Volkan Yorulmaz: Bu yıl çöpe gitmeyen yemekler otellerin pandemi maliyetlerini karşıladı

Volkan Yorulmaz: Bu yıl çöpe gitmeyen yemekler otellerin pandemi maliyetlerini karşıladı
22 Ekim 2020, 11:42
Kemer Yöresel Tanıtım Vakfı (KETAV) yönetimi, bölgede ve dünyada pandeminin gölgesinde yaşanan turizm sezonuna ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Ulusoy Kemer Holiday Clup Otel’de yapılan toplantıda konuşan Kemer Belediye Başkanı ve KETAV Başkanı Necati Topaloğlu, 2020’de Antalya’da en fazla turist ağırlayan bölgesi olarak Kemer’in sezonun lideri olduğunu söyledi.

Sezonu ilk biz açtık, otellerimizin yüzde 95'i açıldı

Antalya’ya gelen turistin ortalama yüzde 70’inin Kemer bölgesinde ağırlandığını belirten KETAV Başkan Yardımcısı ve Ulusoy Kemer Holiday Clup Otel Müdürü Volkan Yorulmaz ise şöyle konuştu: “Kemer için ilk sezona açılan destinasyon diyebiliriz. Otellerin yüzde 95’i açıldı. Antalya’ya gelen turistin takribi yüzde 70’ini Kemer bölgemiz ağırladı. Tüm Antalya ve Kemer olarak biz bu seneyi pandemi döneminde bir test yılı olarak gördük. Bu süreçte misafirlerimizi memnun ederek ülkelerine dönmelerini sağlamak öncelikli hedefimizdi. Bu yılki tablo gelecek yıl için de belirleyici olacak. İyi bir sezon geçirerek bu süreçten başarıyla geçtik.”

Bu yıl yemekler çöpe gitmediği için pandemi maliyetlerimizi karşıladık

Turizme açılan otellerde koronavirüs salgını kuralları doğrultusunda bazı sistem değişikliklerine gidildiğini ifade eden Yorulmaz, “Bu yıl oteller belirlenen kurallar doğrultusunda müşterilerini ağırladı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarının ön planda tutulduğu otellerde odalardan sosyal alanlara pek çok değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişiklikler otel maliyetlerini artırsa da, israfı önleme konusunda bize büyük katkılar sağladı. Önceki yıllarda misafirlerin kendi yemeklerini aldığı açık büfede bu yıl yemeklerin otel personeli tarafından tabaklara konulduğu bir sistem uyguladık. Restoranda önceye oranla daha çok personel görevlendirmemiz gerekti. Ancak bu sayede tatilcilerin tabaklarını gereğinden fazla doldurmaları nedeniyle ortaya çıkan israf önlenmiş oldu. Bu uygulama yiyecek içecek masraflarında yüzde 10 oranında katkı sağladı. Yemekler çöpe gitmediği için turizmcilerin elde ettiği kazanç, artan maliyetleri karşılar hale geldi” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha