TÜRSAB yeni yasayla ilgili İstanbul'da seyahat acentalarını bilgilendirecek

TÜRSAB yeni yasayla ilgili İstanbul'da seyahat acentalarını bilgilendirecek
30 Ocak 2024, 23:40
TÜRSAB, 31 Ocak Çarşamba günü saat 13:30’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde üyelerini, 1618 Sayılı Kanun yerine getirilecek yeni yasa taslağı hakkında bilgilendirecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürürlükten kaldırmayı planladığı 1618 Sayılı Kanun yerine getirilecek yeni yasa taslağına karşı tepkiler artarak devam ediyor. TÜRSAB, yasa taslağıyla ilgili olarak 31 Ocak Çarşamba günü saat 13:30’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde üyelerini bilgilendirmek için geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. TÜRSAB yönetimi, taslağın yasalaşması halinde sektöre vereceği zararlar, olası riskler ve TÜRSAB’a yönelik etkileri hakkında bilgi verilecek.

“Seyahat acentaları, mesleki ticari işletme niteliği yok ediliyor”

TÜRSAB tarafından yayınlanan toplantı çağrısında yasa taslağının seyahat acentalarının mesleki niteliğinin yok edildiğine dikkat çekilerek, “Yeni yasa taslağında seyahat acentaları, mesleki ticari işletme niteliğinden uzaklaştırılarak salt ticari işletmeler olarak ele alınmaktadır. Bu durum, mesleki bilgi ve birikim yerine sermaye gücünün öne çıkmasına neden olacak, büyük sermaye sahibi olanlar, emek ve bilgi yoğun çalışan seyahat acentalarının pazar paylarını yok edecektir. Mesleki faaliyet denetiminde meslek örgütü denetimi ortadan kaldırılarak haksız rekabetin önü açılacaktır. Küçük ve orta boyutlu işletmeler ya büyüklerin bayisi olacak ya da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır” denildi.

“Acentaları sermaye yapısına göre bölmek tekelleşmenin önünü açar”

Yeni yasa taslağında seyahat acentalarının sermaye güçlerine göre farklı meslek örgütlerine bölünmesinin tekelleşmeye yol açacağına dikkat çekilerek şu konulara dikkat çekildi: “Seyahat Acentalarını ciro ya da sermaye büyüklüklerine göre ayrı meslek örgütlerinde toplamak, sektörde büyük-küçük ayrımını örgütsel hale getirmek, kobi niteliğindeki seyahat acentalarını az sayıdaki büyük sermayeli seyahat acentalarının karşısında zayıflatacak ve tekelleşme eğilimi büyüyecektir. Seyahat acentaları, ciro veya sermayelerine göre değil, mesleki yeterliliklerine göre sınıflandırılmalıdır. Yeni yasa, mesleki yeterlilikle ilgili herhangi bir hüküm içermeyerek, mesleki birikimi yok saymaktadır.”

Yorumlar
Faik
31 Ocak 2024, Çarşamba 09:12
Hukukçuların barosunu bölen siyasi otorite Türsab'ı da bölmek istiyor. Bunun amacı tamamen bellidir.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha