Yurt dışı harcamaları arttı, ilk sırada Türkiye var!

Yurt dışı harcamaları arttı, ilk sırada Türkiye var!
30 Temmuz 2021, 15:46
Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkenin vatandaşlarının yurtdışı tatil beldelerinde yaptığı harcamada başı Türkiye çekti.

Rusya vatandaşlarının yurt dışı tatil beldelerinde yaptığı harcama miktarı artarken başı yine Türkiye çekiyor. RBC gazetesinin VTB Bank verilerine dayandırdığı habere göre, Türkiye'ye yönelik uçuş kısıtlamalarının kaldırıldığı 22 Haziran tarihinden itibaren banka müşterilerinin yurt dışı harcamaları yüzde 36 oranında artış göstermiş.

22 Haziran - 25 Temmuz tarihleri arasında bu müşterilerin harcadığı para miktarı 2,4 milyar ruble (33 milyon dolar) olarak hesaplanıyor.

Bir diğer banka Russkiy Standart'ın müşterilerinin ülke dışında gerçekleştirdiği harcamalardaki artış oranı ise yüzde 71'e kadar çıkıyor.

Tatile çıkan Gazprombank müşterileri de aynı dönemde harcamalarını yüzde 185 oranında arttırmış. Ancak RBC gazetesi, tüm bankalardaki benzer oranlara rağmen gerçekleşen harcama miktarlarının hala 2019 yılının altında kaldığına dikkat çekiyor.

Tüm bankalarda harcamaların en çok arttığı yurt dışı destinasyon Türkiye. Ancak Rus turistlerin Türkiye'de yaptığı harcamalar 2019'da yaptıkları harcamaların hala yüzde 21 altında. Bununla birlikte 2019'a kıyasla harcamaların artış gösterdiği bir kalem olarak araç kiralama dikkat çekiyor. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha