:59
Moris Kohen Kasar durumu çok güzel ifade etmiş. Kar marjı bu kadar düşük ama hizmet bedeli yüksek olan bu sektörde zaten en zor olan şey bağımlı müşteri kazanmak iken havayolu firmalarının OTA veya Geleneksek Seyahat Acentelerine yaptıkları kösteklik durumu daha da çıkmaza sokmaktadır.
A Açıkgöz
13 Eylül 2019, Cuma 08:46
Benzer kampanyayı her hafta tekrarlayıp acenteleri bunun dışında tutan Pegasus için de aynı hassasiyet gösterilmeli. Hatta yıllardır mobil uygulamada, acente net fiyatından daha düşük fiyata bilet satıp, acenteleri müşteriler karşısında zor durumda bırakması için çoktan tepki gösterilmeliydi. Geçenlerde Türsabla Pegasusun yaptığı toplantının da sadece gaz alma amaçlı olduğunun farkındayız.
Muge Akbay
13 Eylül 2019, Cuma 08:11
Acentalarin her zamanki bitmeyen cilesi... Basta THY olmak uzere tum havayollarinda ayni sorun var.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha