Yağcı: 2024 test yılı olacak

Yağcı: 2024 test yılı olacak
07 Şubat 2024, 11:15
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı EMITT Fuarında düzenlenen oturumda değerlendirmelerde bulundu.

EMITT Turizm Fuarı kapsamında, moderatörlüğünü Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın yaptığı Başkanlar Oturumu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Naile Göçen Çukurova’nın katılımıyla gerçekleşti.

2024, fiyat artışlarının dünyada kabullenilebilmesi için test yılı olacak

2024 yılının Türkiye turizmi açısından bir test yılı olacağını ifade eden Yağcı, “Sivil toplum anlamında çok itici bir gücüz. Bu, turizm sektörünün en önemli özelliklerinden biri. 2024 yılı bizim için 2019’dan sonra test yılı olacak. Çünkü Türkiye’de bir fiyat artışı oldu. Bu fiyat artışlarının dünyada kabullenilebilmesi için bir test yılı olacak. Bu sene turist sayısından daha çok turizm gelirlerini düşünmemiz son derece önemli. Geldiğimiz seviyeyi korumak ve ilerisi için hazırlıklı olmak çok önemli olacak bizim için. Bulunduğumuz bölgede sorunlar bitmiyor. Rusya-Ukrayna savaşı hayatın yeni normali olmuşken İsrail-Filistin savaşını yaşadık. Başta şehir destinasyonlarımız olmak üzere resort bölgelerimiz de bundan etkilendi. Turizme olan inancımızı kaybetmediğimiz sürece bu büyümenin devam edeceğini düşünüyorum. 2024 yılında dünya genelinde turizm hareketi artacak. Çan eğrisinde tepe noktasına devam etmek için gelir anlamında bizi geriye düşürecek hareketlerden kaçınmamız lazım.” açıklamasını yaptı.

Otel fiyatları tüm dünyada artıyor

Türkiye’nin ‘ucuz ülke’ imajından çıkarak ürünlerini hak ettiği değerde sunması gerektiğini söyleyen Ekran Yağcı, ”Otel fiyatları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada artıyor. Tüm bunlara rağmen Türkiye’deki ürün, fiyat ve kalite dengesi konusunda öncü. Türkiye bu konudaki avantajını kaybetmiş durumda değil. Jeopolitik sıkıntılar bazı dönemlerde sorun yaratabiliyor. Türkiye ucuz destinasyon diye biliniyordu şimdi hedefimiz bunu aşmak. Türkiye dünyada hak ettiği fiyatta satılan bir destinasyon olmalı. Türkiye en iyi performansı sergileyen destinasyonlardan bir tanesi. Önemli olan en pahalı destinasyon olmak değil kendi içinde iyi bir segmentasyon yapıp farklı profildeki misafiri ağırlayacak ürünleri sunabilmek. Otellerimiz hak ettiği fiyata satmalı, bunu başarmalıyız. 3 yıldızlı otel 5 yıldızlı fiyata değil 3 yıldızlı otel fiyatına, 5 yıldızlı otelin de 5 yıldızlı otel fiyatına satılması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. (Turizm Güncel)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha