Yunanistan turizm modelini sorguluyor!

Yunanistan turizm modelini sorguluyor!
17 Aralık 2020, 12:39
Yunanistan Ulusal Bankası (NBG) çarpıcı bir analize imza attı.

Yunanistan Ulusal Bankası (NBG) araştırmasına göre; koronavirüs (Covid-19) salgını ve dünya çapında devam eden sınırlama önlemleri turizm gelirinde 15 milyar Avro kayba neden oldu. Analize göre; Yunanistan’ın güçlü mevsimsellik ve yurtdışındaki acentelere bağımlılıkla karakterize edilen kitle turizmi modelinden uzaklaşma şansı olduğunu vurguladı.

2020 nasıl sonuçlanacak?

Öte yandan NBG analistleri toplam turist talebinin 2020 için yüzde 75 düşmesini bekliyor. Uluslararası trafik yüzde 80 azaldı ve iç hatlar yüzde 45 düştü.

NBG araştırmasına göre; koronavirüs (Covid-19) salgını ve dünya çapında devam eden sınırlama önlemleri turizm gelirinde 15 milyar Avro kayba neden oldu.

Çalışma, genel olarak sektör cirosunun 3. çeyrekte de % 12 düştüğünü ortaya koydu.

Konaklamada kayıplar ne oldu?

Önlemlerin uygulandığı dönemde Yunan otelleri Ağustos-Eylül aylarında en iyi performansı gösteren ikinci çeyrekte gecelik gelirleri sıfıra düştü. İşletilen oteller bu iki ayda gecelemelerde yüzde 35 ve 2019’da yüzde 70’e karşı yüzde 45 doluluk oranlarında düşüş kaydetti.

Adalardaki konaklama tesisleri, özellikle yaz aylarında yurt dışından gelen turizme olan bağımlılıkları nedeniyle pandeminin yansımalarının yükünü ağır hissetti.

NBG analistleri, adalardaki otellerin, son 10 yıldaki gelişimlerinin bir sonucu olarak, iyi mali durumlarına sahip oldukları için ertesi gün için daha hazırlıklı göründüklerini ileri sürüyorlar. Bu otel işletmeleri, sunulan hizmetlerin iyileştirilmesine zaten yatırım yapıyordu.

Turizm modeli de sorgulandı

NBG analistleri, kaçınılmaz olarak artan rekabet gücü göz önünde bulundurulduğunda, “Yunanistan’ın güçlü mevsimsellik ve yurtdışındaki acentelere bağımlılıkla karakterize edilen kitle turizmi modelinden uzaklaşma şansı olduğunu vurguladı. Ve, “Endüstrinin dönüşümü, hizmetlerin kalitesini iyileştirmek için eylemler gerektirir” dendi.

Bu doğrultuda NBG, talebi karşılamak ve yüksek gelirli yolcuları cezbetmek için lüks otel sayısının artırılmasını öneriyor. Adalarla bağlantının sağlanması; liman, havaalanı ve marina altyapısının yenilenmesini hızlandırmak en önemli öncelik olarak ortaya konuyor. (Turizmdatabank)

Etiketler:Yunanistan turizm
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha