Ünlü balıkçı 150 odalı otelle turizme giriyor

Ünlü balıkçı 150 odalı otelle turizme giriyor
23 Ocak 2023, 11:39
İstanbul’da 3 şubesi ile hizmet veren Yüksel Balık turizme giriyor.

İstanbul’da 3 şubesi ile hizmet veren Yüksel Balık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Karakış yeni yatırım planlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bodrum'da 150 odalı 'Gurme Otel' yapacak

Karakış farklı bölgelerde yeni restoranlar açmak istediklerini bunun yanı sıra Bodrum'da otel projesi planlarının olduğunu ifade etti. Bodrum'da 150 odalı Gurme Otel konseptli bir otel açmayı hedeflediklerini belirten Karakış " Restoran ve otel yatırımımız için 50 milyon dolarlık bir yatırım planımız var.” ifadelerini kullandı.

200 kişiye daha istihdam sağlayabiliriz

Yüksel Balık olarak çok daha fazla büyümek ve şubeleşmek istediklerinin altını çizen Yüksel Karakış, “Halihazırda devam eden şubelerimiz dışında Kadıköy, Bodrum ve İzmir’de şube açmak istiyoruz. Bu yönde bize talepler, teklifler geliyor. Daha çok büyümek, daha çok istihdam sağlamak istiyoruz. Yeme-içme sektörü olarak turizme de büyük katkı sağlıyoruz. Ülkemize gelen yabancılar restoranlarımızda yemek yiyor. Burada yaşadıklarını ülkelerinde anlatıyor. Ülkemizin dışarıya açılan kapısı konumundayız aslında. Bu kapsamda SGK ve enerji desteği ilk taleplerimiz arasında yer alıyor. Ancak asıl beklentimiz yatırım kredisi noktasında. Eğer yeme-içme sektörü olarak yatırım kredisi ya da teşviki alabilirsek çok daha hızlı adım atabiliriz. Böyle bir destek olursa 2 ya da 3 yeni şubeyi bir anda açabiliriz. Şu anda 200 kişiye istihdam sağlıyoruz, 200 kişiye daha istihdam sağlayabiliriz. Ayrıca bir otel yatırımı planımız da var. Restoran ve otel yatırımımız için 50 milyon dolarlık bir yatırım planımız var.” ifadelerini kullandı.

Fiyat artışları maliyet kaynaklı

KDV oranlarında da düzenleme beklediklerini kaydeden Yüksel Karakış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Restoranlarda KDV yüzde 8, ancak birçok sektörde KDV oranı yüzde 1. Yemek-içme sektöründe de KDV oranının yüzde 1’e çekilmesi gerekiyor. Bu durum karışıklık yaratıyor.” Restoranlarda yaşanan fiyat artışları konusunda da değerlendirmeler yapan Yüksel Karakış, “2022’de restoranlarda sürekli fiyat artışları yaşandı. Çünkü birçok üründe maliyetlerde artış yaşandı. Restoranlar olarak her fiyat artışını ürünlerimize yansıtmasak da kısa süreler içinde zamlar yapmak zorunda kaldık. 2022’de 10 kez fiyatlarımızı değiştirdik. 2023’ün ilk ayında da benzer bir durum yaşanmaya başladı. Alkollü içeceklerde fiyatlar değişti. Asgari ücrete de artış geldi. Ocak ayı itibariyle ürünlerimizde yüzde 25 artış yaşandı.” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha