Ülkay Atmaca: Hayal kırıklığına uğrayan Ruslar bu yıl Türkiye'ye gelecek

Ülkay Atmaca: Hayal kırıklığına uğrayan Ruslar bu yıl Türkiye'ye gelecek
17 Şubat 2022, 14:25
Yıla büyük hedeflerle başlayan turizm sektörü son enerji zamları nedeniyle maliyetlerde zorlanırken, hem iç hem de dış pazara odaklanarak 2022 yılında hızlanmayı hedefliyor.

Perakendeden yeme içmeye, gıdaya kadar pek çok sektörün iç pazarda düşen alım gücü nedeni ile umudunu bağladığı turizm sektörü maliyet sarmalı içinde 2022 sezonuna odaklanırken, tesislerin ana gündemi açık ve ayakta kalmak. Özellikle son enerji zamları nedeni ile zorlanan tesisler daha az kazanç ile açık kalmaya odaklanırken, maliyetlere odaklanan sektör genelinde rezervasyonlar 2019'dan kötü 2021'den ise iyi durumda.

Eskiden 5 kazanıyorsak şu anda 3 kazanmaya razıyız

Sözcüden Sayime Başçı'ya değerlendirmelerde bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca “Eskiden 5 kazanıyorsak şu anda 3 kazanmaya razıyız. Tesisi ayakta tutmak önceliğimiz” dedi. Erken rezervasyonların 2021'den daha iyi olduğunu belirten Atmaca "İç pazarda ne kadar otellerimizi erken doldurabilirsek yurtdışına karşı daha iyi olacağız. Rezervasyonlar 2019 kadar iyi değil, 2021 kadar kötü değil. Beklediğimiz durumda gidiyor.” dedi.

Soçi'ye, Kırım'a gidip hayal kırıklığına uğrayan Ruslar bu yıl Türkiye'ye gelecek

Türkiye'nin ana pazarlarına dair yaptığı değerlendirmede İngiltere'nin özellikle bu yıl rezervasyonlarda öne çıktığını anlatan Atmaca, “Son 2 yılda Soçi'ye, Kırım'a gidip hayal kırıklığına uğrayan Ruslar, bu yıl buraya gelecek. Bu yıl İngiltere çok iyi gidiyor çünkü bir yıl kapalıydı. İsrail 1 yıl kapalıydı İsrail rezervasyonları da bu yıl çok iyi gidiyor” dedi.

Sadece Antalya'nın pandemiye rağmen 9 milyon turist ağırladığını kaydeden Atmaca, bu yıl sektör açısından ayakta kalmanın ve tesisi açıkta tutmanın yine ön planda olduğunu ancak iyi bir sezon beklediklerini sözlerine ekledi.

Yurtdışı tatilleri Antalya ve Ege'ye kaydı

Son zamların tatil fiyatlarını artıracağını ancak iç pazarın tüm yurtdışı hedeflerine rağmen büyük önem taşıdığını aktaran Ülkay Atmaca, kur nedeni ile yurtdışı tatiline gidemeyen Türk vatandaşlarının iç pazara yönlendiğini kaydetti. Atmaca, “Bizim mutlaka iç pazarın dinamiklerini ayakta tutmamız lazım. Maliyetler artmaya devam ediyor ama biz en kötü dönemde iç pazara sırtımızı dayayarak ayakta kaldık” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha