TÜRSAB Maliye ve Hazine Bakanlığı'yla kiralık villa ve konutlarda yapılan turizmi konuştu

TÜRSAB Maliye ve Hazine Bakanlığı'yla kiralık villa ve konutlarda yapılan turizmi konuştu
12 Ağustos 2023, 16:20
TÜRSAB heyeti, villa ve konutların turizm amaçlı kullanımının denetlenmesi için Maliye Bakanlığı ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, vergi kaybının önlenebilmesi için seyahat acentaları ile çalışılmasının gerekliliği öne çıktı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Davut Günaydın, Batı Antalya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hüseyin Gençer, BTK Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Ustali ile TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı İlker Ünsever'den oluşan TÜRSAB Heyeti, Maliye Bakanlığı’na ziyarette bulundu.

İlk olarak Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Abdullah Karaboyacı ile bir araya gelen heyet, buradaki görüşmelerin ardından Gelir İdaresi Dairesi Başkanı Adem Güngör başkanlığındaki heyetle bir toplantı gerçekleştirdi.

Söz konusu toplantıya; Gelir İdaresi Grup Başkanı Sayın Özkan Ergüder, Elektronik Ticaretin İzlenmesi ve Ödeme Sistemleri Şube Müdürü Sayın Muhammet Yusuf Alp Demir ile Gelir Uzmanları Sayın Hilal Karabulut ve Sayın Meryem Özge Erol katıldı.

İki heyet, son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da gündeminde olan, konutların turizm amaçlı kullanımına ilişkin düzenlemeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Denetimsiz turizm faaliyetleri ciddi vergi kaybına yol açıyor

Turistik amaçlı kiralanan evlerin turizm sektörü açısından yarattığı sıkıntıların ele alındığı toplantıda, söz konusu kiralamaların kontrol ve kayıt altına alınması gerektiği vurgulandı. Bu çerçevede turistik amaçlı kiralanan evlerin belgelenerek seyahat acentaları vasıtasıyla turistle buluşturulması halinde vergilendirme, kontrol ve güvenlik ile ilgili boşlukların ortadan kalkacağı dile getirildi. Villa ve konutlardaki denetimsiz turizm faaliyetlerinin ciddi vergi kaybına neden olarak ülkeye zarar verdiği ifade edildi.

Maliye Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında son derece verimli geçen görüşmelerde, seyahat acentası olmadığı halde turizm amaçlı konut kiralaması yapan kişi ve kurumların denetlenmesi için iş birliği yapılması

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha