TÜRSAB işbirliğiyle acentalara büyük fırsat: Ücretsiz mesleki yeterlilik belgesi!

TÜRSAB işbirliğiyle acentalara büyük fırsat: Ücretsiz mesleki yeterlilik belgesi!
08 Eylül 2021, 20:47
TÜRSAB, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası İş Birliğinde, seyahat acentalarının yararlanması İçin ücretsiz sunulan Mesleki Yeterlilik Belgesi getirildi.

TÜRSAB, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası İş Birliğinde, seyahat acentalarının yararlanması İçin ücretsiz sunulan Mesleki Yeterlilik Belgesi getirildi.

Hangi alanlarda mesleki yeterlilik belgesi olacak?

TÜRSAB'dan yapılan duyuruda Seyahat Acentası Yöneticisi (Seviye-6), Seyahat Acentası Ürün Planlama ve Operasyon Sorumlusu (Seviye-5), Seyahat Acentası Satış Görevlisi (Seviye-4) bölümlerinde mesleki yeterlilik belgesi alma imkanının getirildiği ifade edildi.

Belge acenta çalışanlarının mesleki yeterliliğini kanıtlamasına imkan sunacak

Duyuruda şu ifadelere yer verildi: " Bu yeterlilik, yerli ve yabancı müşterilere seyahat acentaları tarafından sunulan hizmetlerin kalitesini arttırmak için acenta faaliyetlerini, satış ve operasyon sonu işlemlerini ve bütçe çalışmalarının yürütülmesini sağlayan, acenta çalışanlarını yöneten seyahat acentası yöneticisinin sahip olması gereken nitelikleri, bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlayarak, bu alanda belge sahibi olmak isteyen adayların geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliğini kanıtlamasına olanak vermek amacıyla hazırlandı."

Mesleki yeterlilik sınavı koşulları:

Projeden seyahat acentalarına bağlı çalışan veya ortak T.C. vatandaşları yalnızca bir kez yararlanabilecek.

Her seyahat acentası için 1 kişi müracaat edebilecek.

Hibe kapsamında başvuru sahiplerinin bağlı olduğu seyahat acentasının, TÜRSAB’a 2021 dahil aidat borcu olmaması gerekmektedir.

Hibeden faydalanma talebi olan adaylardan sınav ücreti talep edilmeyecektir.

Gerçekleştirilen sınavlara giren tüm adayların başarılı olma şartı aranmaksızın sınav ücretleri karşılanacaktır.

Sınavlardan başarılı olan adayların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi belge masraf karşılığı da proje kapsamında karşılanacaktır.

Adaylara 2 sınav hakkı verilecektir.

Hibe kapsamında sınava alınacak adaylar için en az bir yıl mesleki deneyim ve tecrübe kaydı istenecektir. Bu kapsamda adayların başvuru evrakları arasında mesleki tecrübelerine ilişkin kanıtlara yer verilecek ve yapılacak izleme ziyaretlerinde bu evraklar kontrol edilecektir. Mesleki tecrübelere ilişkin kayırlarda SGK kayıtları esas alınacak olup, SGK kayıtlarında ilgili alana ilişkin bir ibarenin bulunmaması durumunda iş yeri referans belgesinin de eklenmesi gerekecektir.

En az 40 kişi müracaat eden bölgelerde sınav yapılacaktır.

Adayların sınav başvurularının en geç 17.09.2021 tarihine kadar tamamlamış olması gerekmektedir."

Yorumlar
Cemalettin yavuz
09 Eylül 2021, Perşembe 11:20
Haydi turizm informasyon memurluğu sınavları açın girelim
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha