Ucuzlaması beklenen Türkiye turlarının neden pahalandığını açıkladı

Ucuzlaması beklenen Türkiye turlarının neden pahalandığını açıkladı
03 Aralık 2021, 08:38
Rusya'da kasım ayının son haftasında Türkiye turlarının fiyatı yüzde 55 oranında artış gösterdi. Moskovskiy Komsomolets gazetesi turizmcilere fiyatlardaki yükselişin sebebini sordu.

Rusya'da kasım ayının son haftasında Türkiye'e turlarının fiyatı yüzde 55 oranında artış gösterdi. Yılbaşından bu yana yaşanan artış oranı ise yüzde 90. Moskovskiy Komsomolets gazetesi turizmcilere fiyatlardaki yükselişin sebebini sordu.

Yılbaşı etkisi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitri Gorin, piyasayı etkileyen birden fazla faktör bulunduğunu söyledi. Bu faktörlerden ilki mevsimsellik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yılbaşına doğru tur fiyatları destinasyondan bağımsız olarak artış eğilimine giriyor.

İkinci sebep, pandemi koşullarında Rusya vatandaşları için açık kalan ender destinasyonlardan biri olan Türkiye'ye talebin yüksek seyretmesi.

Fiyatları yukarı doğru hareketlendiren diğer iki faktör enflasyon ve kur etkisi.

Açık otellerin sayısı azaldıkça fiyat artıyor

Dmitri Gorin son olarak, Türkiye'de geleneksel olarak kış mevsiminde bazı otellerin bir sonraki sezona hazırlık kapsamında kapanmasına işaret ediyor. Arzdaki düşüş nedeniyle fiyatlar yükselme eğilimine giriyor. Kış mevsiminde charter uçuş sayısı da normal sezona kıyasla düşme eğiliminde.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha